Arche uratuje podwarszawski Dwór Bojarów   INWESTYCJE

W podwarszawskim Otwocku ruszyła rewitalizacja Dworu Bojarów – obiektu należącego do unikatowych zabytków Mazowsza. Niegdyś mieścił się tam, jeden z pierwszych w Polsce ośrodków leczniczych promujących zdrową dietę. Przez ostatnie lata to historyczne miejsce znajdowało się w całkowitej ruinie, a teraz wymaga gruntownego remontu. Tego zadania podjął się Władysław Grochowski prezes Grupy Arche, który chce tchnąć tam nowe życie. Inwestor planuje rewitalizację obejmującą powstanie kameralnego zielonego osiedla, w którego skład oprócz dworku, wejdzie 130 mieszkań i około 40 lokali dla aktywnych seniorów. 

Wybudowany w drugiej połowie XIX wieku strawił pożar W 2023 r. wraz z otaczającym go terenem o pow. 2,1 ha został zakupiony przez Grupę Arche. Spółka planuje budowę osiedla z mieszkaniami w nowatorskim formacie „Arche Pokolenia”. Filozofia tego programu zakłada łączenie i współpracę międzypokoleniową, stąd wielofunkcyjne osiedle przystosowane będzie nie tylko do potrzeb seniorów, ale też ludzi młodych i rodzin z dziećmi. 

Dwór Bojarów od początku wyróżniał się na tle innych budynków stawianych w stylu "świdermajer", czyli drewnianej architektury letniskowej powstającej w tym okresie na południowy wschód od Warszawy. Charakteryzował się prostą formą na wzór modelu siedziby ziemiańskiej. Znajdujący się dziś w ruinie zabytek wybudowany został w 1883 r. we wsi Bojarów przez Konstantego Moësa Oskragiełłę – propagatora leczenia naturalnego, okultystę i erudytę. Wówczas tereny te były częścią kupionego wcześniej przez niego folwarku Anielin, gdzie Oskragiełło założył zakład przyrodoleczniczy. Natomiast jego ojciec prowadził fabrykę włókienniczą.

W uruchomionym ośrodku leczono osoby z neuralgii, migreny, spazmów, bólów reumatycznych i przewlekłego kataru. Jednak lecznicza działalność Oskragiełły nie trwała długo, ponieważ po siedmiu latach właściciel sprzedał swoją posiadłość. Po II wojnie światowej na terenie dworu założono szkołę rzemiosł artystycznych, która została zamknięta w 1990 r. W 1952 r. Bojarów został przyłączony do Otwocka.

– Coraz bardziej potrzebujemy mieszkań dostosowanych do potrzeb seniorów, które są otoczone dobrą infrastrukturą i odpowiednim wsparciem. Takie miejsca powinny być również otwarte na inne pokolenia, które mogą z sobą wspaniale współpracować. Stąd ruszamy z pilotażowym autorskim programem „Arche Pokolenia”, który zakłada budowę wielofunkcyjnych obiektów z mieszkaniami dla seniorów, ale także dla młodszych osób w tym m.in. studentów. Zależy nam na kreowaniu dobrego środowiska, bez żadnych barier, integrującego różne grupy społeczne i wiekowe, a także zrównoważonym rozwoju społecznym polegającym na łączeniu w jednej przestrzeni osób o różnych potrzebach. Cieszę się, że dzięki temu możemy uratować kolejny unikatowy zabytek i tchnąć w niego nowe życie, przywrócić go społeczności i spowodować, aby nowe wpływy podatkowe mogły zasilać budżet tego uroczego zielonego miasta – wyjaśnia prezes Arche Władysław Grochowski.

Otwocki obiekt zostanie zrewitalizowany zgodnie z dokumentacją uzgodnioną przez Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Mieszkania znajdą się w kameralnych budynkach ustawionych wokół zlokalizowanego w centrum dworku. Projekt zakłada również usytuowanie tam zielonych tarasów z przydomowymi drobnymi uprawami warzyw i roślin. Pojawi się drobna gastronomia, sale wielofunkcyjne do aktywnych zajęć fizycznych czy rękodzielniczych aktywizujących młodzież i seniorów, a swój oddział uruchomi Fundacja Leny Grochowskiej.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *