Spółki raportują dobre wyniki

Hotelarskie spółki giełdowe ogłosiły swoje wyniki za pierwsze sześć miesięcy. „Wyraźnie odczuwalne były pozytywne impulsy w segmencie hotelarskim”, stwierdza Franz Jurkowitsch, prezes Warimpexu. „Pierwsze półrocze zamknęliśmy bardzo dobrym wynikiem”, informuje prezes Orbisu Laurent Picheral. Rosły średnia cena i przychód z pokoju, z obłożeniem było różnie.

 

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 i stabilny wzrost gospodarczy w Polsce spowodowały, że pierwsze półrocze tego roku dla hotelarstwa było lepsze niż ubiegłoroczne i jest to tendencja utrzymująca się już od kilku lat. Branża wyszła z kryzysu i zbliża się w swoim cyklu koniunkturalnym do punktu szczytu. Na szczęście ma jeszcze duży potencjał wzrostu, choćby, jak się zakłada, dzięki efektowi Euro 2012.

 

Orbis zarobił 75 tys.

Przychody Grupy Hotelowej Orbis wzrosły w porównaniu do I półrocza 2011 o ponad 10 proc. z 323 do 355 mln zł. Wzrósł też zysk – o 100 proc., chociaż w pieniądzach nie wygląda to już tak imponująco. Orbis przez sześć miesięcy zarobił na czysto… 75 tys. zł w porównaniu do 37 tys. wcześniej. I tak dobrze, że nie miał straty. – Drugi kwartał upłynął pod znakiem EURO 2012. Orbis w pełni wykorzystał możliwości wynikające z pełnienia przez Polskę funkcji współgospodarza Mistrzostw. Spółka osiągnęła wszystkie wyznaczone cele, co wywarło pozytywny wpływ zarówno na wskaźniki operacyjne, jak i finansowe – powiedział prezes Orbis S.A., Laurent Picheral. Obłożenie Orbisu w drugim kwartale, gdy odbywało się Euro… spadło, przynajmniej w hotelach ekonomicznych z 63 do 58 proc., ale wzrosła średnia cena i przychód z pokoju.

 

W segmencie Up&Midscale (Sofitele, Mercure, Novotele), gdzie obłożenie w tym czasie wzrosło o ponad 6 proc. do 60 proc., średnia cena za pokój wyniosła 320 zł, czyli była wyższa aż o 30 proc. niż rok wcześniej (245 zł/rok), a RevPAR skoczył o 46 proc. ze 131 do 192 zł. W przypadku hoteli ekonomicznych (ibisy, Etapy/ibisy Budget), ADR wzrósł o 15 proc. ze 165 do 191 zł, a średni przychód z pokoju o 6 proc. ze 105 do 111 zł. Cała Grupa Hotelowa Orbis, w której skład wchodzi obecnie 55 hoteli (po zamknięciu lub sprzedaniu

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Rafał Szubstarski

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.