CIT i VAT w 2013 roku – wybrane zmiany

Wraz z nadejściem nowego roku, w życie weszły kolejne zmiany w przepisach podatkowych. Najbardziej rewolucyjne zmiany wydają się przepisy mające na celu przeciwdziałanie zatorom płatniczym, wprowadzone zarówno w podatkach dochodowych, jak i w podatku od towarów i usług. Nowe przepisy to także uproszczenia dokumentacyjne – do lamusa odchodzą faktury wewnętrzne, a na scenę wkracza „nowy gracz” – faktura uproszczona. 

PIT i CIT: niezapłacona faktura – brak kosztu uzyskania przychodów

Podatnik, który w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności nie ureguluje kwoty wynikającej z faktury, rachunku lub umowy/innego dokumentu (gdy nie istniał obowiązek wystawienia faktury lub rachunku), nie będzie miał możliwości traktowania takiej kwoty jako koszt uzyskania przychodów. Jeśli takiej kwalifikacji już dokonał – będzie zobowiązany do skorygowania (zmniejszenia) rozpoznanych kosztów uzyskania przychodów.

Zmniejszenia dokonuje się w miesiącu, w którym upływa 30. dzień od daty upływu terminu płatności. Jeśli jednak termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia niezapłaconych do tego czasu kwot do kosztów uzyskania przychodów.

Zakaz zaliczenia niezapłaconych kwot do kosztów uzyskania przychodów jest odwracalny – możliwość rozpoznania kosztów podatkowych zostaje przywrócona po uregulowaniu przez podatnika swoich zobowiązań wobec kontrahenta.

 

VAT: niezapłacona faktura – brak możliwości odliczenia VAT

Zgodnie z nowymi przepisami, podatnik który w terminie 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze nie ureguluje należności (całości lub części) będzie zo [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Anna Szczepaniec

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “CIT i VAT w 2013 roku – wybrane zmiany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *