-Wiele z projektów odpada już na etapie próby wrysowania w nie hotelu. To kwestia możliwości wytworzenia w nich odpowiedniej powierzchni komercyjnej. A to zależy od dwóch kluczowych rzeczy: pierwszą są okna, a drugą szerokość budynku, bo np. w galerii handlowej zostajemy w środku z dużą liczbą metrów, które nie mają żadnego zastosowania — mówił podczas dyskusji "Adaptacje budynków na hotele – jak to zrobić i kiedy się opłaca" Łukasz Płoszyński, wiceprezes zarządu sieci Focus Hotels. Cała rozmowa w "Hotelarzu".

Jak dodał, -W tej chwili jesteśmy w trakcie dwóch adaptacji. Pierwsza, realizowana z węgierskim funduszem Futureal, to dość skomplikowany budynek we Wrocławiu, gdyż mieszczą się w nim zarówno powierzchnie biurowe, z których część jest adaptowana na nasz hotel, mieści się również kino, a w parterze także całkiem sporo powierzchni handlowych i restauracyjnych. To powoduje, że jest to projekt stanowiący spore wyzwanie, również z racji bardzo nietypowego kształtu budynku, który na każdym piętrze jest po prostu zupełnie inny, więc jest dużo pracy chociażby na etapie projektu wnętrz. Drugi projekt w Olsztynie to adaptacja biurowca, w którym miała się znajdować siedziba ZUS-u.
Zwraca także uwagę, że poziom kosztów adaptacji każdej takiej inwestycji jest bardzo odrębną kwestią. -Trzeba pamiętać, że w przypadku adaptacji to jest bardzo indywidualna rzecz dla każdego budynku. Wprawdzie pod kątem wyposażenia, materiałów wykończeniowych wszystko jest tak samo jak w przypadku nowych budynków, ale już jeżeli popatrzymy na konstrukcję, to może się okazać na przykład, że stropy są zgniłe i trzeba je wszystkie wymienić. Kolejny element, który najczęściej jest bardzo drogi, to sama elewacja. My w przypadku naszej inwestycji w Bydgoszczy w Focus Hotel Premium, która jest adaptacją biurowca z lat 70., a wiemy, jak wyglądały biurowce z lat 70., uznaliśmy, że konieczne będzie ubogacenie go o całkowicie nową szklaną elewację. Jej koszt stanowił ponad 20 proc. całego nakładu, który ponieśliśmy na ten obiekt. Ale dzisiaj wygląda fantastycznie, gdy odbija się w niej rzeka Brda - wyjaśnia szef Focus Hotels.
Dodaj komentarz