15 października przypada Światowy Dzień Mycia Rąk

W dniu 15 października przypada Światowy Dzień Mycia Rąk. Święto to zostało ustanowione w 2008 roku, aby podkreślić fakt jak ważne jest właściwe mycie rąk, które chroni przed przenoszeniem zarazków.

 

W nawiązaniu do Światowego Dnia Mycia Rąk, Tork przeprowadził badanie dotyczące zwyczajów mycia rąk na 8000 osób w 8 krajach. Wyniki badania pokazują, że pomimo wysiłków, jakie są podejmowane w ostatnich latach i kilku epidemii grypy, wciąż istnieje potrzeba edukacji ludzi w dziedzinie higieny i mycia rąk.

 

Wyniki badania pokazują, że używanie mydła do mycia rąk w dalszym ciągu nie zawsze jest rutynową czynnością:

 

• Wiele osób odpowiedziało, że czasami zdarza im się nie użyć mydła podczas rutynowego mycia rąk. W niektórych krajach, aż 50-60 procent populacji nie używa mydła regularnie.

• Kobiety używają mydła częściej niż mężczyźni.

• Głównym powodem nie używania mydła do mycia rąk jest jego brak w łazience, mimo tego faktu wiele osób mimo wszystko traktuje mydło jak zbędny dodatek.

 

Chociaż mycie rąk wodą i mydłem jest ważne, równie ważne jest późniejsze ich wytarcie do sucha. Wilgotne ręce przenoszą więcej bakterii i wirusów niż ręce suche. Najlepszym sposobem zapobiegania roznoszenia bakterii i wirusów jest używanie ręczników papierowych.

 

Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu 2012 w Rosji, USA, Holandii, Francji, Szwecji, Niemczech, Polsce, i Wielkiej Brytanii. Więcej informacji o Światowym Dniu Mycia Rąk można znaleźć na stronie: http://www.globalhandwashing.org/

 

 

Czy myjesz dłonie prawidłowo?

 

Wykonaj następujące czynności podczas mycia i suszenia rąk:

1. Spłukaj dłonie wodą.

2. Zastosuj tyle mydła w płynie, piance lub kostce, aby pokryć powierzchnię obu dłoni.

3. Dobrze spień mydło.

4. Pocieraj dłonie o siebie, przez co najmniej 20-30 sekund. Pamiętaj, aby pocierać całą powierzchnię dłoni włącznie z tyłem, nadgarstkami, przestrzenią między palcami oraz opuszkami palców.

5. Dobrze opłucz dłonie.

6. Wysusz ręce ręcznikiem papierowym.

 


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.