Festiwalowa gorączka hotelowa – pokoje droższe czterokrotnie   ANALIZY I RAPORTY

Gwiazdy, hity i tłumy. Gdyński Open’er i koncert zespołu Metallica w Warszawie w pierwszy weekend lipca otworzyły sezon wielkich letnich wydarzeń muzycznych. W następny największy w Polsce festiwal muzyki elektronicznej Audioriver w Łodzi, w kolejny Sunrise Festival w Kołobrzegu, potem Pol’and’Rock Festival, OFF Festival w Katowicach, Green Festival w Olsztynie, zakończenie trasy Męskiego Grania w Warszawie. I crème de la crème – trzy koncerty Taylor Swift 1, 2 i 3 sierpnia na PGE Narodowy. Hotele, o ile są jeszcze dostępne, kosztują trzy-czterokrotnie drożej, apartamenty mają jeszcze większe przebicie.

– Festiwale czy koncerty gwiazd w ramach światowych tras napędzają machinę chwilowych wzrostów cen. Tak było przed zakończonym właśnie festiwalem Open’er w Gdyni czy koncertem zespołu Metallica w stolicy – mówi Agnieszka Rzeszutek, ekspert Nocowanie.pl. W Gdyni, na dzień przed rozpoczęciem festiwalu, obłożenie w bazie obiektów nocowania.pl osiągnęło poziom 81 proc., a wśród dostępnych pozostały głównie najdroższe obiekty. Dla przykładu, osoby decydujące się na rezerwację w ostatniej chwili, za pobyt w apartamencie w okresie od 3 do 6 lipca musiały liczyć się z wydatkiem 2,5 tys. zł, a najdroższa dostępna opcja kosztowała blisko 5 tys.

– Za chwilę będziemy mieć w Warszawie podobną sytuację przed koncertami Taylor Swift, która wystąpi w Polsce w pierwszych dniach sierpnia – podkreśla. Już teraz w bazie Nocowanie.pl na czas przyjazdu supergwiazdy zostało jedynie 10 proc. wolnych miejsc. Wśród nich wciąż znaleźć można oferty, gdzie para za dobę pobytu zapłaci średnio 300 zł. Na razie są to ceny zbliżone do tego, co w pozostałych terminach, choć jak przewiduje ekspertka, w ostatnim tygodniu przed wydarzeniem ceny zapewne wzrosną.

„Hotelarz” sprawdził na Booking.com ceny za dwuosobowy pokój z 1 na 2 sierpnia (czwartek/piątek). W hotelach 5-gwiazdkowych wynoszą one wówczas w granicach 2,1 – 2,6 tys. (najdroższe w Bristolu, Raffles i Verte ok. 3,6 tys. zł), podczas gdy tydzień wcześniej i później 500 – 650 zł (w Bristolu i Verte ok. 1,1 tys., w Raffless 1,7 tys.). W hotelach 3-gwiazdkowych kosztują wtedy średnio 900 - 1,5 tys. zł, a tydzień wcześniej i później 250 - 400 zł.

W najbliższy weekend w Łodzi odbędzie się największy w Polsce festiwal muzyki elektronicznej. Chociaż Audioriver proponuje swoje miasteczko namiotowe to nie brakuje chętnych do spania pod dachem, a dostępność miejsc noclegowych spadła do poziomu 25 proc. W rozsądnej cenie znaleźć można noclegi w hotelach pracowniczych oraz kwatery i pokoje – po 200-225 zł zł dla dwóch dwóch osób za noc. Na Bookingu hotele kosztują wówczas w granicach 650 – 900 zł (najdroższy Grand Hotel 1 tys.), tydzień później 250 – 450 zł (Grand 740 zł).

W czasie festiwalu Kazimiernikejszyn rozpoczynającego się 17 lipca w Kazimierzu Dolnym w bazie Nocowanie.pl pozostało 11 proc. miejsc. Szybko znikają tańsze opcje zakwaterowania, gdzie zapłacić można 480 zł za cztery dni pobytu dla dwóch osób. Więcej jest tych, gdzie dwie osoby, które chcą uczestniczyć w całym wydarzeniu, muszą zapłacić nawet 2,5 tys. za czterodniowy pobyt.

Swoje duże wydarzenia ma też Kołobrzeg. Na czas Sunrise Festival, czyli 19-21 lipca, dostępnych jest 23 proc. miejsc. I tu na czas festiwalu ceny rosną. Najtańsza opcja noclegu dla dwóch osób za dwie noce to 1080 zł za pobyt w kwaterach i pokojach, podczas gdy tydzień później, jest o połowę taniej. Najdroższa opcja to wydatek blisko 4,3 tys. zł. Ceny apartamentów tydzień później, są o połowę niższe – poniżej 2 tys. za 2-dniowy pobyt dwóch osób.

Podczas Green Festival w Olsztynie pokoje w hotelach z piątku na sobotę 16/17 sierpnia są już niedostępne, a apartamenty kosztują średnio 1,2 – 1,6 tys. Tydzień wcześniej i później hotele kosztują 200 – 450 zł, a apartamenty 150 – 350 zł.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *