W środowisku branżowym pojawiła się propozycja zastąpienia krajowego systemu klasyfikacji hoteli modelem Hotelstars Union (stowarzyszenie z siedzibą w Brukseli) – rozwiązaniem funkcjonującym już w niektórych państwach europejskich i Azerbejdżanie. Równolegle wskazywane są argumenty za modernizacją obecnych przepisów, które – zdaniem wielu – dobrze odpowiadają specyfice polskiego rynku i realiom operacyjnym. Kwestia zasadności ewentualnej zmiany będzie przedmiotem analizy podczas Forum Hotel Investment Trends 2025. W debacie udział wezmą przedstawiciele administracji, organizacji branżowych i inwestorzy. Dyskusja skupi się na praktycznych konsekwencjach wymagań i systemów – kosztowych, operacyjnych i wizerunkowych – dla rynku hotelowego w Polsce.

Uczestnicy będą debatować o modelach i standardach w różnych krajach, ale skupią się na tym, co dla właścicieli i operatorów najważniejsze: wpływ na koszty operacyjne i wdrożenia, realne wymagania do spełnienia, przewidywalność systemu czy nagłe pojawienie dużej ilości hoteli po liberalizacji przepisów.
System Hotelstars Union opiera się na modelu punktowym, uwzględniającym m.in. niezbędne subiektywne elementy jakościowe, takie jak schludność obiektu, kwestie estetyczne, ogólne wrażenie i atmosfera w hotelu, kompetentność obsługi, w tym znajomość języków obcych. Wymagane są konkretne usługi, wyposażenie pokoi czy dostępność udogodnień jak w przypadku polskiej kategoryzacji. Część nowych wymagań wiążę się z dodatkowymi kosztami, inne liberalizują ocenę techniczną. Wśród argumentów pojawia się porównywalność standardów z krajami europejskimi w systemie, jak i pytania o transparentność kryteriów oraz możliwość dopasowania tego systemu do zróżnicowanej struktury rynku hotelowego w Polsce – w szczególności w kontekście mniejszych i niezależnych obiektów.






W dyskusji m.in.:
🔸 Czy nie wystarczy zaktualizować rozporządzenia kategoryzacyjnego?
🔸Czy Polska powinna dążyć do pełnej harmonizacji z systemem HSU?
🔸 Czy nie możemy mieć własnego systemu jak Hiszpania czy Włochy?
🔸Jakie byłyby skutki finansowe wdrożenia nowego modelu dla obiektów miejskich i resortowych i podaży hoteli?
🔸Kto powinien sprawować nadzór nad systemem – administracja w dyskusji z branżą czy organizacja branżowa?
🔸 Jakie znaczenie ma system gwiazdek z punktu widzenia gościa i kanałów sprzedaży?
🔸Czy kary za bezprawne używanie nazwy hotel i gwiazdek nie powinny być wysokie przy milionowych kwotach inwestycji i obrotów?
🔸Koszty HSU w krajach, które je wdrożyły?
Paneliści:
🔹 Dominik Borek – Dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, odpowiedzialny za projektowanie i nadzór nad krajowym systemem kategoryzacyjnym.
🔹 Elżbieta Lendo – Prezes Lendo Hotels Group oraz Polskie Hotele Niezależne, reprezentująca interesy niezależnych obiektów miejskich i wypoczynkowych.
🔹 Ireneusz Węgłowski – Prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, reprezentujący organizację branżową aktywnie uczestniczącą w dyskusji nad możliwością wdrożenia systemu Hotelstars Union w Polsce.
🔹 Szymon Wróblewski – współwłaściciel Zdrojowa Hotels, inwestor i operator sieci resortów, specjalizujący się w dużych projektach w kurortach.
Moderacja:
Mateusz Berger – prawnik, były wiceminister i prezes Polskich Elektrowni Jądrowych, specjalizujący się w systemowych projektach regulacyjnych i strategicznych.




Panel dostępny stacjonarnie i online – z tłumaczeniem PL/EN i transmisją w jakości HD.
Hotel Investment Trends to najważniejsze wydarzenie inwestycyjne w hotelarstwie w Polsce i CEE.
Warto być tu, jeśli chcesz:
/ Zrozumieć, co może się zmienić w systemie gwiazdek i kto o tym zdecyduje
/ Usłyszeć stanowisko ministerstwa, organizacji branżowych i inwestorów
/ Przygotować się na zmiany, zanim staną się obowiązujące
/ Wziąć udział w Gali Hotelarskich Inwestycji Roku 2025
Sprawdź szczegóły na naszej stronie internetowej>>
Relacja z ubiegłorocznej edycji Forum>>
Masz pytania? Chętnie doradzimy:
📩 Udział: Wiola Wiater – 509 416 935, w.wiater@pws-promedia.pl
🤝 Sponsoring: Małgorzata Grenda – 22 333 88 02, m.grenda@pws-promedia.pl

Dodaj komentarz