Wszystko o wykładzinach

Czym kierować się przy wyborze wykładziny do swojego hotelu? Jakie parametry powinna spełniać wykładzina? Jak ją dobrać do stylu hotelu?

Rozmowę o odpowiedniej wykładzinie należy zacząć od ustalenia, jakie natężenie ruchu przewidywane jest w danym obiekcie. Wyposażając hotel o 10 pokojach przewidujemy mniejsze natężenie niż w takim o 200 pokojach i powinniśmy stosownie do tego wybierać wykładzinę. Drugim ważnym kryterium jest budżet jaki w danym momencie mamy do wykorzystania. Biorąc to pod uwagę możemy dokonać wyboru wykładziny do hotelu.

 

 

ATESTY

Wszystkie wykładziny do obiektów użyteczności publicznej muszą spełniać rygorystyczne normy trudnozapalności i posiadać odpowiednie atesty potwierdzające zgodność z europejską normą w tej dziedzinie. Klasa trudnozapalności dla hoteli to Cfl-s1, niektóre wykładziny spełniają podwyższone wymagania normy Bfl-s1. Obiekt, w którym położymy wykładzinę nieposiadającą wymaganych atestów nie zostanie dopuszczony do użytkowania, dlatego musimy wybierać tylko wśród wykładzin z atestami. Wybór i tak jest przeogromny.

 

SKŁAD

Jeśli chodzi o skład wykładzin, to możemy wyróżnić dwie grupy: wykładziny polipropylenowe oraz wykładziny poliamidowe lub mieszanki poliamidu z wełną. Wykładziny polipropylenowe są tanie, odporne na wodę, zaplamienia, występują w wielu odmianach i kolorach. Włókno polipropylenowe ma jednak pewną wadę, pod wpływem nacisku ugniata się i łamie. Sprawia to, że w miejscach najbardziej używanych wykładzina zadepcze się, pod meblami powstaną odkształcenia, których nie da się wyrównać.

Wykładziny poliamidowe lub ich mieszanki są droższe, ale o wiele trwalsze. Na trwałość wykładzin poliamidowych wpływ ma charakter samego włókna, które jest bardziej odporne na ścieranie i niezwykle sprężyste dzięki czemu nie odkształca się ani nie łamie pod wpływem użytkowania. Odgniecione pod ciężarem mebli fragmenty wykładziny, po pewnym czasie wrócą do swojego pierwotnego kształtu, wykładzina w holu nie „uklepie” się na środku korytarza.

Posiadając powyższą wiedzę o wykładzinach do pomieszczeń o największym ruchu klientów, czyli recepcji i ciągów komunikacyjnych, zdecydowanie polecałbym wykładzinę poliamidową. Wykładzina taka powinna posiadać co najmniej klasę użyteczności 32 lub 33. Większość producentów nadaje 5 lat

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Jacek Janus

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *