Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość, Zamknij to okno informacyjne


O nas    Prenumerata    Kontakt  
        


HOTELARZ » Najnowsze Informacje (1) » Klienci spółki budującej condohotel skarżą się do KNF

Klienci spółki budującej condohotel skarżą się do KNF


Klienci spółki 4 Kolory Idea, dawniej PH REDA D.Guzek i R.Guzek s.j., którzy wykupili apartamenty w budowanym we Władysławowie 1000 pokojowym hotelu 4 Kolory zwracają się do Komisji Nadzoru Finansowego o szczegółowe sprawdzenie ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu spółki i podmiotów z nią współpracujących przy inwestycji tj. Getin Noble Bank S.A., Idea Bank S.A i Home Broker Nieruchomości S.A.


Fot. Lusi, SXC


Cały kompleks budowany przez spółkę będącą właścicielem również innego hotelu we Władysławowie – Velaves Spa&Resort, składa się z czterech skrzydeł i powstaje na 4,5-hektarowej działce, oddalonej od morza o ok. 1,5 km. Obiekt ma zaoferować gościom aż 1000 pokoi. Byłby to największy hotel w Polsce (obecnie jest nim Gołębiewski Karpacz z 860 pokojami).
Nie wszystko jednak przebiega zgodnie z planem. Dotarliśmy do pisma jakie inwestorzy którzy wpłacili środki na poczet tej inwestycji condo wysyłają do Komisji Nadzoru Finansowego. Czytamy w nim m.in. "w 2011 roku dzięki agresywnym technikom sprzedaży, które polegały przede wszystkim na agresywnym parciu do finalizacji sprzedaży, przyciskaniu klienta, tworzeniu atmosfery ograniczonego dostępu i wykorzystaniu cross-sellingu firma Home Broker Nieruchomości S.A. pośredniczyła w sprzedaży flagowego ich produktu jakim były apartamenty w budowanym hotelu 4 Kolory we Władysławowie. Home Broker reklamował inwestycję jako całkowicie bezpieczną formę inwestowania kapitału z większą niż standardowa rynkowa rentownością (10% wpłaconego kapitału p.a.), a system condo jako przyszłościową długoterminową inwestycję o wysokiej stopie zwrotu połączonej z możliwością korzystania ze swojej własności przez 2 tygodnie w roku. Inwestycja miała być całkowicie bezpieczna, bo gwarantowana przez Getin Noble Bank S.A.

Developer  - spółka PH REDA D.Guzek i R.Guzek  przekształcona później w spółkę 4 Kolory Idea Sp. z o. o. SKA gwarantowała nie tylko wybudowanie do września 2011 roku przedmiotowej nieruchomości, ale także przy okazji podpisywania umowy przedwstępnej ze spółką powiązaną Velaves Rent sp. z o.o z siedzibą ul. Hryniewickiego 9 we Władysławowie (KRS 000346479) klienci podpisywali umowę wynajmu apartamentu na okres 20 lat z 10% rentownością płatną w formie czynszów najmu.

(...)
W finansowanie inwestycji zaangażowany został Getin Noble Bank S.A, który jak mówiono klientom, jest gwarantem terminowego ukończenia inwestycji oraz bezpieczeństwa zainwestowanych środków. Osoby, które nie dysponowały środkami finansowymi w gotówce mogły w ramach współpracy z bankami z grupy uzyskać kredyt na zakup nieruchomości.

Z jednej strony bank finansował developera i budowę nieruchomości, z drugiej strony finansował poszczególnych drobnych inwestorów, którzy nabywali pojedyncze lokale w budowanym hotelu. Taka praktyka wydaje się daleko niebezpieczna ze względu na koncentrację zaangażowania w jedno przedsięwzięcie. Praktyką banku wydaje się powinno być takie budowanie portfela inwestycyjnego, aby był on właściwie zdywersyfikowany i gwarantował bezpieczeństwo środków deponentów. Taka budowa sprzedaży i podwójne finansowanie tego samego może budzić podejrzenie związane z brakiem płynności.

Do chwili obecnej developer (spółka 4 Kolory) nie wybudowała przedmiotowej nieruchomości. Do finasowania dalszej działalności Spółki dołączył kolejny bank z grupyIdea Bank S.A. tworząc konsorcjum, które miało zapewnić szybkie ukończenie budowy i sprawny przepływ środków finansowych, a zapewne także rozłożyć ryzyko inwestycyjne i kredytowe. W nazwie przekształconej Spółki pojawiło się IDEA, które miało sugerować klientom, że Bank Idea S.A. jest zaangażowany w projekt i gwarantuje sukces inwestycji. Tak też sprzedawał Home Broker inwestycję nowym klientom.

W chwili obecnej opóźnienia w przenoszeniu własności na klientów sięgają niemal trzech lat. Developer sytuację tłumaczy opieszałością banków, które nie dotrzymują umowy kredytowej i opóźniają (w sumie ponad 180 dni) wypłaty kolejnych transz kredytów, które mogą pozwolić na zakończenie budowy. Developer jest niewypłacalny, przeciwko niemu złożono wniosek o upadłość. W hipotece nieruchomości wpisy sięgają kilu milionów złotych i pojawiają się nowe.

Home Broker dostał prowizję za sprzedaż nieruchomości. Banki z grupy; finansujące drobnych inwestorów, udzielając kredytu otrzymały stosowne wynagrodzenie i prowizje. Przedłużające się oddawania lokali związane z przenoszeniem własności powoduje, że banki pobierają wyższe opłaty (bo nie została przeniesiona własność, bo nie ma wyodrębnionej księgi wieczystej), nie ma możliwości spłaty kapitału, trzeba ponosić dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem kredytu itp. Samofinansująca się inwestycja, jak sprzedawał Home Broker, która miała zapewnić rentowność pokrywającą koszty kredytu i generować nadwyżkę jest postrzegana jako sposób na wyłudzenie i oszukanie klienta. Developer odpowiedzialność przerzuca na opieszałość banków kredytujących inwestycję. Poszczególni drobni klienci są zatem traktowani jako zabezpieczenie w spłacie podwójnego kredytowania tej samej inwestycji, z których łatwiej ściągnąć zobowiązanie.

Jako zdesperowany klient czuję się oszukany przez instytucje finansowe, które miały gwarantować bezpieczeństwo inwestycji. Getin Noble Bank oraz Idea Bank powinny liczyć się z ryzykiem utraty reputacji i zaufania klientów. Ilość oszukanych przy tej okazji klientów jest na tyle duża, że zdesperowani utratą pieniędzy i widmem spłaty zadłużenia przez wiele kolejnych lat w zawyżonej wysokości będą publicznie domagać się zadośćuczynienia.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego o szczegółowe zweryfikowanie podejmowanych przez wyżej opisane podmioty działań w zakresie obsługi inwestycji Hotel 4 Kolory we Władysławowie, a w szczególności kontrolę prawidłowości zawieranych umów z klientami, w tym także sposobu obsługi kredytu udzielonego Spółce 4 Kolory, a także czy wyżej opisane działania są zgodne z rekomendacjami KNF i dobrymi praktykami jakie powinny mieć miejsce na rynku finansowym. Zastrzeżenia budzi fakt podwójnego kredytowania, a także przedłużającego się procesu budowy, który korzystnie tylko wpływa na rentowność udzielonego przez banki kredytu. KNF dbając o stabilność i bezpieczeństwo, a także przejrzystość rynku finansowego powinien także zwrócić uwagę na fakt powiązań i zaangażowania podmiotów z grupy w całość inwestycji. Celem powinno być także prowadzenie działań, które budują zaufanie klientów do rynku finansowego. Proszę zatem o pomoc w zapewnieniu ochrony interesów uczestników tego rynku, a także potencjalnych klientów, aby przestrzec ich przed pochopnym angażowaniem się w tą inwestycję."

Komentarze: 17 dla “Klienci spółki budującej condohotel skarżą się do KNF”

 1. autora artykułu proszę o kontakt ze mną. Mam propozycje działania od prawnika i zbieram osoby zainteresowane. Prosze sie nie obawiac nie chodzi o wyciagniecie pieniedzy przez prawnika. Moze uda sie to zrobic bez dodatkowych kosztów. pozdrawiam Agnieszka

 2. prosze o kontakt na adres: czarna_05@tlen.pl

  • Getin Bank, Noble Bank, Open Finance, Open Life, Getin Życie, Towarzystwo Europa, AXA, Idea Bank i inne spółki Leszka Czarneckiego oszukali też bardzo dużo ludzi na Polisolokatach. W Polsce na Polisolokatach zostało oszukanych 5 milionów ludzi, na 50 miliardów złotych.

  • Zostali nabici przez Czarneckiego tylko im współczuć. Czeka ich długa droga sądowa z oszustem bo jest bezkarny w tym skorumpowanym kraju. A wystarczyło poczytać o Getin Banku Open Finance Home Broker czy Noble

 3. Witam
  UOKIK prowadzi postępowanie przeciwko Home Broker ,kiedy zostanie nałożona kara finansowa , My inwestorzy możemy podeprzeć się postępowaniem skazującym w pozwie cywilnym.Została zawiadomiona prokuratura w Gdańsku na działania Dariusza G z Art. 286. § 1 k.k., stanowi „ Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

 4. ewa grudzińska

  witam
  hotel-4kolory Idea —we Władysławowie
  Holding Getin Bank poprzez swój podmiot Home Broker -mający wyłączność na sprzedaż pokoi w hotelu ,dokonywał nieuczciwej transakcji ,gdyż dokonywał sprzedaży do września 2013r a dużo wcześniej wpisy wierzytelności przekraczały wartość hotelu.-co było nieujawnione.Firma ,która miała płacić czynsz za wynajem jest wydmuszką.Zginęły gdzieś nasze wpłacone pieniądze

  • Bolesław Zieliński

   Z nim też można walczyć i nie trzeba się bać tylko jak to już bywa w PL najpierw należy zainteresować media inaczej organy państwowe nie są skore współczuć pokrzywdzonym:
   h t t p://finanse.wp.pl/kat,1033781,title,Frankowicze-ida-do-sadu-Za-kilka-dni-bedzie-pierwsza-rozprawa-przeciw-Getin-Bankowi,wid,17267949,wiadomosc.html

 5. Ten oszust będący właścicielem wielu banków i instytucji finansowych oraz pośredników w nieruchomościach musi zapłacić za wszystkie szkody jakie wyrządził ludziom. Nie do pomyślenia jest fakt aby oszczędności całego życia były skradzione przez tego człowieka bezkarnie a w przypaku 4 kolorów ludzie będą złodziejowi jeszcze spłacać kredyty przez wiele lat nic w zamian nie otrzymując. Tą sprawą musi zająć się rząd i Parlament i jednoznacznie polecić go surowo ukarać.

  • Zgadzam się całkowicie z Panem .Jestem jednym z inwestorów ,który również został wykiwany przez Lions- Hous przy zakupie apartamentu w Ostródzie.Hotel dumnie się nazywa
   PLAZA.Ogólnie chce się nas wykiwać na sumę 56.000.000.zł.Może powinniśmy się wszyscy
   oszukani przez pośredników spotkać ,nagłośnić całą sprawę,zrobić transparenty i ruszyć
   przez Warszawę ,to może media zwrócą na nas uwagę.

 6. Całe szczęście, że przywalił tą Kijanką w ciężarówkę i jest połamany.
  Dzieki temu jest w naszym zasięgu.

 7. Czy może ktoś z pokrzywdzonych przez tych drani posiada jakieś informacje z KNF, UOKiK, sądów, prokuratur, syndyka, czy jest jakakolwiek szansa na odsunięcie banków Czarneckiego i PKO BP od żądań licytacji inwestycji i rozliczenia się z inwestorami tj. z nami. Przecież ludzie nie mogą tracić pieniędzy za coś co kupili, a także spłacać kredyty złodziejom, którzy zorganizowali ten przekręt. Czy my żyjemy w republice bananowej czy w kraju eropejskim gdzie takie praktyki są niewyobrażalne.

 8. jaroslawinvictus

  Witam serdecznie
  Zachęcam do kontaktu osoby pokrzywdzone przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe z racji pobranych opłat likwidacyjnych z tytułu rozwiązania umowy.
  Zapewniam profesjonalną pomoc ze strony naszej Kancelarii w prowadzeniu postępowania przedsądowego i sądowego oraz odzyskaniu utraconych środków.
  jaroslaw.gajek@kancelariainvictus.pl

 9. klara23kami

  etazOj sie oberwalo ? Za kłamstwa ? Oj nie ładnie oszukiwać ludzi ? I robić ich w balona? Co teraz będzie proces sądowy ? Kicia ostrzegała tyle razy ? Z niem sie bądź dobry człowiekiem ? Pan hrabia niemiecki nie chciał słychać to teraz będzie sie sądził ! Z ludźmi sie nie igra ? Bo prędzej czy później prawda wyjdzie bokiem ? Ostrzegalam zmien sie o bądź dobry? Teraz przez chciwość i pazernosc wszystko sttsciles ? Było sie zmienic panie hrabio ewangoeliku !

 10. Pamela Rosa Flores

  Potrzebujesz pilnych pieniedzy? Mozemy pomóc!

  Czy masz klopoty z obecna sytuacja lub masz klopoty?
  W ten sposób damy ci mozliwosc wprowadzania nowych rozwiazan.
  Jako bogata kobieta czuje sie zobowiazana pomagac ludziom, którzy staraja sie dac im szanse. Kazdy zasluguje na druga szanse, a gdy rzad upadnie, beda musieli pochodzic od innych.
  Zadna kwota nie jest dla nas zbyt szalona, a dojdziemy do ustalenia dojrzalosci za obopólna zgoda.
  Bez niespodzianek, bez dodatkowych kosztów, ale tylko uzgodnione kwoty i nic wiecej.
  Nie czekaj dluzej, aby komentowac ten wpis. Podaj kwote, która chcesz pozyczyc, a my skontaktujemy sie z Toba z wszystkimi opcjami. skontaktuj sie z nami dzisiaj pod adresem (pamelarosaflores11@gmail.com)

Skomentuj artykuł


Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.

Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Samsung Sponsorem Strategicznym Hotel Investment Trends Poland&CEE 2019

Firma Samsung Electronics –światowy lider w zakresie rozwiązań informatycznych, została trzeci rok z rzędu Sponsorem Strategicznym konferencji Hotel Investment Trends Poland & CEE, która w (...)

Qubus wróci do Katowic?

Sieć hotelowa Qubus Hotel, nieobecna w Katowicach od 2016 roku, po tym jak miejsce hotelu Qubus Prestige zajął Courtyard by Marriott, planuje powrót do tego (...)

InterContinental i Huawei tworzą pierwszy na świecie smart hotel 5G

InterContinental, Shenzhen Telecom i Huawei podpisały strategiczną umowę o współpracy na rzecz stworzenia pierwszego na świecie smart hotelu 5G. Projekt, poprzez wprowadzenie pierwszej w branży (...)

HIT 2019: Po ilu latach zwraca się hotel? Jak właściwie zaplanować koszty i przychody z inwestycji hotelarskiej?

Budowa hotelu to koszt kilkudziesięciu, a nieraz nawet kilkuset milionów złotych. Aby ta ogromna inwestycja przyniosła spodziewany zysk, należy ją mądrze i precyzyjnie zaplanować pod (...)

Mikołaj Wild Gościem Specjalnym Hotel Investment Trends Poland&CEE 2019

Mikołaj Wild, Sekretarz stanu i Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP, został Gościem Specjalnym konferencji Hotel Investment Trends Poland & CEE, która odbędzie (...)

Bezpłatny newsletter
  2019-04-17 RECEPCJONISTA / RECEPCJONISTKA Warszawa
  2019-04-15 Kelner/Kelnerka Warszawa
  2019-04-12 Kierownik Restauracji Kraków
Z Branży


Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl    

Polski Jubiler www.polskijubiler.pl     Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl Polityka prywatności