Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość, Zamknij to okno informacyjne


O nas    Prenumerata    Kontakt  
        


HOTELARZ » 05/2010, TECHNOLOGIE I WYPOSAŻENIE » Łóżko w hotelu: Trendy i błędy

Łóżko w hotelu: Trendy i błędy

Przepisy kategoryzacyjne odnośnie do łóżek określają jedynie ich minimalne wymiary: 90 x 200 cm dla łóżka jednoosobowego i 140 x 200 cm dla dwuosobowego. Reszta pozostaje w rękach hotelarza.

ht_2010_05-23.jpg

Hotelarz, mówiąc łóżko, tak naprawdę ma na myśli materac, bo to właśnie materac decyduje o komforcie spania. Popularne rozwiązanie w hotelach, jakim jest tzw. łóżko kontynentalne, to w praktyce materac na materacu. Materac bazowy znajduje się w drewnianej ramie, do której dokręcane są nóżki (lub dwa kółka, co jest wygodniejsze). Na górę nakładany jest drugi materac „do spania”. Są one dosuwane do ściany z przymocowanym zagłowiem i stanowią gotowy zestaw. Drugi typ łóżka hotelowego – tradycyjny, to konstrukcja: łóżko plus materac, czyli stelaż lub drewniane szczeble, na które nakłada się materac. – Materac czy łóżko hotelowe muszą być przede wszystkim czyste i higieniczne, dlatego powinny być łatwe w utrzymaniu czystości. Dobrze, jeśli będzie umożliwiać sprawną i szybką wymianę pościeli, a przy tym zapewniać wygodę gościom hotelowym – mówi Damian Kniejski, dyrektor działu hoteli w Fabryce Materacy JANPOL. Ba, ale jak takie wybrać?


Wysokość buduje prestiż

– Ze względu na intensywność użytkowania, hotelowe wersje materacy powinny być przygotowane z myślą o takim właśnie przeznaczeniu. Konstrukcja powinna być solidniejsza, gramatury surowców wyższe itd. – tłumaczy Artur Paciorkiewicz z fimy Recticel Komfort Snu. – Zazwyczaj materace hotelowe są twardsze niż domowe. W warunkach domowych stosowane są materace sprężynowe (bonnelowe i kieszeniowe), piankowe i lateksowe. Ze względu na swoją trwałość do hoteli wskazane są sprężynowe lub piankowe, ale z twardych pianek. – Warto zwrócić uwagę na pikowanie materaca. Najlepiej, aby było obustronne, pozwoli to wydłużyć żywotność materaca poprzez możliwość użytkowania go po obu stronach – tłumaczy Artur Paciorkiewicz. – Standardowa wysokość materacy to ok. 16–18 cm. Ostateczny wybór zależy jednak od inwestora i warunków hotelowych. Według jego obserwacji, widać zależność, im wyższy standard hotelu, tym wyższe łóżko/materac. Podstawowa wysokość to 40–50 cm, ale wyposażając warszawskiego Hiltona, firma dostarczyła łóżka z materacami o łącznej wysokości 65 cm.


Kiedy wymienić materac?

Materac ma też największy wpływ na ostateczną cenę. Duże znaczenie mają również dodatki, takie jak narzuty, falbany czy nakładki higieniczne. Aby pełny koszt łóżka wraz z dodatkami był najkorzystniejszy, dobrze jest skorzystać z porady architekta wnętrz lub profesjonalisty, jakim jest przedstawiciel producenta. Bazując na wcześniejszych realizacjach podpowie on, z czego można zrezygnować, a w co warto zainwestować, np. baza łóżka kontynentalnego może być tapicerowana, co jest tańsze niż wykonanie falbany (maskown [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.Dostęp dla prenumeratorów Hotelarza
Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
 • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl


Autor: Wiktor Kołakowski

Komentarze: 3 dla “Łóżko w hotelu: Trendy i błędy”

 1. Katarzyna Nowak mazzivo

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w produkcji mebli drewnianych. Obsługujemy Hotele i pensjonaty.
  http://www.mazzivo.pl

 2. Beata-meble

  Jesteśmy producentem łóżek na wymiar.Wykonujemy łóżka dla odbiorców indywidualnych ,firm i hoteli.Zapraszam na naszą stronę http://www.beata-meble.pl

 3. Komfort Snu

  Polecamy materace Serta http://www.komfortsnu.pl/amerykanskie-materace-serta/ , Serta jest producentem luksusowych materacy w hotelach Hilton.

Skomentuj artykuł


Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.

Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Pergo Sponsorem Złotym Hotel Investment Trends Poland&CEE 2019

Firma Pergo, wiodący producent podłóg, została złotym sponsorem organizowanej przez wydawcę miesięcznika „Hotelarz” konferencji Hotel Investment Trends Poland&CEE 2019, która odbędzie się 30 maja w (...)

Goście potajemnie nagrywani w hotelowych pokojach

Ponad 1600 osób zostało potajemnie sfilmowanych w swoich pokojach w 30 hotelach w dziesięciu różnych miastach Korei Południowej. Kamery zostały zainstalowane w gniazdkach i uchwytach (...)

Wkrótce premiera Raportu z Rynku HoReCa 2019

Podczas targów EuroGastro i WorldHotel, które odbędą się w dniach 27-29 marca br. w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, swoją premierę będzie miał „Raport z (...)

Moxy wchodzi do Lublina

Sieć Marriott International podpisała umowę franczyzową na otwarcie w 2022 r. hotelu pod marką Moxy ze 120 pokojami w Lublinie przy ul. 1 Maja. Inwestorem (...)

Zarządzanie hotelową recepcją w Akademii Hotelarza

To właśnie recepcja hotelowa jest pierwszym miejscem z którym gość ma styczność zaraz po wejściu do hotelu. Od recepcji zależy nie tylko w dużej mierze (...)

Bezpłatny newsletter
  2019-03-11 KUCHARZ Moszna
  2019-03-13 Specjalista ds. Sprzedaży Uniejów
  2019-03-19 Kierownik ds. Marketingu Gdańsk
  2019-03-12 MANAGER RESTAURACJI Śródmieście
  2019-03-11 Kelnerka Gubin
  2019-03-11 Manager ds. Marketingu Kraków
Z Branży


Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl
REKLAMA