W kompleksie Arche Olejarnia Szczecin, który otwarty ma zostać do końca 2028 r., powstanie m.in. 196 pokoi, w tym 111 w historycznym budynku i 85 w nowo projektowanym, 1250 m kw. powierzchni konferencyjnej w trzech salach i basen z sauną na najwyższej kondygnacji.

Arche Olejarnia zaoferuje też dwie sale restauracyjne o łącznej powierzchni 920 m kw., dwa bary (580 m kw.), gabinety spa, fitness i kręgielnię. Cały kompleks będzie miał ok. 8,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Spółka Arche o wygraniu przetargu ustnego na tę nieruchomość wpisaną do rejestru zabytków poinformowała w październiku 2023 r. Ponieważ jest to obiekt zabytkowy, nabywca otrzymał 99 proc. bonifikaty od ceny netto (wcześniej wynosiła 50 proc., ale nie było chętnych), która miała zachęcić do odnowienia niszczejącego zabytku.
Ostatecznie Arche zaoferowało 500 tys. zł i zobowiązało się do przeprowadzenia prac renowacyjnych zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. W ciągu 30 miesięcy od podpisania umowy, co nastąpiło w listopadzie 2023 r., ma sporządzić dokumentację projektową oraz uzyskać pozwolenia, umożliwiające rozpoczęcie działań inwestycyjnych, a w ciągu 60 miesięcy, czyli do listopada 2028 r., ukończyć pełen zakresu prac remontowo-adaptacyjnych.
W styczniu tego roku miejski konserwator zabytków w Szczecinie podpisał pozwolenie na remont, przebudowę i adaptację budynku. Budynek w północnej części miasta powstał w latach 80. XIX wieku. Początkowo mieścił się w nim młyn parowy. Na początku XX wieku został przekształcony w olejarnię Stettiner Ölwerke, która zajmowała się tłoczeniem oleju sojowego. Po II wojnie rozpoczęto produkcję oleju rzepakowego. Następnie mieściła się tam fabryka szczotek i odlewnia metalu, a od 1997 r. budynek stał opuszczony i popadał w ruinę.
Dodaj komentarz