Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Zamknij to okno informacyjne


O nas    Prenumerata    Kontakt  
     


HOTELARZ » 07/2016, NASZE RAPORTY, TECHNOLOGIE I WYPOSAŻENIE » CSR, zrównoważony rozwój, proekologia

CSR, zrównoważony rozwój, proekologia

Społeczna odpowiedzialność biznesu, strategia zrównoważonego rozwoju, trendy proekologiczne – wszystkie te powiązane ze sobą tematy stają się coraz ważniejsze w branży hotelarskiej. Mają wpływ na inwestycje, wyposażenie, rozwiązania i procedury stosowane w obiektach hotelowych, bo ich społeczne i proekologiczne zaangażowanie pozytywnie wpływa na postrzeganie ich przez gości.Wzrost konkurencji powoduje, że zmniejszają się różnice jakościowe i cenowe między hotelami. Chcąc wyróżnić się na tym tle, marki hotelowe coraz częściej stosują strategię zrównoważonego rozwoju, angażują się społecznie, dbają o środowisko naturalne, a także wspierają organizacje i fundacje charytatywne.

Zielone budownictwo…

Coraz więcej inwestycji hotelowych powstaje w ramach „zielonego budownictwa”. Taki zrównoważony budynek powinien być budynkiem niskoenergetycznym i zastępować energię z tradycyjnych źródeł źródłami odnawialnymi. To m.in. panele fotowoltaiczne zamieniające energię słoneczną na elektryczną, kolektory słoneczne służące do podgrzewania wody, pompy ciepła zastępujące kotły olejowe, ogrzewanie z kotłowni gazowych czy biogazowych, co ogranicza emisję substancji szkodliwych, wykorzystanie układu odzysku ciepła z wentylacji mechanicznej (rekuperacja), wody deszczowej itd. Żeby budynek zużywał mało energii, trzeba o tym pomyśleć już na etapie budowy i zastosowanych materiałów, które pozwolą zabezpieczyć jego dobrą izolacyjność. Wysoka szczelność i termoizolacyjność pomagają zmniejszyć zapotrzebowanie na energię nawet o 20 proc. Dodatkową izolacyjność termiczną zapewniają też „zielone dachy”, uzyskane dzięki odtworzeniu na nich naturalnych warunków gruntowych. Ważne są też materiały wykorzystywane do wyposażenia wnętrz. Coraz częściej stosuje się w nich materiały naturalne jak drewno, bambus, wełna, korek oraz pochodzące z odzysku. Kryteria uznania budownictwa za ekologiczne określają specjalne certyfikaty. Obecnie najbardziej rozpowszechnione są: amerykański LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) oraz brytyjski BREEAM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method). Wstępny certyfikat uzyskuje się jeszcze na poziomie projektu. Potem najważniejsze dla inwestycji jest spełnienie kryteriów w kolejnych fazach procesu budowlanego. Kluczową rolę odgrywają tu kompetencje wykonawcy robót, na którym spoczywa zadanie stosowania procedur wynikających z warunków certyfikacji. – Dotyczą one zwłaszcza rodzajów stosowanych materiałów budowlanych, zużycia energii i wody, wydajnej gospodarki odpadami czy redukcji zanieczyszczeń – mówi Eric Agnella, dyrektor generalny firmy RD Bud, która propaguje politykę nowoczesnego budownictwa pozostającego w zgodzie z naturą.

…i nie tylko

Zrównoważony rozwój dotyczy nie tylko środowiska naturalnego, ale także zachowania wobec lokalnych kultur, przestrzegania praw pracowników i klientów, rozwoju społeczności lokalnych, propagowania kultury, sztuki i tradycji. Stanowi obecnie ważny element filozofii działania wielu obiektów hotelowych w Polsce, choć jeszcze kilka lat temu CSR w Polsce kojarzony był głównie z działaniami proekologicznymi i często mylony z jednorazowymi akcjami charytatywnymi. Dziś znacznie większą uwagę przykłada się do prowadzonej polityki personalnej oraz działań mających na celu wspieranie lokalnych produktów, dostawców i społeczności. Zwłaszcza że w czasach łatwego dostępu do informacji nic się nie ukryje, a opinia niezadowolonych pracowników i najbliższego sąsiedztwa może zaważyć na postrzeganiu hotelu przez jego potencjalnych gości. Stosunkowo niedawno polscy hotelarze zaczęli dostrzegać potrzebę i korzyści płynące z angażowania się w przedsięwzięcia lokalne, ale działania CSR muszą być długofalowe i spójne. Jednorazowa akcja nie przyniesie wymiernych skutków i korzyści dla żadnej ze stron, ponadto może znacznie obciążyć budżet lub zmniejszyć wydajność pracowników firmy, zaangażowanych np. w wolontariat. Jednym z liderów działań w obszarze CSR jest sieć Hilton. Angażuje się ona w szereg akcji mających na celu podniesienie jakości życia w lokalnych społecznościach. Ostatnio głośno było o otwarciu pierwszego w Polsce Domu Ronalda McDonalda, czyli bezpłatnego hotelu dla rodzin dzieci hospitalizowanych. Partnerem tej inicjatywy jest Hilton Garden Inn Kraków Airport. – Chcieliśmy podzielić się naszą wiedzą i zapałem. Współpraca obejmowała szereg działań: od wsparcia merytorycznego procesu obsługi gości, poprzez konsultacje w zakresie procedur operacyjnych dla pracowników, konsultacje przy tworzeniu budżetu kosztowego oraz wyborze dostawców wyposażenia, aż po pomoc przy pracach wykończeniowych – mówi Marcin Ziobro, dyrektor generalny hotelu.
Autor: Anna Patoleta

Skomentuj artykuł


Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.

Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.
Bezpłatny newsletter
Najnowsze informacje
2017-02-24 W Koszalinie powstaje 100-pokojowy hotel
2017-02-23 ZPR otworzy kolejny hotel, tym razem w Bydgoszczy
2017-02-22 Nowy hotel w Bolesławcu
2017-02-21 Wyjątkowe uniformy w Mercure Kraków Stare Miasto
2017-02-20 172-pokojowy hotel w Gdańsku wkrótce przyjmie gości
2017-02-19 Zdrojowa komercjalizuje Baltic Park Fort
więcej...

Na piszemy:Get Adobe Flash playerNasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl
REKLAMA