Prawa autorskie – sposób na optymalizację kosztów zatrudnienia

W poszukiwaniu sposobów na optymalizację kosztów zatrudnienia warto zwrócić uwagę na twórcze elementy codziennej pracy poszczególnych grup pracowników. Praca kreatywna stwarza bowiem możliwość zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, w rezultacie czego pracownik otrzymuje wyższe wynagrodzenie „na rękę” bez podnoszenia kosztów wynagrodzeń przez pracodawcę.

Zastosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów zostało jednak obwarowane przez ustawodawcę pewnymi warunkami. Po pierwsze, wynikiem pracy zatrudnionego musi być utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Według ustawy, utwór jest to „każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia”. Po drugie, twórca musi korzystać lub rozporządzać prawami autorskimi do swojego utworu. Zgodnie z ustawą przedmiotem prawa autorskiego mogą być utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi, plastyczne, fotograficzne, architektoniczne, audiowizualne itp. Natomiast nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego opublikowane opisy patentowe lub proste informacje prasowe. Z przywileju zastosowania podwyższonych kosztów z tytułu przeniesienia praw autorskich mogą skorzystać pracownicy (umowa o pracę) bądź osoby wykonujące umowę o dzieło. Podwyższone koszty nie przysługują natomiast kontrahentom prowadzącym działalność gospodarczą. Jeżeli pojawią się wątpliwości, czy wykonywana przez pracownika praca stanowi utwór w rozumieniu przepisów prawa autorskiego, można zwrócić się z wnioskiem o stosowne wyjaśnienia do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bowiem wykładnia przepisów prawa autorskiego to jedno z zadań określonych w regulaminie organizacyjnym ministerstwa.

 

Co może być utworem

Zgodnie z wyjaśnieniami MKiDN za utwór może być uznane graficzne opracowanie stron internetowych, plan funkcjonowania przedsiębiorstwa, scenariusz wystawy, akompaniament wykonany przez pianistę, jak również publikacje prasowe (z wyjątkiem prostych informacji). Natomiast utworem nie jest np. kontrola pisowni. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wyjaśnienia ministerstwa nie są wiążące dla fiskusa. Ponadto, zgodnie z orzecznictwem sądów, za utwór może być uznane np. tworzenie katalogów, wzorów i formularzy, instrukcji bhp, dokumentacji technicznej, rysunków i projektów, jak również kompozycji z kwiatów. Powyższe wyliczenia nie zamykają katalogu dzieł, które mogą zostać uznane za utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Zastanawiając się czy praca zatrudnionych pracowników ma elem [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Małgorzata Dankowska, Zoja Choromańska

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *