Własna pralnia – czy pranie na zewnątrz?

ZA WŁASNĄ PRALNIĄ

Koszt prania to 50 gr–1 zł za kg


Własna pralnia w hotelu generuje mniejsze koszty niż ceny usług pralni zewnętrznych, zapewnia kontrolę jakości i terminowość. Oprócz jakości, zyskuje też elastyczność, dłuższą żywotność pranych i suszonych odpowiednio materiałów oraz puszyste białe ręczniki wysuszone w suszarce bębnowej. W Niemczech w niemal każdym hotelu stosuje się przynajmniej pralnico-wirówkę i suszarkę do ręczników oraz odzieży gości i personelu. Pralniom zewnętrznym oddaje się maglowanie bielizny płaskiej jako pracochłonny i kosztowny proces, oszczędzając tym samym koszty pracy i miejsce, gdyż magiel zajmuje największą powierzchnię. Współczesne urządzenia powinny oszczędzać energię, miejsce i koszty pracy. Dzięki nim zużycie może być mniejsze o 70 proc. Nowoczesne suszarki kondensacyjne bez kanału wydechu likwidują koszty wentylacji, a pralnico-wirówki z systemem ważenia dobierające ilość wody do wsadu zapewniają zmniejszenie zużycia wody i ścieków oraz prądu do podgrzania wody. Koszt wyprania i wysuszenia 1 kg wynosi mniej więcej: – woda i ścieki: ok. 15-20 groszy, – energia: ok. 15-20 groszy, – środki chemiczne: ok. 10-30 groszy. Pralnia zewnętrzna do tych kosztów dolicza własne koszty transportu oraz narzuca marżę. Oszczędza jednocześnie na środkach, wodzie i energii, co powoduje niską jakość usług.

Paweł Brzozowski, dyrektor handlowy w firmie Abrilux, generalny importer Electrolux w Polsce

 

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *