Wykładziny – jakie wybrać do swojego hotelu

Autor: Cezary Ławida
Wykładzina w hotelu jest obecna wszędzie, od pokoju przez korytarze po restauracje, sale konferencyjne i, zazwyczaj, lobby, dlatego jej odpowiedni wybór to decyzja strategiczna w każdej inwestycji hotelarskiej. Tymczasem inwestorzy często na tym etapie popełniają błędy, które potem przekładają się na bardzo konkretne koszty.   Producenci i dostawcy oferują pełną gamę wykładzin dla obiektów hotelowych. Na pewno jest z czego wybierać, trzeba tylko wiedzieć, jak i co.   Wybór wykładzin do różnych części hotelu W zależności od preferencji do hotelu można wybrać wykładziny wełniane lub poliamidowe (włókna sztuczne). Natomiast do obiektów hotelowych nie nadają się wykładziny polipropylenowe, gdyż włókna, z których są produkowane mają niższą topliwość (o 100 stopni) i na Zachodzie rzadko przechodzą badania ppoż. Są stosowane w mieszkaniach i stad jako tzw. semi-kontrakt pojawiły się w obiegu obiektowym w Polsce. Z uwagi na wysoką cenę, niższą trwałość, problemy z czyszczeniem, płowienie kolorów oraz ryzyko powodowania alergii w hotelach coraz rzadziej stosuje się wykładziny wełniane. Jeżeli już to na ogół w hotelach 4-5 gwiazdkowych, w dobrych lokalizacjach, które stać na częstsze wymiany wykładzin. Wykładziny wełniane produkowane do użytku w hotelach są zawsze wzmacniane włóknami poliamidowymi, na ogół w proporcji 20 proc poliamid, 80 proc. wełn . Należy pamiętać o tym, aby stosować wykładziny wełniane o wysokich gramaturach w celu uzyskania odpowiedniej trwałości. W większości hoteli od wielu lat stosuje się z powodzeniem wykładziny poliamidowe.   Do produkcji wykładzin hotelowych markowi producenci stosują włókna poliamidowe produkowane na licencji firmy Dupont znakowane Nylon 6.0 lub Nylon 6.6. Dodatkowo wykładziny hotelowe lepszej jakości są robione z grubszej i dłuższej przędzy, skręconej w trakcie procesu produkcji w kształt spirali DNA, co nadaje wykładzinie sprężystość, puszystość, odporność na ugniatanie i penetrację brudu oraz oczywiście zwiększa tłumienie hałasów. Tak przygotowane włókno, utkane w formie ciętego dywanu nosi nazwę welur saxony .Średni okres użytkowania dobrej jakości wykładzin hotelowych to 7-12 lat (dłużej w pokojach, krócej na korytarzach), przy czym organizacje turystyczne zalecają odnawianie wnętrz hotelu średnio co siedem lat, w tym także wymianę wykładzin, po to aby odświeżyć wizerunek hotelu .Wykładziny poliamidowe należy regularnie (najlepiej codziennie) czyścić na sucho odkurzaczami oraz co jakiś czas (nie częściej niż raz na kwartał) metodą na sucho lub na mokro prać odpowiednimi maszynami i środkami. Właściwe czyszczenie wykładzin pozwala zachować dobry wygląd na lata.   Jakość wykładzin, a typ pomieszczenia   Pokoje. Najważniejszym pomieszczeniem z punktu widzenia gościa hotelowego jest pokój. Wykładzina w pokoju powinna być miękka, miła w dotyku, komfortowa pod stopami i łatwa w czyszczeniu. Rekomendacje:
 • hotel 2-gwiazdkowy – gramatura min. 900 g welur saxony, ścieralność min. 32 , tłumienie min. 24 dB
 • hotel 3 gwiazdkowy – gramatura min. 1000 g welur saxony, ścieralność min. 32 , tłumienie min. 27 dB
 • hotel 4-gwiazdkowy – gramatura 1200 g welur saxony, ścieralność min. 32 , tlumienie 28 dB (alternatywnie wełna od 1350 g) # hotel 5-gwiazdkowy – gramatura1400 g welur saxony, ścieralność min. 32, tłumienie 30 dB (alternatywnie wełna od 1500 g).
    Korytarze Korytarz to komunikacja dniem i nocą, dlatego wykładzina na korytarz musi być trwała, ale również elastyczna, by tłumić kroki, zwłaszcza w nocy, i łatwa w czyszczeniu, gdyż korytarze pierze się stosunkowo często. Rekomendacje:
 • hotel 2- 3 gwiazdkowy – gramatura min. 1000 g , ścieralność 33 , tłumienie 27 dB
 • hotel 4-5 gwiazdkowy – gramatura min. 1200 g , ścieralność 33 , tłumienie 28 dB (alternatywnie wełna od 1350 g).
  Sale konferencyjne.   W sali konferencyjnej komfort chodzenia jest mniej ważny, za to istotna jest łatwość czyszczenia. Stąd wielu inwestorów pyta się, czy można stosować wykładzinę typu niski welur o dużej gęsto [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

2 komentarze do “Wykładziny – jakie wybrać do swojego hotelu

 1. Wartą wszystkich pieniędzy, najlepszą, najbardziej elegancką i jednocześnie najtrwalszą i najmniej brudzącą wykładziną jest … wełna. Jako włókno naturalne jest antyelektrostatyczna, nie kumuluje brudu. Ta moja opinia wynika z doświadczenia, 12 lat w restauracji i hotelu z wełnianą wykładziną. Dd roku jesteśmy w nowym obiekcie, nie miałam żadnych wątpliwości jaką wykładzinę zastosować, już od progu leży wełna:-)

 2. Ja jestem od lat wierna firmie Ampel. Dysponują świetnymi jakościowo wykładzinami, mój hotel zdobią już od lat. Po za tym wbrew pozorom są bardzo funkcjonalne, za względu na wysoką jakość materiału wykładziny są odporne na zabrudzenia trwałe, a wszelkie zanieczyszczenia usuwa się błyskawicznie. Polecam pooglądać wzory na stronie firmy – http://www.wykladziny-hotelowe.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *