400 prac polskich artystów we wnętrzach hotelu Raffles Europejski w Warszawie

W pierwszym kwartale przyszłego roku pierwszych gości przyjmie długo oczekiwany Raffles Europejski w Warszawie. Hotel odda do dyspozycji gości 106 pokoi i apartamentów, SPA, centrum konferencyjne, restauracje, cukiernię, Long Bar oraz palarnię cygar. W jego wnętrzach zawiśnie też około 400 prac polskich artystów, będzie to jedna z największych tego typu prywatnych kolekcji dostępnych publicznie.


W wystroju hotelu będzie można odnaleźć nawiązania do bogatej historii Warszawy, m.in. mozaikę naścienną przedstawiającą „Porwanie Europy” Krystyny Kozłowskiej z 1961 roku, której motyw wiąże się z nazwą hotelu.

Wyposażenie pokoi hotelowych tj. meble i oświetlenie zostały przygotowane na specjalne zamówienie pracowni architektonicznej przez lokalnych rzemieślników i projektantów. Dopełnieniem projektu pokoi będzie polska porcelana i szkło z okresu 1960-1980 oraz zachowane mosiężne okucia jako element wystroju z przełomu wieków. W całym hotelu m. in. w pokojach i lobby rozmieszczonych zostanie około 400 prac współczesnej sztuki XX i XXI wieku autorstwa polskich artystów. Kolekcja Europejskiego stworzona pod kuratelą Andy Rottenberg i Barbary Piwowarskiej, będzie jedną z największych tego typu prywatnych kolekcji dostępnych publicznie.

Za projekt przebudowy hotelu odpowiedzialna jest pracownia architektoniczna - WWAA wraz ze scenografem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej - Borysem Kudlička oraz zespół APAWojciechowski. WWAA zasłynęła między innymi z projektu Polskiego Pawilonu, który został zaprezentowany w Szanghaju podczas międzynarodowych Targów Expo w 2010 roku.

Hotel Europejski został zaprojektowany w neorenesansowym stylu przez Henryka Marconiego, znakomitego XIX-wiecznego polskiego architekta o włoskich korzeniach, otwarty po raz pierwszy dla gości w 1857 roku. Od tego momentu atmosfera hotelu oraz jego otoczenie przyciągały artystów, biznesmenów, polityków i intelektualistów z całego świata. Na przestrzeni lat hotel był domem dla wybitnych polskich artystów, a swoje pracownie mieli tu m.in. Józef Chełmoński, Stanisław Witkiewicz czy Adam Chmielowski. Po zniszczeniach II wojny światowej przedwojenni właściciele rozpoczęli remont budynku, jednak w 1948 roku hotel zajęło Ministerstwo Obrony Narodowej i rozpoczęto remont według projektu architekta Bohdana Pniewskiego z przeznaczeniem na Wyższą Szkołę Wojskową. Dopiero w 1962 roku po adaptacji wnętrz, budynek wrócił do pierwotnej funkcji jako hotel Orbisu a następnie trafił finalnie w ręce prawowitych przedwojennych właścicieli w 2005 roku.

W 2012 roku większość udziałów została zakupiona przez Verę Michalski-Hoffmann, obywatelkę Szwajcarii, która wraz ze spadkobiercami rodzin założycielskich hotelu – Przeździeckich i Czetwertyńskich, postanowiła przywrócić dawną świetność temu miejscu. Łączne koszty renowacji hotelu szacowane są na ponad 80 mln euro.

Historia marki Raffles sięga 1887 roku, w którym to roku został otwarty pierwszy słynny hotel w Singapurze. Do dzisiaj hotel ten jest jednym z najbardziej niezwykłych i wyjątkowych miejsc docenianym przez gości nie tylko za położenie, ale przede wszystkim za niepowtarzalne „doświadczenie Raffles”. Hotele pod znakiem Raffles Hotels & Resorts znajdują się w najatrakcyjniejszych lokalizacjach, między innymi w Paryżu, Istambule, Dubaju, Singapurze czy na Seszelach. Każdy z nich oferuje mieszkankę kultur oraz stylów, posiada swoją niepowtarzalną osobowość oraz własną historię.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “400 prac polskich artystów we wnętrzach hotelu Raffles Europejski w Warszawie

  1. Ciekawy jestem wnętrz nowego Europejskiego,bo znam ten hotel sprzed przedbudowy…pracowalem tam blisko 10 lat.Już wtedy,po zamknięciu przez Orbis, żal było patrzeć na wnętrza,które były inne niż pozostałe warszawskie hotele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *