Po kapitał nie tylko do banku

O rozwoju firmy decyduje dobre zarządzanie finansami. Dotyczy to zarówno decyzji inwestycyjnych, określających skalę i rodzaj aktywów,
w które powinno się inwestować, jak i decyzji finansowych,
od których zależą warunki pozyskania kapitału niezbędnego do realizacji zamierzonych inwestycji
O ile firmom dużym pozyskanie kapitału przychodzi dość łatwo, to małym i średnim, takim jak hotele i mniejsze obiekty noclegowe, wciąż nie jest łatwo uzyskać kredyt. Przedsiębiorcy narzekają nie tylko na trudności proceduralne, ale również wysokie opłaty. Niestety, banki nie zawsze mogą wyjść naprzeciw oczekiwaniom. Ich obostrzenia wynikają z wciąż wysokiego współczynnika złych długów. Sprawdzają więc nie tylko zdolność kredytową firm, ale również możliwość terminowych spłat.
Tajemniczy bank
Banki najczęściej odpowiadają, że warunki udzielenia kredytu inwestycyjnego lub obrotowego są indywidualnie negocjowane z klientem. Oprocentowanie kredytu oparte jest o stawkę WIBOR, EURIBOR lub LIBOR (w zależności od waluty kredytu) powiększoną o marżę ryzyka.
Największe szanse na kredyt inwestycyjny ma firma z co najmniej trzyletnią historią działalności. Przedsiębiorstwa z mniejszym stażem mogą dostać finansowanie tylko przy ustanowieniu zabezpieczeń sięgających minimum 100 proc. wysokości kredytu.

Słowniczek

Złe długi - należności nieściągalne, pochodzące z udzielonych wcześniej kredytów, których dłużnicy nie mogą spłacić. Stanowią główny koszt udzielania kredytów nowym kredytobiorcom, którzy ponoszą zazwyczaj koszty obsługi złych długów

WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) - wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Funkcjonuje od 1991 roku.
Od 1993 ustalany jest w każdy dzień roboczy o godzinie 11.00 na fixingu organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Dealerów Bankowych
- Forex Polska, na podstawie ofert złożonych przez 13 banków, po odrzuceniu dwóch najwyższych i dwóch najniższych wielkości. W ciągu 15 minut od publikacji indeksów ustalonych podczas fixingu, uczestniczące w nim banki zobowiązane są do zawierania między sobą transakcji według stawek nie gorszych od zgłoszonych tego dnia.

EURIBOR (ang. Euro Interbank Offered Rate) - stopa procentowa kredytów
w strefie euro oferowanych przez jeden bank innemu bankowi. Jest to średnie notowanie z 57 największych banków strefy euro - ustalane przez

FBE - Federation Bancaire de L'Union Europeenne w Brukseli.

LIBOR (ang. London Interbank Offered Rate) - stopa procentowa kredytów oferowanych na rynku międzybankowym w Londynie przez 4 główne banki: Bankers Trust, Bank of Tokyo, Barclays i National Westminster.
Stanowi bazową stopę procentową dla ustalania oprocentowania
kredytów i depozytów na rynku międzybankowym.
Na taki komfort może pozwolić sobie niewiele młodych firm, zwłaszcza że ban [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *