Rynek najmu instytucjonalnego (PRS) w Polsce rozwija się już od dekady, a ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł pięciokrotnie. Po części może być traktowany jako alternatywa dla inwestycji hotelowych, szczególnie o charakterze aparthotelowym (zresztą firmy z tego sektora „wyciągają” też ludzi z hotelarstwa), tak jak z drugiej strony np. Airbnb w segmencie najmu krótkoterminowego. Do tego inwestorzy konkurują o atrakcyjnie położone działki o przeznaczeniu usługowym. Jak wygląda obecny stan tej, nieco pokrewnej do hotelarstwa branży – raport o tym przygotowała firma Avison Young.
Mimo dynamicznego rozwoju sektor ten nadal znajduje się we wczesnej fazie rozwoju. Obecnie to 20 tys. lokali, a kolejnych 9,5 tys. jest w budowie. Prekursorem na rynku był państwowy Fundusz Mieszkań na Wynajem, który jako pierwszy nabył budynek mieszkalny w Poznaniu i rozpoczął działalność w 2015 r. Nowi inwestorzy stopniowo wchodzili na polski rynek, ale znaczący przełom nastąpił dopiero po 2019 r., gdy wyraźnie więcej prywatnych firm zaczęło realizować projekty w formacie PRS. Obecnie można zaobserwować ogromną dynamikę rozwoju tego sektora, a prognozy na najbliższe lata wskazują na stabilny rozwój PRS w Polsce.
Gdzie
Na koniec ub.r. 37 proc. istniejących lokali PRS w Polsce było skupionych w Warszawie. Pozostałe znajdowały się w głównych miastach, co wskazuje na rosnący popyt również poza stolicą. Rynki regionalne są także największym placem budowy w Polsce, odpowiadając za 65 proc. liczby nowo budowanych lokali PRS. W ostatnim czasie na mapie PRS pojawiły się również mniejsze miasta, jak Lublin i Elbląg, gdzie pionierem jest Fundusz Mieszkań na Wynajem. Obecnie największy udział istniejących lokali PRS w całkowitych zasobach mieszkaniowych miasta można znaleźć we Wrocławiu (1,0 proc.), a następnie w Warszawie i Poznaniu (0,7 proc.).
Zatem udział formatu PRS jest wciąż marginalny w porównaniu z takimi miastami jak np. Berlin, gdzie mieszkania w tej formule stanowią ponad 30 proc. całkowitego zasobu mieszkaniowego. W 2024 r. ukończono 28 nowych projektów PRS, które wprowadziły na rynek ponad 5,9 tys. lokali, z czego 16 zlokalizowanych było w miastach regionalnych. Większość nowych inwestycji należała do operatorów PRS o ugruntowanej pozycji, a tylko 1 projekt został zrealizowany przez nowego gracza na rynku (AP Słowacki). Prognozy na 2025 r. zakładają dostarczenie na rynek kolejnych 6,5 tys. lokali, z czego 70 proc. ma trafić na rynki regionalne.
Popyt i czynsze
– Ściśle współpracując z inwestorami na różnych etapach cyklu życia budynków, możemy z całą pewnością potwierdzić silny popyt na lokale typu PRS. Ich kluczowe zalety, takie jak świeżość budynku, wysokiej jakości wyposażenie i elastyczne umowy najmu, nadal przyciągają najemców zarówno krótko-, jak i długoterminowych – stwierdza Tomasz Daniecki, head of technical advisory Avison Young. Dynamiczny rozwój inwestycji oferujących lokale PRS oraz duże zainteresowanie inwestorów jest odpowiedzią na rosnący popyt ze strony potencjalnych klientów.
[...]Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Super narzędzie dla każdego, kto interesuje się motoryzacją. rozstaw śrub tabela https://rozstawsrub.pl/tabela/ to prawdziwa kopalnia wiedzy – dane do wielu marek i modeli samochodów. Poleciłem już kilku znajomym i wszyscy są zadowoleni. Warto zapisać sobie ten adres!