Nowa szansa podatkowa na wyjście z biznesu

Nowy Rok przyniósł stosunkowo niewiele zmian w prawie podatkowym choć do tej pory ustawodawca przyzwyczaił nas do ustawicznie zmieniających się przepisów. Pojawiła się jednak istotna zmiana linii orzeczniczej, która może otworzyć nowe okno optymalizacyjne dla przedsiębiorców planujących wyjście z biznesu hotelowego.


 

Spółka komandytowo-akcyjna (SKA), należąca do spółek osobowych prawa handlowego, jest wehikułem inwestycyjnym posiadającym dwa rodzaje wspólników. Co najmniej jeden z nich pełni w SKA rolę komplementariusza (odpowiada wobec wierzycieli za zobowiązania spółki bez ograniczenia), a co najmniej jeden wspólnik jest jej akcjonariuszem. Zarówno komplementariusz, jak i akcjonariusz SKA uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej. Jednym z elementów odróżniających SKA od spółki komandytowej jest rodzaj dochodu uzyskiwanego przez akcjonariusza. W przypadku SKA akcjonariusz uprawniony jest na gruncie prawa handlowego do otrzymania dywidend.

 

 

Kontrowersje wokół SKA

 

To właśnie na gruncie podatkowej klasyfikacji dywidendy uzyskiwanej przez akcjonariusza SKA powstało najwięcej wątpliwości. Organy podatkowe twierdziły bowiem, że funkcjonujące w prawie handlowym w odniesieniu do SKA pojęcie dywidendy nie oznacza automatycznie, że akcjonariusze SKA otrzymują dywidendę w rozumieniu tego pojęcia na gruncie prawa podatkowego. Skoro nie jest to dywidenda w prawie podatkowym, to jak należy opoda [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Małgorzata Dankowska

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *