Gesslerowie przywrócą blask Francuskiemu?

Adam Szczęsny Gessler, syn znanego restauratora, został prezesem spółki Emir 20, która odpowiedzialna będzie za prowadzenie krakowskiego hotelu Francuski. 50 proc. udziałów w spółce Emir 19, która 26 września oficjalnie zostanie właścicielem hotelu, przejęła giełdowa spółka inwestycyjna Alterco.


Jak informowaliśmy w ubiegłym miesiącu, w lipcu Orbis podpisał przedwstępną umowę sprzedaży 4-gwiadkowego hotelu Francuski spółce Emir 19 za 20 mln zł. Później 2,4 proc. udziałów w hotelu za 500 tys. dokupiło Alterco. Ostatecznie Alterco objęło 50 proc. udziałów w spółce Emir 19, która będzie właścicielem obiektu, natomiast prowadzeniem działalności hotelowej i gastronomicznej zajmie się Emir 20, spółka której prezesem został Adam Szczęsny Gessler. Model współpracy pomiędzy firmami Emir 20, a Emir 19 zakłada dzierżawę hotelu. Działania inwestorów, w pierwszej kolejności, skoncentrują się na gastronomii. Hotel Francuski zawsze słynął ze świetnej kuchni, która w PRL-u przyciągała gości zagranicznych.

 

Restauratorska pasja rodziny Gesslerów ma odnowić te tradycje i stworzyć obowiązkowe miejsce na mapie kulinarnej Krakowa. – Chcemy przywrócić Krakowowi i jego gościom coś, co niegdyś nazywało się „oberżą” – mówi prezes spółki Alterco, Zbigniew Zuzelski. – Oberża to restauracja, gospoda, karczma, przy której znajdują się pokoje hotelowe. To znakomita kuchnia ma wabić gości, dzięki którym hotel Francuski odzyska niebawem świetność z okresu swoich najlepszych lat. Nadwyżka finansowa wypracowana z działalności operacyjnej będzie sukcesywnie przeznaczana na renowację hotelu, Francuski, wpisany do rejestru zabytków, w przyszłym roku będzie obchodził 100-lecie istnienia. Rozpoczął działalność 1 czerwca 1912 roku i uchodził za najnowocześniejszy krakowski hotel. Obiekt, jak na owe czasy, był bardzo dobrze wyposażony, posiadał m.in. cichobieżne windy, telefony oraz centralne ogrzewanie. Mury hotelu pamiętają wiele istotnych wydarzeń ze świata polityki i biznesu. Tu, w sali nazywanej dzisiaj Olimpijską, 19 października 1919 roku utworzono Polski Komitet Olimpijski. Obecnie do dyspozycji gości jest 27 pokoi oraz 15 apartamentów. Wkrótce zostaną w nim przeprowadzone niezbędne modernizacje. Ostatni duży remont przeprowadzono w 1991 roku.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *