IGHP przeciw podwyższeniu opłat interchange

Jak informowaliśmy w poniedziałek posłowie w ostatnich dniach czerwca przyjęli i przekazali na ręce marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Skorzystają na nim przede wszystkim dwie firmy American Express i Diners Club, które do 2018 roku będą mogły pobierać wyższe opłaty interchange (CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ). Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego nie zgadza się z tą decyzją, a jej prezes Ireneusz Węgłowski skierował w tej sprawie pismo do marszałek Sejmu, pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.
Ireneusz Węgłowski, prezes IGHP i wiceprezes Grupy Orbis
Jak zwraca uwagę z piśmie prezes IGHP - sposób wprowadzania projektu do polskiego systemu prawnego został przeprowadzony z pominięciem konsultacji publicznych, nie przeprowadzono również rzetelnej analizy wpływu nowej regulacji na uczestników obrotu gospodarczego - przedsiębiorców i konsumentów. Dalej możemy przeczytać m.in. o danych otrzymanych od jednego z członków Izby (spółkę z branży hotelarskiej), że wartość przychodów realizowanych za pomocą kart Diners Club i American Express stanowiła 11,8% całkowitej wartości przychodów zrealizowanych za pomocą wszystkich kart. Tak wysoki udział w transakcjach opłacanych kartami Diners Club i American Express znacznie przekracza przyjęty w projekcie ustawy próg 3% udziału w przychodach, warunkujący czasowe wyłączenie systemów trójstronnych spod reżimu dotyczącego wysokości opłat interchange. Ponadto ponoszone przez tę spółkę opłaty związane z korzystaniem przez gości z kart wskazanych wyżej dwóch organizacji, w stosunku do adekwatnych opłat na rzecz organizacji Visa i Mastercard były około dziesięciokrotnie wyższe (Visa i Mastercard - ok. 0,3%; Diners Club i American Express - 3%). Na koniec Węgłowski podkreśla, że głównym celem działań europejskich organów ustawodawczych w zakresie kart płatniczych i kredytowych jest łagodzenie obciążeń rynku opłatami z tytułu korzystania z tanich kart. Natomiast podjęte z inicjatywy poselskiej zmiany ustawy o usługach płatniczych zmierzają w odwrotnym kierunku, uprzywilewując dodatkowo niektórych uczestników rynku, pod hasłem niewłaściwie pojętego rozwoju konkurencji. W związku z powyższym prezes IGHP zwraca się do marszałek Sejmu o wstrzymanie dalszego procesu legislacyjnego omawianego projektu ustawy.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *