Planowane zmiany VAT

Od 2013 zdrożeje cappuccino, latte i inne napoje zawierające kawę.

 

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianami przepisów ustawy o VAT, które mają zacząć obowiązywać z początkiem 2013 roku. Dotyczą m.in. kwestii podwyższenia stawki VAT dla napojów na bazie kawy i herbaty serwowanych przez kawiarnie, restauracje hotelowe i inne lokale gastronomiczne.

 

Jedną z planowanych przez resort zmian jest ujednolicenie stawki VAT (23-proc.) na sprzedaż jakichkolwiek napojów z dodatkiem kawy lub herbaty. Jak dotąd sprzedaż „zwykłej” kawy bądź herbaty wiązała się z koniecznością zapłaty 23 proc. podatku, podczas gdy napoje mleczne na bazie kawy takie jak latte, cappuccino, frappe etc. korzystały z preferencyjnych stawek VAT. Ministerstwo postanowiło ukrócić tę praktykę, poprzez wprowadzenie jednolitej stawki dla całej branży kawiarniane Zmiana ta ma na celu jasne określenie zasad opodatkowania sprzedaży napojów, przy których przyrządzaniu wykorzystywany jest napar z kawy bądź herbaty, tak aby napoje te były opodatkowane tak samo jak sprzedaż zwykłej kawy lub herbaty.

 

Drożej o 15 proc.

Co to oznacza w praktyce? Głównie to, że wielbiciele tego typu napojów zapłacą więcej za kawę typu latte, cappuccino czy frappe, trudno bowiem się spodziewa [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Małgorzata Dankowska, Ewa Suwińska

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.