Wystawa „Sports Competitions” w andel’s Hotel Łódź

Leszek Bartkiewicz, łódzki artysta-malarz, od kilku lat bada kondycję człowieka uwikłanego w wewnętrzne dylematy. Wystawę jego obrazów „Zawody sportowe” będzie można oglądać w dniach 8-20 września w andel’s Hotel Łódź – hotelu, który jest promotorem sztuki współczesnej od początku swojego istnienia.

„Sports Competitions. Paintings of Leszek Bartkiewicz” to przegląd twórczości łódzkiego malarza, który w swoich pracach ukazuje uniwersalny portret współczesnej kondycji ludzkiej. Wystawę składającą się z kilkunastu obrazów z lat 2004 – 2012 będzie można oglądać w lobby hotelu andel’s Łódź już od soboty 8 września, przez prawie 2 tygodnie. Wśród nich znajdzie się m.in. „Strongman (Pchanie kuli) – IX.2011”, „Kolarstwo torowe – VII.2007” czy „Zapasy (Starcie) – VIII.2011”. Wystawa jest otwarta dla publiczności.

Sport jako metafora współczesnego świata
Leszek Bartkiewicz to artysta, który udowadnia, że malarstwo nie musi popadać w dosłowność. Jego dzieła, balansujące na granicy abstrakcji i figuracji, są niezwykle syntetyczne i stanowią ostrą satyrę na współczesny konsumpcyjny świat. W tym zakresie jest uznawany za kontynuatora tradycji pop-artu lat 60. XX wieku. Plakatowość, figuratywność, synteza różnych typów abstrakcji i monochromatyczne barwy to charakterystyczne cechy krytycznego malarstwa artysty, który mówi o sobie, że jest  „‘magikiem’ swobodnie żonglującym konwencjami, kanonami, symbolami.”
Osią twórczości Bartkiewicza jest metafora świata jako areny sportowej, a głównymi bohaterami ludzie – sportowcy, których pochłania nieustanna walka o zwycięstwo i dominację. Są oni pozbawieni kontekstu, tła, a postaci zaprezentowane w nierealistycznej i zdeformowanej formie, która pozostawia duże pole do własnej interpretacji. Bokserzy, kolarze, lekkoatleci, pływacy to bohaterowie naszego życia codziennego. Za ich pomocą Bartkiewicz tworzy portret współczesnego człowieka ze wszystkimi jego lękami, oczekiwaniami, sposobami „radzenia sobie” z życiem.

andel’s Hotel Łódź promotorem sztuki współczesnej
W andel’s Hotel Łódź Leszek Bartkiewicz zaprezentuje 12 wielkoformatowych obrazów starannie dobranych przez samego artystę-kuratora. 4 z nich wejdzie do stałej ekspozycji sztuki współczesnej hotelu. Wśród artystów, których można oglądać w designerskich wnętrzach obiektu, są m.in. Grzegorz Drozd, Gregor Eldarb, Magda Hueckel, Maciej Kurak, Dominik Lejman, Joanna Małecka, Tomasz Partyka, Ula Tarasiewicz i Mariusz Waras. Kolekcja ta powstała z myślą o utworzeniu hotelu-galerii, gdzie współczesny design harmonizuje z historyczną budowlą, a rewitalizowane wnętrza dawnej fabryki Izraela Poznańskiego stanowią idealną oprawę podkreślającą wyjątkowość prezentowanych w nich dzieł sztuki.
Wernisaż prac Leszka Bartkiewicza to już druga kulturalna inicjatywa andel’s Hotel Łódź i jego inwestora, grupy Warimpex. W zeszłym roku w kwietniu prezentowana była wystawa „Long time no see”, która stanowiła próbę zbliżenia do siebie dwóch miast – Łodzi i Warszawy. Instalacje wideo łódzkich i warszawskich artystów zostały wybrane przez Izabelę Robakowską z Łodzi i Martę Kołakowską z Warszawy.

Leszek Bartkiewicz
Leszek Bartkiewicz to artysta należący do młodego pokolenia (rocznik 1976), urodzony w Starachowicach. Ukończył łódzką ASP z wyróżnieniem dziekańskim w 2003 roku i zaraz potem zaczął wystawiać swoje prace w Polsce i za granicą. Do tej pory miał 13 wystaw indywidualnych, m.in. w Galerie Zero w Berlinie, Galerii Qadrat w Warszawie czy Galerii Starej w Łodzi, a jego prace można było oglądać na 21 wystawach zbiorowych i kolekcjach publicznych oraz w licznych kolekcjach prywatnych w Kanadzie, Francji, Irlandii, USA i Polsce. Był stypendystą The Pollock-Krasner Foundation (2004-2005) i laureatem the Chelsea International Fine Art Competition w Nowym Jorku.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.