Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość, Zamknij to okno informacyjne


O nas    Prenumerata    Kontakt  
     


HOTELARZ » 10/2007, PRAWO » Otwieramy hostel

Otwieramy hostel

Przemysław Szymański
Autor jest prawnikiem, specjalistą ds. podatkowych

Hostel to tanie miejsce noclegowe o standardzie różniącym go od hotelu głównie ilością miejsc w pokojach i współdzieleniem pomieszczeń przeznaczonych dla gości. Jakie są wymagania prawne, by go otworzyć? Co należy spełnić, by obiekt mógł przyjmować gości

Różne kategorie obiektów mogą prowadzić działalność w zakresie świadczenia usług noclegowych. Różnią się one między sobą standardem oferowanych usług i wyposażeniem. Ustawa o świadczeniu usług turystycznych wskazuje, że podstawową kategorią są hotele, pozostałe obiekty to: kempingi, pensjonaty, motele, domy wycieczkowe, schroniska młodzieżowe, schroniska oraz pola biwakowe.

Hostelem jest obiekt nieskategoryzowany jako obiekt hotelowy, w którym klient płaci za nocleg, nie zaś za wynajęcie pokoju. Ta ostatnia cecha jest najbardziej charakterystyczna dla hosteli, ponieważ nie wynajmuje się w nim pokoi jak w hotelach, tylko płaci za nocleg w pokoju, przy czym pokoje te mogą być wieloosobowe.

Rejestracja nowego hostelu

Osoba, która chciałaby otworzyć hostel, powinna uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej, natomiast działalność prowadzona przez inne podmioty niż osoby fizyczne powinna zostać wpisana do rejestru przedsiębiorców. Jeżeli działalność prowadzona jest w formie innej niż skategoryzowane obiekty hotelowe, czyli m.in. w formie hotelu, należy dokonać zgłoszenia takiego obiektu do ewidencji prowadzonej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na położenie obiektu.

Ob [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.Dostęp dla prenumeratorów Hotelarza
Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
 • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl


Autor: Przemysław Szymański

Komentarze: 37 dla “Otwieramy hostel”

 1. Otworzenie tego typu miejsca wcale nie jest proste. Chętnie pomogę. Mam 12 lat doświadczenia w branży hostelowej i kilka otwarć hosteli na swoim koncie.

 2. Hello
  I would like to open a hostel in Warsaw for approx. 24 placed . I have already a place on city center but I need someone to help to open all permits. If anyone has experience or knowhow please contact noe_aguilar@msn.com

 3. Trochę śmieszny ten artykuł bo nikt nie napisał nic na temat Sanepidu (podawanie śniadań); wymogów straży pożarnej (jeśli więcej niż 50 osób); zmiany przeznaczenia lokali mieszkalnych na użytkowe (nadzór budowlany) itd…… Prowadzę 3 duże hostele w Krakowie i nie jest to tak kolorowe jak opisuje autor bo otoworzenie hostelu to nie tylko wstawienie łóżek do mieszkania!

 4. Chciałbym otworzyć hostel w Warszawie na ok. 50 miejsc. Lokal będzie wynajmowany. Chętnie skorzystam z usług osoby znającej się na otwieraniu i prowadzeniu tego typu usług. proszę o kontakt. Oleg, e-mail- olegalpa@gmail.com

 5. prowadze biznes od 7 lat. chciałbym zainwestowac w hostel w miejscowości 75 tys.mieszkańców. mam wybrany lokal. potrzebuje pomocy doświadczonej osoby. kontakt: 604292898.

 6. Witam serdecznie , również prosiłbym o kontakt osobę doświadczona w kwestii otwierania hosteli ,hoteli , spełnienia norm i warunków, podstaw prawnych itd. Jestem w trakcie przygotowywania i adaptacji budynku.

  kontakt: 792 592 901 lub 601 751 160

 7. Witam,
  Również noszę się z zamiarem otwarcia placówki typu „hostel’ w lokalu usługowym i byłabym wdzięczna za pomoc. Proszę o kontakt 600 409 564

 8. Witam. Również potrzebuje pomocy w zakresie otwarcia dużego hostelu czy też noclegowni na większa liczbę osób. Buduję obiekt prawie od podstaw i potrzebuję paru dobrych rad…:) tel. 506066580

 9. Witam.Posiadam maleńką kamienicę w niewielkim mieście,w centrum z pięknymi widokami i świetną lokalizacją.Myślę o o otwarciu hostelu kameralnego dla 12 osób.Proszę o pomoc.Proszę o kontakt 790030187;)

 10. Posiadam 12 letnie doswiadczenie w zarzadzaniu obiektami hostelowymi jak i rozpoczynanie takiej dzialalnosci. Chetnie rozpoczne wspolprace przy ciekawym projekcie.
  W razie zainteresowania prosze o kontakt 574305592 nigro.paolo@yahoo.com

 11. Naprawde nikt?

Skomentuj artykuł


Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.

Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Czy polskie hotelarstwo może poradzić sobie bez pracowników ze Wschodu?

Najniższy poziom stopy bezrobocia w kraju spowodował, że niemal wszystkie hotele w Polsce muszą zatrudniać pracowników ze Wschodu. W najnowszym „Hotelarzu” przedstawiamy procedury, koszty, możliwości (...)

Dwie konferencje 2017 za nami

POD PATRONATEM HOTELARZA W dniach 26-27 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz 9-10 listopada w Warszawie w Multikinie w Złotych Tarasach odbyła się największa (...)

CAD podpisuje umowę z IHG w obecności wicepremiera

W obecności Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra rozwoju, Gheorghe Marian Cristescu, prezes Chopin Airport Development oraz David Kellett, wiceprezes ds. rozwoju i analizy inwestycji w (...)

Małgorzata Morek z Orbisu do Hiltona

Małgorzata Morek po 20 latach spędzonych w Grupie Orbis, dołączyła do zespołu Hilton jako dyrektor ds. rozwoju odpowiedzialna za obszar Polski i Europy Wschodniej. Drugą (...)

Katowicki hotel Best Western Premier Forum zmienia markę na Park Inn by Radisson

Sieć Carlson Rezidor sfinalizowała proces podpisywania umowy dotyczącej otwarcia trzeciego hotelu Park Inn by Radisson w Polsce. W pierwszym kwartale przyszłego roku zadebiutuje pod tą (...)

Bezpłatny newsletter
Z Branży
więcej...

Na piszemy:

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl
REKLAMA