Mamaison Hotel Le Regina ma Mistrza Polski Sommelierow 2012

1 i 2 września 2012 odbyły się w Warszawie XII Mistrzostwa Polski Sommelierów organizowane przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Andrzej Strzelczyk z restauracji La Rotisserie w Mamaison Hotel Le Regina Warsaw, zdobył tytuł Mistrza Polski.

Andrzej wykazał się nie tylko ogromną wiedzą merytoryczną - porwał także tłumnie zgromadzonych gości
i zdobył Nagrodę Publiczności, przyznawaną po raz pierwszy w historii Mistrzostw Polski.

Mistrzostwa są stałym punktem w kalendarzu imprez branżowych w Polsce. Od kilku lat mają podobną formułę: pierwszego dnia uczestnicy piszą test sprawdzający ich wiedzę teoretyczną, a drugiego dnia finałowa trójka wykonuje zadania praktyczne. Do zadań, z jakimi przyszlo się zmierzyć sommelierom w tej edycji, należały między innymi: rekomendacja menu szefa kuchni i dobór win do dań, test w ciemno win i destylatów,
a także poprawienie karty win. Andrzej Strzelczyk fenomenalnie rozlał butelkę magnum (1500 ml) szampana na dwanaście równych porcji w ciągu zaledwie 3 minut, czym wzbudził podziw całej sali. Dodatkowo jury sprawdzało umiejętności komunikacyjne sommelierów w języku angielskim.

Po zdobyciu tytułu Andrzej Strzelczyk mówił: „ Okazuje się, że w moim przypadku sprawdza się powiedzenie: do pięciu razy sztuka” – był to bowiem piąty z rzędu występ reprezentanta Le Reginy w Mistrzostwach. „Jestem bardzo szczęśliwy z wygranej, jak i z rosnącego zainteresowania kulturą wina
w Polsce. Cieszę się także, że mogłem konkurować z tak wspaniałymi profesjonalistami, to była prawdziwa przyjemność ”.
Andrzej związał się z Le Reginą ponad pięć lat temu, wcześniej pracował w hotelu Bristol. Ukończył z wyróżnieniem trzeci poziom międzynarodowego kursu Wine and Spirit Education Trust (WSET), zasiadał w jury: Coupe Georges Baptiste, International Wine and Spirits Competition oraz EnoExpo. W 2012 roku rozpoczął naukę w Weinakademie Österreich w Rust.

Andrzej będzie jednym z dwóch  reprezentantów Polski w Mistrzostwach Sommelierów Europy Centralnej, które odbędą się w dniach 30.09 – 02.10 Budapeszcie. Żona Dorota wspiera męża i podziela jego pasję.

Stowarzyszenie Sommelierów Polskich powstało w 2000 roku i zrzesza około 50 pasjonatów i propagatorów wiedzy na temat win. Należy do światowego związku sommelierskiego L’Association de la Sommellerie Internationale – ASI. Celem stowarzyszenia jest integracja środowiska sommelierskiego, edukacja, podnoszenie kompetencji zawodowych oraz kreowanie kultury wina w polskiej gastronomii.

 


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.