Kraków: trzy miesiące na „wuzetkę”

Wydział Architektury Urzędu Miasta Krakowa znacznie przyspieszył wydawanie decyzji o warunkach zabudowy, tzw. wuzetek. To m.in. efekt skrócenia terminów na opiniowanie wniosków oraz zmiany formy kontaktu z inwestorem.

 

Średni termin wydania „wuzetki” w tym roku to trzy miesiące – informuje krakowski Urząd Miasta. A Kraków uchodzi wśród inwestorów hotelarskich, i nie tylko hotelarskich, za miasto, w którym wszelkie procesy administracyjne związane z budową trwają najdłużej w Polsce, nawet do kilka lat. Szybsze wydawanie „wuzetek” jest możliwe dzięki wprowadzeniu kilku nowych zasad. Przede wszystkim Prezydent Miasta zobowiązał jednostki opiniujące wnioski do wydawania opinii w terminie dwóch tygodni. Jeśli we wniosku czegoś brakuje, urzędnik w miarę możliwości kontaktuje się z inwestorem telefonicznie lub mailowo. Dzięki temu wnioskodawca może szybciej dostarczyć potrzebne, brakujące dokumenty. Sprawy trudne i złożone rozstrzygane są w oparciu o konsultacje z Głównym Architektem Miasta. Do końca listopada tego roku Wydział Architektury wydał 3919 decyzji o warunkach zabudowy, o 400 więcej decyzji niż w tym samym okresie ubiegłego roku. O „wuzetkę” nie będzie się w ogóle musiał starać inwestor, który kupiłby wystawioną na sprzedaż 22 grudnia nieruchomość pod budowę hotelu z restauracją i parkingiem podziemnym w centrum Krakowa przy ul. Starowiślnej. Decyzję o warunkach zabudowy uzyskało samo miasto. By realizować inwestycję trzeba będzie więc sporządzić projekt budowlany i złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Działka o pow. 0,11 h będzie wystawiona na przetarg po raz drugi, a miasto obniżyło jej cenę wywoławczą z 7,7 mln zł do 5,4 mln (ok. 5,2 tys. za


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *