Coraz lepsze wyniki i nastroje wśród inwestorów

Z opublikowanego dziś corocznego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield Winning in Growth Cities wynika, że wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości komercyjnych całego świata wzrosła do czerwca br. o 4% w ujęciu rocznym do poziomu 1,5 bln USD. Raport zawiera analizę aktywności inwestorów i ranking najbardziej atrakcyjnych lokalizacji pod względem inwestycji w nieruchomości.



W ciągu ostatnich 12 miesięcy do czerwca 2017 roku prawie połowa globalnego wolumenu transakcji inwestycyjnych przypadła na pierwsze 25 miast rankingu, przy czym w niektórych odnotowano znaczny spadek obrotów. Nowy Jork jest szósty rok z rzędu najbardziej atrakcyjną lokalizacją pod względem inwestycji w nieruchomości pomimo mniejszej o 37% aktywności inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Wskutek spadku wolumenu transakcji o 25% Londyn znalazł się poza pierwszą trójką. Z kolei w Paryżu wartość obrotów zmniejszyła się w analizowanym okresie o 21%. Główną przyczyną tych spadków była niewystarczająca podaż aktywów.

Udział w rynku zwiększyły natomiast miasta takie jak San Francisco, które dzięki wzrostowi wolumenu transakcji inwestycyjnych o 4,5% awansowało do pierwszej trójki, oraz Hongkong – wzrost o 19%. Mniejsze miasta, m.in. Malmö, Nicea i Osaka, również zyskały na znaczeniu, ponieważ inwestorzy międzynarodowi poszukujący większych zysków coraz bardziej poszerzają horyzonty inwestycyjne.

Ameryka Północna jest nadal największym rynkiem świata pod względem łącznej wartości transakcji inwestycyjnych – w pierwszej 25-tce znalazło się aż 13 miast z USA oraz po 6 z Europy oraz regionu Azji i Pacyfiku. Warto również podkreślić, że w miastach Azji i Pacyfiku odnotowano największe wzrosty: w Seulu o 98%, a w Singapurze o 52%.

– Wzrost aktywności inwestycyjnej w skali globalnej może się wydawać zaskakujący zważywszy na trudności na rynku w 2016 roku, ale nastroje wśród inwestorów są obecnie zdecydowanie lepsze. Proces globalizacji w sektorze nieruchomości nadal postępuje przy mniejszych obawach o wzrost populizmu - przynajmniej na razie – powiedział David Hutchings, autor raportu i dyrektor działu strategii inwestycyjnych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield. – Spadek aktywności na niektórych głównych rynkach świadczy raczej o niewystarczającej podaży aktywów niż o malejącym popycie. Ponadto rosnące ceny skłaniają inwestorów do poszerzania horyzontów inwestycyjnych. Nowy Jork, Tokio i Londyn będą nadal umacniać swoją pozycję na światowych rynkach dzięki umiejętności adaptowania się do nowych okoliczności, ale inwestorzy coraz częściej interesują się także mniejszymi miastami. W porównaniu z poprzednim okresem 12 miesięcy do czerwca 2016 roku w kręgu zainteresowań inwestorów zagranicznych pojawiło się aż 18 nowych lokalizacji, co świadczy o chęci ekspansji na nowe rynki”.

Najbardziej atrakcyjne miasta pod względem inwestycji w nieruchomości.jpg Wykres 1. Najbardziej atrakcyjne miasta pod względem inwestycji w nieruchomości. Źródło: Cushman & Wakefield, RCA

Ameryka Północna

Z raportu firmy Cushman & Wakefield wynika, że wzrost aktywności inwestycyjnej odnotowano w większości miast Ameryki Północnej – zwłaszcza w San Antonio, Charlotte i Las Vegas. Pomimo największych spadków w regionie, jakie odnotowały miasta zaliczane do pierwszej 50-tki globalnego rankingu, czyli Nowy Jork (-37%), San Diego (-30%) i Denver (-23%), niektóre duże rynki amerykańskie zarejestrowały wzrost obrotów – dotyczy to m.in. Dallas, Houston i Austin.

EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka)

Największy wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych odnotowały stolice państw Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Praga, Budapeszt i Sofia, które wyprzedziły pod tym względem miasta Europy Zachodniej. Ateny także mogą pochwalić się dużym wzrostem obrotów - aczkolwiek z niskiego poziomu, osiągnął on najwyższą wartość od 10 lat.

W rankingu 25 miast świata przyciągających kapitał zagraniczny znalazło się 10 miast europejskich – do pierwszej piątki weszły Londyn, Paryż, Amsterdam i Berlin. W zestawieniach awansowały niektóre miasta niemieckie: Berlin o dwa miejsca, a Frankfurt o dziewięć, dzięki czemu znalazł się w pierwszej dziesiątce lokalizacji odnotowujących największą aktywność inwestorów zagranicznych. Awans Frankfurtu wynika przede wszystkim z dużego zainteresowania tym rynkiem wśród inwestorów azjatyckich i bliskowschodnich, którzy zainwestowali w tym mieście odpowiednio o 461% i 132% więcej niż w poprzednich 12 miesiącach do czerwca 2016 roku.

Po raz pierwszy od czterech lat kapitał europejski miał największy udział w łącznym wolumenie transakcji zagranicznych – wyższy nawet od udziału inwestorów z Ameryki Północnej.

- Europa Środkowo-Wschodnia nadal dynamicznie się rozwija w tempie szybszym niż niektóre bardziej dojrzałe rynki regionu EMEA. Pomimo dużego zainteresowania tą częścią Europy, a zwłaszcza Polską, wśród kapitału południowoafrykańskiego i azjatyckiego, region ten przyciąga także wielu inwestorów europejskich. Warszawa, Praga i Budapeszt mogą liczyć na znaczny wzrost obrotów na rynku nieruchomości biurowych, co w połączeniu z dużymi transakcjami portfelowymi w sektorze handlowym i logistycznym może przełożyć się na rekordowy wolumen transakcji inwestycyjnych w 2017 roku - powiedział Soren Rodian Olsen, Partner w Cushman & Wakefield Polska.

Azja i Pacyfik

Ponad połowa miast tego regionu odnotowała ujemny wzrost – duże spadki dotyczyły lokalizacji takich jak Sydney, Kuala Lumpur, Pekin i Tajpej. Jednak w ciągu 12 miesięcy do czerwca br. miasta azjatyckie zwiększyły swój udział w globalnym rynku inwestycyjnym i rankingu 50 najbardziej atrakcyjnych lokalizacji pod względem inwestycji w nieruchomości. Wolumen transakcji inwestycyjnych wzrósł najbardziej na rynkach odnotowujących dynamiczny wzrost gospodarczy, zwłaszcza w Mjanmie.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *