Grupa Arche złożyła w stołecznym ratuszu wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej dotyczącej inwestycji planowanej w dawnym Forcie Szczęśliwice na Ochocie. Powstać ma tam kompleks hotelowy z ponad 1 tys. pokoi i duże zaplecze kongresowe – informuje „Gazeta Wyborcza”.
Wewnątrz murów dawnego fortu, otoczonego niegdyś fosą, z którego pozostały tylko wsunięte w wał obronny ceglane schrony koszarowe i ruiny kaponier bocznych, powstać ma 4-kondygnacyjny budynek z 750 pokojami. „W zakresie bryły zewnętrznej budynek będzie odtwarzać formę ziemnego wału obronnego, z wykorzystaniem zielonego dachu oraz zielonych ścian ziemno-trawiastych, wykonanych częściowo jako nasypy ziemne” – opisuje inwestor we wniosku o decyzję środowiskową. Po ok. 140 pokoi znajdzie się w dwóch mniejszych 4-kondygnacyjnych budynkach z parkingami podziemnymi na 55 samochodów w każdym. Arche opisuje je jako „neutralne prostopadłościenne bryły z wewnętrznym dziedzińcem”.
W centralnej części terenu powstać ma dwuczęściowy gmach (spięty lekkim zadaszeniem) z trzema kondygnacjami, gdzie znajdzie się centrum konferencyjne z największą salą na 1,4 tys. i podziemny parking na 320 aut. Inwestor podlicza, że taka zabudowa zmieści się na 20 proc. powierzchni terenu, czyli zgodnie ze współczynnikiem zapisanym w planie zagospodarowania uchwalonym w 2013 r. (który przewiduje, że wysokość, budynków nie może przekraczać 13,5 m, by nie wystawały ponad linię historycznych wałów), podobnie jak 60 proc. powierzchni biologicznie czynnej, i to bez wliczania w to zieleni na dachach. Fort wpisany jest do ewidencji zabytków, więc inwestor musi uzyskać akceptację konserwatora zabytków dla swoich planów. Arche nie przedstawiło jeszcze planowanego harmonogramu inwestycji. Fort Szczęśliwice powstał w drugiej połowie XIX w. i był częścią wewnętrznego pierścienia umocnień tworzących zespół carskiej Twierdzy Warszawa, ale jeszcze przed I wojną część fortu została wysadzona, a w latach 30. przystąpiono do rozbiórki umocnień i zamierzano przekształcić fort w stadion. Po wojnie w forcie mieściła się strzelnica klubu Legia Warszawa oraz wojskowe magazyny. Obecnie jest całkowicie zaniedbany. W połowie 2023 r. Grupa Arche kupiła tę 10-ha działkę w sąsiedztwie Al. Jerozolimskich za 15 mln dol. od tureckiego przedsiębiorcy, Sabriego Bekdasa, który nabył ją w 2004 r. od Agencji Mienia Wojskowego i planował wybudować kompleks wysokich budynków hotelowych.z centrum konferencyjnym, ale na tak intensywną zabudowę nie pozwolił plan zagospodarowania z 2023 r.
Pani Dyrektor Małgorzata Gipsiak chciała sydusic od niepełnosprawnego 5 tysięcy zł, dlatego, że niepelnosprawny opisywał w mediach zła atmosferę panującą w hotelu.