Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość, Zamknij to okno informacyjne


O nas    Prenumerata    Kontakt  
     


HOTELARZ » 07/2011, AKTUALNOŚCI » Orbis sprzedaje dalej: Francuski, Solny…

Orbis sprzedaje dalej: Francuski, Solny…

Za 20,5 mln zł Orbis sprzedał hotel Francuski w Krakowie z 42 pokojami. Osiągnięta cena – prawie 500 tys. zł za pokój to mniej więcej tyle, ile Orbis osiagnął sprzedając 5 lat temu Grand Hotel w Łodzi rodzinie Likusów (73 mln zł za 160 pokoi). Orbis zazwyczaj sprzedaje swoje hotele po ok.100 tys. za pokój, jak Cracovię w Krakowie, Neptuna w Szczecinie, czy, także w ostatnich tygodniach, Solny w Kołobrzegu – 11 mln za 114 pokoi. Dla przykładu Radisson w Krakowie został sprzedany w 2009 roku za 650 tys. zł za pokój (32 mln euro za 196 pokoi).

 

Hotel Francuski przejść ma w ręce nowego właściciela z końcem września tego roku. „W dniu 6 lipca 2011 roku, zgodnie z planem restrukturyzacji portfela hotelowego Grupy Orbis, została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży hotelu Francuski w Krakowie. Nabywcą działki, budynku wraz z wyposażeniem oraz znaku towarowego „Hotel Francuski” jest firma EMIR 19 Sp. z o.o. Łączna cena nabycia to 20 mln zł netto” – ogłosił Orbis. Dwa dni później później pojawił się kolejny komunikat o nowym udziałowcu w tym przedsięwzięciu. „W dniu 8 lipca 2011 roku wpłynęła dodatkowa oferta, złożona w porozumieniu z kupującym tj. EMIR 19 Sp. z o.o., od notowanej na GPW spółki Alterco S.A. W następstwie przyjęcia oferty 8 lipca 2011 roku podpisano aneks zmieniający warunki przedwstępnej umowy sprzedaży hotelu Francuski. W przypadku dojścia do skutku umowy przyrzeczonej firma Alterco S.A. będzie współwłaścicielem hotelu (2,4 % udział). Aktualna cena nabycia to 20,5 mln złotych”. Firma Alterco nie jest anonimowa na rynku hotelarskim, chciała m.in. odkupić za długi rozpoczętą inwestycję krakowskiego Hotel Systemu na warszawskim Mokotowie, gdzie powstać miał Hilton Garden Inn. Tam jednak sprawa była bardziej skomplikowana, gdyż po drodze inwestor zbankrutował i wszedł syndyk. Orbis sprzedał też w czerwcu hotel Solny w Kołobrzegu za 11 mln zł, a wcześniej Cracovię z 320 pokojami za 32,5 mln zł, Neptuna w Szczecinie z 227 pokojami za 27 mln, Polana w Zielonej Górze, Prosnę w Kaliszu, Beskid w Nowym Sączu i Novotel w Olsztynie (wszystkie miały od 80 do 100 pokoi) po ok. 10 mln zł. Szuka nabywców na kolejne hotele Orbis-Hotels. Wszystkie te transakcje tłumaczy w podobny sposób. „Zawarta umowa sprzedaży jest wynikiem realizacji strategii Orbis S.A., mającej na celu restrukturyzację portfela nieruchomości. Jednym z kluczowych elementów strategii jest koncentracja działalności spółki na zarządzaniu średnimi i dużymi obiektami hotelowymi. Hotel Francuski to obiekt mały (42 pokoje).

 

Budynek hotelu przestał także odpowiadać wymogom jakościowym przewidzianym dla hoteli Grupy Orbis. Środki uzyskane ze sprzedaży zostaną zainwestowane m.in. w rozwój hoteli ekonomicznych, w tym na dokończenie trwającej budowy nowych obiektów, zlokalizowanych na strategicznych dla Orbis S.A. rynkach, takich jak np. Warszawa i Kraków”. Tylko w tym roku Orbis na sprzedaży hoteli zarobił ponad 90 mln zł. Jak wynika z transakcji na polskim rynku hotelarskim w ostatni latach pokój w lepszych, dobrze położonych obiektach sieciowych kosztuje ponad 500 tys. zł. W 2009 roku fundusz inwestycyjny Union Investment Real Estate kupił 5-gwiazdkowego krakowskiego Radissona po ok. 650 tys. zł za pokój, a andel's w tym samym mieście został sprzedany na za zasadzie Sale & Leaseback za ok. 500–550 tys. za pokój. Podobnie jak gdańska Hanza z 60 pokojami w ub.r.


Komentarze: 2 dla “Orbis sprzedaje dalej: Francuski, Solny…”

  1. Mnóstwo kultury, wyrażeń z języka potocznego, dużo serca i pracy, to wszystko sprawia, że http://maturzysta.dlastudenta.pl/artykul/Popraw_swoj_angielski_za_pomoca_Skypea,112394.html Niemcy, Francuzach i języku francuskim jest moim ulubioną stroną językową. Polecam dla zainteresowanych korepetycje francuski kraków. Chociaż w wielu państwach nie jest on językiem rodzimym, języka francuskiego używa się w wielu sektorach życia publicznego : w urzędach, w wojsku, w języku prawniczym, mediach, handlu i dyplomacji.

  2. Jeśli dużo podróżujesz to znajomość języka to podstawa. Najważniejsze to znaleźć profesjonalnego korepetytora. Szukając w internecie korepetycje z francuskiego natknęłam się na stronę Preply https://preply.com/pl/skype/korepetycje-z-francuskiego Tutaj znalazłam najlepszego korepetytora a co najważniejsze przez Skypa bez wychodzenia z domu! Polecam!

Skomentuj artykuł


Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.

Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Otwarto hotel ibis Styles Warszawa City

W czwartek 15 marca oficjalnie otwarto mieszczący się przy ulicy Grzybowskiej 220-pokojowy hotel ibis Styles Warszawa City. Na uroczystej inauguracji jego działalności pojawiło się wielu (...)

Jeszcze w tym roku na rynek wejdze 8 tys. pokoi hotelowych

W tym roku w Polsce oddanych zostanie ponad 8 tysięcy pokoi hotelowych, co stanowi około 6% bazy hotelowej w naszym kraju, wynika z danych zawartych (...)

Efektywna i zyskowna sprzedaż konferencji i bankietów

W czwartek 15 marca w warszawskim hotelu Courtyard by Marriott odbyło się drugie w tym roku seminarium szkoleniowe z cyklu Akademii Hotelarza. Nasi eksperci, Blanka (...)

Nowa dyrektor sprzedaży i marketingu Grupy Arche

Magdalena Żelech, ostatnio zwązana z Grupą Zdrojowa Invest, dołączyła do zespołu Arche Hotele, gdzie objęła stanowisko dyrektora sprzedaży i marketingu w warszawskim biurze spółki. Magdalena (...)

Pałac Alexandrinum zyskał dodatkowe pokoje i powierzchnię konferencyjną

Pałac Alexandrinum, 4-gwiazdkowy hotel położony w Krubkach-Górkach 13 km od Warszawy, zyskał dwie nowoczesne sale balowo – konferencyjne, oraz 18 dodatkowych pokoi. Jak mówi dyrektor (...)

Bezpłatny newsletter
Z Branży
więcej...

Na piszemy:Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl
REKLAMA