Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość, Zamknij to okno informacyjne


O nas    Prenumerata    Kontakt  
     


HOTELARZ » Najnowsze Informacje (1) » Klienci spółki budującej condohotel skarżą się do KNF

Klienci spółki budującej condohotel skarżą się do KNF


Klienci spółki 4 Kolory Idea, dawniej PH REDA D.Guzek i R.Guzek s.j., którzy wykupili apartamenty w budowanym we Władysławowie 1000 pokojowym hotelu 4 Kolory zwracają się do Komisji Nadzoru Finansowego o szczegółowe sprawdzenie ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu spółki i podmiotów z nią współpracujących przy inwestycji tj. Getin Noble Bank S.A., Idea Bank S.A i Home Broker Nieruchomości S.A.


Fot. Lusi, SXC


Cały kompleks budowany przez spółkę będącą właścicielem również innego hotelu we Władysławowie – Velaves Spa&Resort, składa się z czterech skrzydeł i powstaje na 4,5-hektarowej działce, oddalonej od morza o ok. 1,5 km. Obiekt ma zaoferować gościom aż 1000 pokoi. Byłby to największy hotel w Polsce (obecnie jest nim Gołębiewski Karpacz z 860 pokojami).
Nie wszystko jednak przebiega zgodnie z planem. Dotarliśmy do pisma jakie inwestorzy którzy wpłacili środki na poczet tej inwestycji condo wysyłają do Komisji Nadzoru Finansowego. Czytamy w nim m.in. "w 2011 roku dzięki agresywnym technikom sprzedaży, które polegały przede wszystkim na agresywnym parciu do finalizacji sprzedaży, przyciskaniu klienta, tworzeniu atmosfery ograniczonego dostępu i wykorzystaniu cross-sellingu firma Home Broker Nieruchomości S.A. pośredniczyła w sprzedaży flagowego ich produktu jakim były apartamenty w budowanym hotelu 4 Kolory we Władysławowie. Home Broker reklamował inwestycję jako całkowicie bezpieczną formę inwestowania kapitału z większą niż standardowa rynkowa rentownością (10% wpłaconego kapitału p.a.), a system condo jako przyszłościową długoterminową inwestycję o wysokiej stopie zwrotu połączonej z możliwością korzystania ze swojej własności przez 2 tygodnie w roku. Inwestycja miała być całkowicie bezpieczna, bo gwarantowana przez Getin Noble Bank S.A.

Developer  - spółka PH REDA D.Guzek i R.Guzek  przekształcona później w spółkę 4 Kolory Idea Sp. z o. o. SKA gwarantowała nie tylko wybudowanie do września 2011 roku przedmiotowej nieruchomości, ale także przy okazji podpisywania umowy przedwstępnej ze spółką powiązaną Velaves Rent sp. z o.o z siedzibą ul. Hryniewickiego 9 we Władysławowie (KRS 000346479) klienci podpisywali umowę wynajmu apartamentu na okres 20 lat z 10% rentownością płatną w formie czynszów najmu.

(...)
W finansowanie inwestycji zaangażowany został Getin Noble Bank S.A, który jak mówiono klientom, jest gwarantem terminowego ukończenia inwestycji oraz bezpieczeństwa zainwestowanych środków. Osoby, które nie dysponowały środkami finansowymi w gotówce mogły w ramach współpracy z bankami z grupy uzyskać kredyt na zakup nieruchomości.

Z jednej strony bank finansował developera i budowę nieruchomości, z drugiej strony finansował poszczególnych drobnych inwestorów, którzy nabywali pojedyncze lokale w budowanym hotelu. Taka praktyka wydaje się daleko niebezpieczna ze względu na koncentrację zaangażowania w jedno przedsięwzięcie. Praktyką banku wydaje się powinno być takie budowanie portfela inwestycyjnego, aby był on właściwie zdywersyfikowany i gwarantował bezpieczeństwo środków deponentów. Taka budowa sprzedaży i podwójne finansowanie tego samego może budzić podejrzenie związane z brakiem płynności.

Do chwili obecnej developer (spółka 4 Kolory) nie wybudowała przedmiotowej nieruchomości. Do finasowania dalszej działalności Spółki dołączył kolejny bank z grupyIdea Bank S.A. tworząc konsorcjum, które miało zapewnić szybkie ukończenie budowy i sprawny przepływ środków finansowych, a zapewne także rozłożyć ryzyko inwestycyjne i kredytowe. W nazwie przekształconej Spółki pojawiło się IDEA, które miało sugerować klientom, że Bank Idea S.A. jest zaangażowany w projekt i gwarantuje sukces inwestycji. Tak też sprzedawał Home Broker inwestycję nowym klientom.

W chwili obecnej opóźnienia w przenoszeniu własności na klientów sięgają niemal trzech lat. Developer sytuację tłumaczy opieszałością banków, które nie dotrzymują umowy kredytowej i opóźniają (w sumie ponad 180 dni) wypłaty kolejnych transz kredytów, które mogą pozwolić na zakończenie budowy. Developer jest niewypłacalny, przeciwko niemu złożono wniosek o upadłość. W hipotece nieruchomości wpisy sięgają kilu milionów złotych i pojawiają się nowe.

Home Broker dostał prowizję za sprzedaż nieruchomości. Banki z grupy; finansujące drobnych inwestorów, udzielając kredytu otrzymały stosowne wynagrodzenie i prowizje. Przedłużające się oddawania lokali związane z przenoszeniem własności powoduje, że banki pobierają wyższe opłaty (bo nie została przeniesiona własność, bo nie ma wyodrębnionej księgi wieczystej), nie ma możliwości spłaty kapitału, trzeba ponosić dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem kredytu itp. Samofinansująca się inwestycja, jak sprzedawał Home Broker, która miała zapewnić rentowność pokrywającą koszty kredytu i generować nadwyżkę jest postrzegana jako sposób na wyłudzenie i oszukanie klienta. Developer odpowiedzialność przerzuca na opieszałość banków kredytujących inwestycję. Poszczególni drobni klienci są zatem traktowani jako zabezpieczenie w spłacie podwójnego kredytowania tej samej inwestycji, z których łatwiej ściągnąć zobowiązanie.

Jako zdesperowany klient czuję się oszukany przez instytucje finansowe, które miały gwarantować bezpieczeństwo inwestycji. Getin Noble Bank oraz Idea Bank powinny liczyć się z ryzykiem utraty reputacji i zaufania klientów. Ilość oszukanych przy tej okazji klientów jest na tyle duża, że zdesperowani utratą pieniędzy i widmem spłaty zadłużenia przez wiele kolejnych lat w zawyżonej wysokości będą publicznie domagać się zadośćuczynienia.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego o szczegółowe zweryfikowanie podejmowanych przez wyżej opisane podmioty działań w zakresie obsługi inwestycji Hotel 4 Kolory we Władysławowie, a w szczególności kontrolę prawidłowości zawieranych umów z klientami, w tym także sposobu obsługi kredytu udzielonego Spółce 4 Kolory, a także czy wyżej opisane działania są zgodne z rekomendacjami KNF i dobrymi praktykami jakie powinny mieć miejsce na rynku finansowym. Zastrzeżenia budzi fakt podwójnego kredytowania, a także przedłużającego się procesu budowy, który korzystnie tylko wpływa na rentowność udzielonego przez banki kredytu. KNF dbając o stabilność i bezpieczeństwo, a także przejrzystość rynku finansowego powinien także zwrócić uwagę na fakt powiązań i zaangażowania podmiotów z grupy w całość inwestycji. Celem powinno być także prowadzenie działań, które budują zaufanie klientów do rynku finansowego. Proszę zatem o pomoc w zapewnieniu ochrony interesów uczestników tego rynku, a także potencjalnych klientów, aby przestrzec ich przed pochopnym angażowaniem się w tą inwestycję."

Komentarze: 16 dla “Klienci spółki budującej condohotel skarżą się do KNF”

 1. autora artykułu proszę o kontakt ze mną. Mam propozycje działania od prawnika i zbieram osoby zainteresowane. Prosze sie nie obawiac nie chodzi o wyciagniecie pieniedzy przez prawnika. Moze uda sie to zrobic bez dodatkowych kosztów. pozdrawiam Agnieszka

 2. prosze o kontakt na adres: czarna_05@tlen.pl

  • Getin Bank, Noble Bank, Open Finance, Open Life, Getin Życie, Towarzystwo Europa, AXA, Idea Bank i inne spółki Leszka Czarneckiego oszukali też bardzo dużo ludzi na Polisolokatach. W Polsce na Polisolokatach zostało oszukanych 5 milionów ludzi, na 50 miliardów złotych.

  • Zostali nabici przez Czarneckiego tylko im współczuć. Czeka ich długa droga sądowa z oszustem bo jest bezkarny w tym skorumpowanym kraju. A wystarczyło poczytać o Getin Banku Open Finance Home Broker czy Noble

 3. Witam
  UOKIK prowadzi postępowanie przeciwko Home Broker ,kiedy zostanie nałożona kara finansowa , My inwestorzy możemy podeprzeć się postępowaniem skazującym w pozwie cywilnym.Została zawiadomiona prokuratura w Gdańsku na działania Dariusza G z Art. 286. § 1 k.k., stanowi „ Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

 4. ewa grudzińska

  witam
  hotel-4kolory Idea —we Władysławowie
  Holding Getin Bank poprzez swój podmiot Home Broker -mający wyłączność na sprzedaż pokoi w hotelu ,dokonywał nieuczciwej transakcji ,gdyż dokonywał sprzedaży do września 2013r a dużo wcześniej wpisy wierzytelności przekraczały wartość hotelu.-co było nieujawnione.Firma ,która miała płacić czynsz za wynajem jest wydmuszką.Zginęły gdzieś nasze wpłacone pieniądze

  • Bolesław Zieliński

   Z nim też można walczyć i nie trzeba się bać tylko jak to już bywa w PL najpierw należy zainteresować media inaczej organy państwowe nie są skore współczuć pokrzywdzonym:
   h t t p://finanse.wp.pl/kat,1033781,title,Frankowicze-ida-do-sadu-Za-kilka-dni-bedzie-pierwsza-rozprawa-przeciw-Getin-Bankowi,wid,17267949,wiadomosc.html

 5. Ten oszust będący właścicielem wielu banków i instytucji finansowych oraz pośredników w nieruchomościach musi zapłacić za wszystkie szkody jakie wyrządził ludziom. Nie do pomyślenia jest fakt aby oszczędności całego życia były skradzione przez tego człowieka bezkarnie a w przypaku 4 kolorów ludzie będą złodziejowi jeszcze spłacać kredyty przez wiele lat nic w zamian nie otrzymując. Tą sprawą musi zająć się rząd i Parlament i jednoznacznie polecić go surowo ukarać.

  • Zgadzam się całkowicie z Panem .Jestem jednym z inwestorów ,który również został wykiwany przez Lions- Hous przy zakupie apartamentu w Ostródzie.Hotel dumnie się nazywa
   PLAZA.Ogólnie chce się nas wykiwać na sumę 56.000.000.zł.Może powinniśmy się wszyscy
   oszukani przez pośredników spotkać ,nagłośnić całą sprawę,zrobić transparenty i ruszyć
   przez Warszawę ,to może media zwrócą na nas uwagę.

 6. Całe szczęście, że przywalił tą Kijanką w ciężarówkę i jest połamany.
  Dzieki temu jest w naszym zasięgu.

 7. Czy może ktoś z pokrzywdzonych przez tych drani posiada jakieś informacje z KNF, UOKiK, sądów, prokuratur, syndyka, czy jest jakakolwiek szansa na odsunięcie banków Czarneckiego i PKO BP od żądań licytacji inwestycji i rozliczenia się z inwestorami tj. z nami. Przecież ludzie nie mogą tracić pieniędzy za coś co kupili, a także spłacać kredyty złodziejom, którzy zorganizowali ten przekręt. Czy my żyjemy w republice bananowej czy w kraju eropejskim gdzie takie praktyki są niewyobrażalne.

 8. jaroslawinvictus

  Witam serdecznie
  Zachęcam do kontaktu osoby pokrzywdzone przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe z racji pobranych opłat likwidacyjnych z tytułu rozwiązania umowy.
  Zapewniam profesjonalną pomoc ze strony naszej Kancelarii w prowadzeniu postępowania przedsądowego i sądowego oraz odzyskaniu utraconych środków.
  jaroslaw.gajek@kancelariainvictus.pl

 9. klara23kami

  etazOj sie oberwalo ? Za kłamstwa ? Oj nie ładnie oszukiwać ludzi ? I robić ich w balona? Co teraz będzie proces sądowy ? Kicia ostrzegała tyle razy ? Z niem sie bądź dobry człowiekiem ? Pan hrabia niemiecki nie chciał słychać to teraz będzie sie sądził ! Z ludźmi sie nie igra ? Bo prędzej czy później prawda wyjdzie bokiem ? Ostrzegalam zmien sie o bądź dobry? Teraz przez chciwość i pazernosc wszystko sttsciles ? Było sie zmienic panie hrabio ewangoeliku !

Skomentuj artykuł


Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.

Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Czy polskie hotelarstwo może poradzić sobie bez pracowników ze Wschodu?

Najniższy poziom stopy bezrobocia w kraju spowodował, że niemal wszystkie hotele w Polsce muszą zatrudniać pracowników ze Wschodu. W najnowszym „Hotelarzu” przedstawiamy procedury, koszty, możliwości (...)

Dwie konferencje 2017 za nami

POD PATRONATEM HOTELARZA W dniach 26-27 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz 9-10 listopada w Warszawie w Multikinie w Złotych Tarasach odbyła się największa (...)

CAD podpisuje umowę z IHG w obecności wicepremiera

W obecności Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra rozwoju, Gheorghe Marian Cristescu, prezes Chopin Airport Development oraz David Kellett, wiceprezes ds. rozwoju i analizy inwestycji w (...)

Małgorzata Morek z Orbisu do Hiltona

Małgorzata Morek po 20 latach spędzonych w Grupie Orbis, dołączyła do zespołu Hilton jako dyrektor ds. rozwoju odpowiedzialna za obszar Polski i Europy Wschodniej. Drugą (...)

Katowicki hotel Best Western Premier Forum zmienia markę na Park Inn by Radisson

Sieć Carlson Rezidor sfinalizowała proces podpisywania umowy dotyczącej otwarcia trzeciego hotelu Park Inn by Radisson w Polsce. W pierwszym kwartale przyszłego roku zadebiutuje pod tą (...)

Bezpłatny newsletter
Z Branży
więcej...

Na piszemy:

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl
REKLAMA