Wprawdzie w 2024 r. na warszawski rynek weszło najmniej hoteli i pokoi od 2016 r., bo tylko niespełna 230, z tego 152 na Żeraniu w Campanile Północ (po rozbudowie byłego 2-gwiazdkowego hotelu Grot) i 77 we Flaner, WorldHotel Crafted (w byłym 2-gwiazdkowym hotelu Harenda przy Krakowskim Przedmieściu), nie oznacza to jednak, że inwestorzy stracili nim zainteresowanie. Wprost przeciwnie. Raczej była to „korekta techniczna”, po wprowadzeniu ostatnich obiektów, które planowano jeszcze przed pandemią, a potem nastąpił ich wysyp w czasie, gdy rynek był nią najbardziej dotknięty. I fala nowych inwestycji znowu rośnie.

Bo rynek warszawskich inwestycji rozwija się falami. Pierwsza nastąpiła przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej w 2004 r., gdy na początku XXI wieku otwarte zostały m.in. hotele Intercontinental, Westin, Courtyard by Marriott, Hyatt (obecny Regent), czy trzymarkowy kompleks sieci Louvre Hotel Group: Kyriad (obecny Golden Tulip) – Campanile – Premiere Classe. Fala ta opadła wraz z otwarciem Hiltona w 2007 r. Potem przez kolejne cztery lata z większych hoteli ruszyła jedynie DeSilva Airport (obecny Mercure). Kolejna zaczęła się wraz ze zbliżającymi mistrzostwami Europy w 2012 r. rozgrywanymi Polsce, choć nie ze wszystkimi otwarciami udało się zdążyć. W 2011 r. ruszyły m.in. Hampton by Hilton City Center, kompleks ibis – ibis Budget, B&B Hotel Airport, JM Hotel (obecny Leonardo Royal), a potem jeszcze m.in. Holiday Inn Express Airport (obecny ibis Styles), Sound Garden Airport, Puławska Residence oraz butikowe Le Regina na Nowym Mieście i Rialto w centrum. Ta fala opadła wraz z otwarciem w 2014 r., a zapowiadanego już na Euro 2012, DoubleTree by Hilton w Wawrze oraz Warsaw Plaza.
Fala zmienia się w tsunami
Przez kolejne dwa lata w Warszawie nie ruszył żaden hotel, nie licząc 20-pokojowego Belotto w Pałacu Prymasowskim koło Starego Miasta – stworzonego pod kątem gości, mieszczącego się w tym samym miejscu kasyna Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych. W 2017 r. zaczęła się wznosić następna fala. Najpierw łagodnie, otwarciami 60-pokojowego Indigo Nowy Świat i 90-pokojowego Golden Tulip Airport na granicy Ochoty i Okęcia, a pod sam koniec roku 256-pokojowego Holiday Inn. Potem przekształciła się w tsunami.

W 2018 r. otwartych zostało osiem hoteli z ok. 2 tys. pokoi (włącznie z aparthotelowymi: Varsovia Kasprzaka na Woli i – skategoryzowanym w części na 3 gwiazdki – w Platinum Hotel & Residence w Wilanowie, łącznie z ok. 480 pokojami). W tym trzy 5-gwiazdkowe: Europejski Raffles i Hotel Warszawa w ścisłym centrum oraz Renaissance Airport, dwa ibisy Styles: City i Centrum, pierwszy hotel w zagłębiu biurowym na Mokotowie – Hampton by Hilton (w kolejnych latach otwarto tam cztery następne: Vienna House, Holiday Inn Express, Four Points by Sheraton i Focus Premium) oraz dwa Arche: 343-pokojowy Krakowska i 150-pokojowy Poloneza.
W 2019 r. ruszyło następnych sześć z ok. 1,1 tys. pokoi (a tylko tyle, bo jak to zazwyczaj bywa z inwestycjami hotelarskimi, część była opóźniona i otwarcie miało przesunąć się na rok 2020), w tym dwa w ścisłym centrum: Puro i Motel One z 480 pokojami, dwa w zagłębiu na Mokotowie: Vienna House i Four Points z 340, kolejny Arche: Geologiczna z 70 i Moxy na Pradze ze 141 pokojami. W tym czasie ogłaszano też plany hoteli, które ostatecznie nie powstały, w tym dwóch Holiday Inn: 370-pokojowego koło Galerii Mokotów i 217-pokojowego koło Dworca Zachodniego, gdzie w sąsiedztwie planowany też był 270-pokojowy AC by Marriott, Radisson Red z 267 pokojami przy ul. Grzybowskiej, dwóch ibisów Styles: na Żeraniu ze 160 pokojami, gdzie powstać miało nowe centrum wystawienniczo-targowe, i 468-pokojowego na Woli obok działającego centrum wystawienniczo-targowego EXPO XXI, dwóch dwumarkowych kompleksów: Mercure – ibis na Bielanach z 322 pokojami i Residence Inn – Moxy koło Galerii Mokotów z 300 pokojami, czy ok. 100-pokojowego VIB sieci Best Western w ścisłym centrum. Rozpoczęła się też budowa Staybridges Suites sieci IHG na Ursynowie ze 190 pokojami, wstrzymana na etapie surowym zamkniętym trzy lata temu.
Fala nie da się zatrzymać, nawet w trakcie lockdownów
Więcej hoteli niż w 2019 r., bo siedem z 1,2 tys. pokoi, otwarto w 2020 r. już po wybuchu pandemii (a tuż przed nią również sieciowy a&o ze 199 pokojami na Woli, wprawdzie z nazwy hostel, ale ze 106 klasycznymi pokojami dwuosobowymi, 85 rodzinnymi i jedynie ośmioma wieloosobowymi). W maju, tuż po zniesieniu pierwszego lockdownu, otwarty został Holiday Inn Express przy ul. Postępu ze 167 pokojami. W sierpniu ruszyły kolejne trzy: Nobu Hotel w Śródmieściu ze 117 pokojami, który wchłonął 5-gwiazdkowy hotel Rialto, w Ursusie Mercure z 214 pokojami, a na granicy Pragi i Wawra 100-pokojowy Best Western Plus (obecny B&B Hotel).
W listopadzie, już w czasie ogłaszania drugiego lockdownu, i tak rozpoczęły działalność kompleks Crowne Plaza – Holiday Inn Express z 430 pokojami w zagłębiu biurowym na bliskiej Woli i Hampton by Hilton Reduta w Al. Jerozolimskich na Ochocie ze 167 pokojami. W 2021 r. na rynek wchodzi kolejnych 700 pokoi w trzech hotelach. Gdy w marcu rozpoczyna się kolejny twardy lockdown, w kompleksie Varso przy Dworcu Centralnym rusza NYX Hotel sieci Leonardo Hotels z 331 pokojami. Gdy w maju hotele mogą wznowić działalność z limitem 50 proc. obłożenia i bez gastronomii, otwarta zostaje druga część Arche Poloneza z 250 pokojami, a we wrześniu w pobliżu Stadionu Narodowego aparthotel Tulip Residences sieci Louvre Hotels Group ze 110 pokojami. Ale też w tym samym czasie inwestor sieci Puro Hotels kupuje już dwie działki w ścisłym centrum pod planowane hotele.
Fala opada…
W 2022 r. fala zaczyna opadać, ale powoli. Ruszają trzy kolejne obiekty sieciowe z ok. 650 pokojami, w tym Royal Tulip sieci Louvre Hotels Group z 312 pokojami na Woli, Verte Autograph Collection sieci Marriott przy Starym Mieście z 96 pokojami oraz polski Focus Hotel Premium z 238 pokojami w zagłębiu na Mokotowie. W 2023 r. fala już wyraźnie słabnie. Wprawdzie też ruszają trzy hotele, ale już tylko z ok. 300 pokojami, w tym pod debiutującą w Polsce marką hiszpańskiej sieci Barcelo ze 150 pokojami, domykający projekt kompleksu Elektrownia Powiśle, oraz dwa niezależne – Stay inn by Frost z 89 pokojami we Włochach, w pobliżu Lotniska Okęcie, oraz Sante z 54 pokojami na Pradze Północ, który z kolei stanowił dopełnienie stworzonego wcześniej przez producenta zdrowej żywności Sante projektu Studio Sante – Uzdrowisko Miejskie. A w ub.r. fala już opadła na dobre – na rynek weszło mniej pokoi niż w 2017 r., gdy dopiero powoli zaczynała rosnąć. Otwarte zostały dwa hotele
[...]Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Dodaj komentarz