Co stanowi o istocie pokoju

Co by nie mówić o wadze różnych usług świadczonych przez hotele, to pierwszym skojarzeniem z nimi jest: pokój, nocleg, łóżko, wypoczynek. To wielkość pokoju decyduje o kategoryzacji obiektu, a wygodne łóżko, przyjemna wykładzina i duży telewizor odpowiedzialne są za wrażenia, jakie gość ostatecznie wyniesie z hotelu. Dlatego trzeba wiedzieć, jak urządzić pokój hotelowy.
Istnieje kilka hotelarskich reguły, odnoszących się do projektowania i wyposażania obiektu. Według zasady 1/1000, na wyposażenie pokoju inwestor powinien wydać tysiąckrotność ceny po jakiej chce go sprzedawać. Czyli jeśli zamierza zaoferować noclegi za 200 zł to powinien wydać na wyposażenie pokoju 200 tys., a jak za 600 zł to 600 tys. To wpływa na poziom wyposażenia i rozwiązań stosowanych w różnych obiektach hotelowych, ale też i po to jest kategoryzacja, żeby było wiadomo, co po którym hotelu można się spodziewać. Choć zasada ta dotyczy, kosztu wyposażenia metra hotelu razem z częściami publicznymi, a te też muszą być dostosowane do poziomu reszty. Zresztą w przepisach kategoryzacyjnych najbardziej konkretny jest ten dotyczący wielkości pokoi. W hotelach 5-gwiazdkowych pokój dwuosobowy musi mieć min. 18 mkw., a w 4-gwiazdkowym – 16 metrów.

 

Złe rozwiązania w łóżku

 • tapczany tapicerowane – nie da się wymienić jednego elementu np. materaca. Trudno się go czyści i sterylizuje, sprężyny faliste użyte do ich produkcji są niewytrzymałe i szybko się odkształcają;

 • łóżka z pojemnikiem na pościel – nie będzie on w żaden sposób wykorzystywany, a jest miejscem gdzie zbiera się kurz, dodatkowy koc czy poduszkę lepiej trzymać na górnej półce w szafie;

 • twarde zagłówki – zmniejszają komfort spania, zbyt niskie nie chronią ściany;

 • ustawianie łóżka wzdłuż ściany (spowodowane czasami wielkością pokoju) – ogranicza możliwość wykorzystania łóżka;

 • łóżka z oskrzyniami drewnianymi w małych pokojach – nie tylko zwiększają zewnętrzny wymiar łóżka (o 4 cm w każdą stronę), ale też narażają gościa na uderzenia się.


 

Nie są to zresztą wymagania wygórowane, bo obecnie już sieciowe hotele ekonomiczne, a przynajmniej te z segmentu Middle oferują pokoje ponad 20-metrowe. Jednak w przypadku niedoświadczonych inwestorów, i architektów, zdarza się popełnić na tym etapie  projektu błąd, który waży potem na całości inwestycji np. 14-metrowe pokoje dwuosobowe, a chce się kategoryzować na 4 gwiazdki. Przepadło (chyba, że przedstawi się je jako 1-osobowe, a te mogą mieć w czterech gwiazdkach – 12 mkw.) Inna zasada, tym razem architektoniczna, mówi że optymalna liczba pokoi na kondygnacji wynosi ok. 30-45 jednostek. Przy takiej liczbie najkorzystniej kształtują się proporcje powierzchni mieszkalnej do powierzchni pomocniczej: korytarze, klatki schodowe, szyby dźwigowe itp. Przy większej lub mniejszej liczbie udział powierzchni pomocniczych rośnie do 50 proc., a to powoduje wyższe koszty eksploatacyjne z racji zwiększonych strat ciepła, rozbudowanego układu transportu i konieczność wprowadzenia dodatkowych rozwiązań instalacyjnych i zabezpieczeń. Bez względu jednak na wszystkie reguły, gość ocenia hotel po tym, jak się wyśpi, co obejrzy w telewizorze i po klimacie, który tworzą wykładziny, okleiny, tkaniny i projekt samego pomieszczenia. Poniżej kilka praktycznych rad, jak uniknąć wpadek przy projektowaniu i wyposażaniu pokoju.

 


ŁÓŻKO

Bez względu na budżet, jaki przeznaczony zostanie na wyposażenie pokoi w łóżka ważne jest, aby było one profesjonalnie skonfigurowane. Co oznacza konfiguracja? Materac do łóżka hotelowego dobiera się w sposób inny niż materac do domu. W sypialni domowej jest zawsze ten sam użytkownik łóżka. Kupując materac spędza on w sklepie wiele czasu, doradcy wybierają dla niego najbardziej optymalny, a on sam wypróbowuje najbardziej wygodny materac dla siebie – dziś coraz częściej z pianki wysokosprężystej, lateksowej lub termoelastycznej. Nie da się tego zrobić w przypadku łóżka hotelowego. Każdej nocy śpi na nim inny gość, nie tylko różniący się wagą i wzrostem, ale też pozycją w której śpi i częścią materaca, na której lubi to robić. Materac hotelowy musi zatem być uniwersalny. Takim materacem jest materac sprężynowy

 

Z czego składa się łóżko ?

Materace sprężynowe (wyróżnia się dwa rodzaje: bonelle – połączone ze sobą drutem sprężyny i kieszonkowe – każda sprężyna w osobnej materiałowej kieszonce, dzięki czemu pracują one niezależnie od siebie umożliwiając lepsze podparcie) oprócz swojej uniwersalności mają jeszcze dodatkowe zalety, które potrzebne są w materacu hotelowym:

 • stosunkowo niewysoka cena, wynikająca z tego, że produkcja tych materacy jest prosta, a technologia już dawno wymyślona (z rynku materacy domowych wypierane są one przez piankowe);

 • są wytrzymałe, pod warunkiem zastosowania w procesie produkcji komponentów wysokiej jakości (podwójnie hartowany drut o odpowiedniej grubości, ani za cienki ani za gruby) oraz dobrze dobranych ze sobą wewnętrznych części materaca (przekładki wewnętrzne, pokrowce wewnętrzne);

 • łatwy w utrzymaniu higieny – materac taki jest przewiewny, łatwiej wyczyścić sprężynowy wkład od piankowego i idealnie nadaje się do sterylizacji parownikami.


 

Materace sprężynowe mają tylko jedną cechę gorszą od piankowych – nie dopasowują się tak idealnie do ciała śpiącego. Aby wyeliminować tę wadę stosuje się łóżka o konstrukcji warstwowej tzw. łóżka kontynentalne (dwa materace na ramie z nóżkami lub, co jest wygodniejsze kółkami) – najbardziej popularne rozwiązanie hotelowe, wypierające łóżka tradycyjne – materac na drewnianej lub metalowej konstrukcji. Poszczególne warstwy w łóżku odpowiadają za różne funkcje:

 • materac baza – jest nośnikiem,

 • materac główny – odpowiada za podparcie ciała,

 • wierzchni toper – odpowiada za poczucie wygody i komfortu,

 • nakładki ochronne – zabezpieczają materac przed zabrudzeniem i zniszczeniem.


 

Oczywiście te warstwy mogą być w pewnym stopniu dowolnie konfigurowane i nie wszystkie muszą składać się na docelowe łóżko.

 

Głowa – nogi, góra – dół

Cena takiego łóżka zależy od liczby warstw i materacy do nich zastosowanych. Generalnie przyjmuje się, że stanowi 4-5-krotność ceny za nocleg w danym hotelu – jest to wskaźnik pozwalający dobrać łóżko tak, aby oczekiwania gościa zostały spełnione. Optymalizując wyposażenie pokoi hotelowych należy zaplanować możliwość łączenia i rozsuwania łóżek pojedynczych (dobre systemy kółek i łączników). Dzięki temu można szybko zmienić przeznaczenie pokoju na dwuosobowy, a jednoosobowy pokój z dużym łóżkiem jest postrzegany jako bardziej ekskluzywny. Warto na zapleczu mieć kilka materacy wierzchnich toperów o wielkości podwójnego łóżka – wtedy po złączeniu pojedynczych otrzymamy pełnowartościowe łóżko dla dwóch osó [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
 • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: opr. Rafał Kamiński

Komentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

2 komentarze do “Co stanowi o istocie pokoju

 1. Bardzo ciekawe podejście do rozliczania budżetu na wyposażenie pokoju. Budżet trzeba mieć, wiadomo, ale i właściwego dostawcę. Dla mnie numerem jeden w sprzedaży mebli hotelowych jest milsystem.pl.

 2. a czy są normatywy na metraż pokoi w ośrodkach wczasowych? Mnie próbowano zakwaterować tego lata w pokoju 2-osobowym o pow. ok 10m2 (2 złączone łóżka we wnęce, aby wstać osoba spod ściany musiała by przeskakiwać przez osobę śpiącą z brzegu). W tym samym ośrodku są też normalne pokoje – w TEJ SAMEJ cenie… Wiec chce sprawdzić, czy to w ogóle dopuszczalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *