Nie więcej niż 145 hoteli do roku 2012

Hotelarstwo w Polsce dysponuje dużym potencjałem rozwojowym, który jest pochodną m.in. korzystnej koniunktury gospodarczej i wsparcia tego rozwoju funduszami z Unii Europejskiej. Dostrzegają to inwestorzy hotelowi i angażują coraz większe środki finansowe w realizacją swoich planów inwestycyjnych w tej branży, wynika z raportu "Prognozy i tendencje rozwoju rynku turystycznego i hotelowego w Polsce" przygotowanego przez firmę Hotelon.

Zwraca uwagę fakt, że wzrost ilościowy bazy hotelowej w okresie 2005-2006 był dwukrotnie większy niż w okresie 2004-2005. Według informacji z rynku inwestycji hotelarskich polskie hotelarstwo rozwija się szybko odnotowując 5 proc. wzrost w skali roku. Trend ten ma szansę utrzymać się w najbliższych latach.
W ostatnich latach większość środków finansowych inwestowano w hotele o standardzie 3, 4 i 5 gwiazdek, a więc w wyższe segmenty hotelowe. Obecnie oczekiwane jest nasilenie inwestycji w segmencie hoteli dwugwiazdkowych. Według Jerzego Miklewskiego z Hotelonu, w latach 2007-2015, a zwłaszcza przed 2012 r., w Polsce - przy założeniu, że wskaźniki obłożenia hoteli pozostaną na w miarę racjonalnym poziomie obłożenia pokoi określonym na 50 proc. +/- 5 proc. - powstanie potencjał na wybudowanie 11,5 tys. pokoi w 135- 145 hotelach. Wartość inwestycji sięgnie 3,5 mld zł.

Może się zdarzyć, co jest nawet dosyć prawdopodobne, że powstanie więcej nowych hoteli i pokoi hotelowych, ale odbędzie się to kosztem rentowności całej branży oraz wysokości wskaźników obłożenia hoteli, a więc i opłacalności tych inwestycji. Jak wynika z analizy Hotelonu większość gości, którzy odwiedzą nasz kraj podczas EURO 2012 nocować będzie w taniej, i to nie hotelowej, bazie noclegowej, ponieważ nie dla wszystkich wystarczy miejsc hotelowych, a żaden potencjalny inwestor hotelowy nie będzie angażował się w rozbudowę bazy hotelowej jedynie z powodu EURO 2012.
Zainteresowanych pełną wersją raportu zapraszamy do kontaktu: hotelarz@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *