„Przystanek Literacki Sofitel” z Kazimierzem Orłosiem

Warszawski hotel Sofitel Victoria po raz drugi organizuje inicjatywę „Przystanek Literacki Sofitel”, promującą polską kulturę. Jest to część globalnego projektu „Literary Escapes by Sofitel”, w której ramach Sofitel zaprasza do swoich hoteli uznanych literatów, by tworzyli opowieści inspirowane klimatem miast i ich lokalną specyfiką. Rok temu gościem polskiego hotelu był Janusz Andermann. W tym roku Kazimierz Orłoś.

 

Koncepcja „Przystanków Literackich Sofitel” zakłada, że wybrany pisarz – znany i ceniony w danym kraju – zostaje zaproszony do hotelu i tam mieszkając przez parę dni szuka inspiracji do stworzenia opowiadania z perspektywy gościa hotelu. W projekcie realizowanym od kilku lat cyklicznie uczestniczą hotele Sofitel z Europy i Afryki. W efekcie powstają oryginalne utwory literackie, które są publikowane co miesiąc w specjalnym dodatku literackim francuskiej gazety „Le Figaro” oraz na www.literary-escapes-sofitel.com. Autorzy pokazują znane miasta i ich mieszkańców oraz gości hotelowych w zupełnie nowym ujęciu. W 2010 roku bohaterem polskiego „Przystanku Literackiego” był Janusz Anderman, który stworzył w Sofitel Warsaw Victoria opowiadanie „Zamroczone miasto”, ukazujące Warszawę po tragedii smoleńskiej. Z tej samej perspektywy hotelu i Placu Piłsudskiego w 2011 roku Warszawę obserwował będzie Kazimierz Orłoś. – Jesteśmy pewni, że nasza akcja i sam hotel zainspirują pisarza, a dzieło które powstanie wzbudzi zainteresowanie Polską i jej kulturą. „Przystanek Literackiego Sofitel” to dla nas także ciekawa i inspirująca forma promocji Warszawy w Europie i na świecie – mówi Jean-Michel Lathuilliere, dyrektor generalny Sofitel Warsaw Victoria. Kazimierz Orłoś został gościem „Przystanku” ze względu na swój dorobek literacki i uznaną pozycję pisarza, autora scenariuszy filmowych i telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych. Od lat jest związany z Warszawą. Na podstawie jego opowiadania „Wielbłąd” powstał film „Duże zwierzę” w reżyserii Jerzego Sturha. Ideę „Przystanków literackich Sofitel” stworzyła w 2008 roku Dominique Colliat, wiceprezes Sofitel na Europę, Afrykę i Bliski Wschód. W 2009 roku dzisięciu pisarzy zostało zaproszonych do dziesięciu hoteli Sofitel, gdzie znaleźli natchnienie do napisania opowiadań, których bohaterami są miasta, hotele i ich goście. W akcji brały udział już m.in. hotele Sofitel w Marrakeszu, Rzymie, Algierze, Lizbonie, Paryżu i Marsylii. Pisarze podczas pobytu w hotelach uczestniczą w lokalnych akcjach – wernisażach, wieczorach literackich, dyskusjach i panelach. Sofitel planuje wydać wszystkie teksty „Przystanków Literackich” w jednym


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *