Hotel z najlepszym pomysłem

Na początku stycznia redakcja Hotelarza rozstrzygnęła trwający rok konkurs Hotel z Pomysłem. Jego zwycięzcą został Hotel Andel's. Natomiast Czytelnicy magazynu za najlepszy obiekt uznali Hotel Branicki

Od początku swego istnienia "Hotelarz" poświęcał wiele miejsca tematyce architektury hoteli i ich wnętrz. W latach 2004 -2006 na stałe zagościła w nim rubryka "Ładny projekt", której celem było pokazywanie estetycznych i niekonwencjonalnych rozwiązań oraz ich upowszechnianie. Dzięki przedstawianym w niej obiektom hotelowym wykazaliśmy, że wznoszone w Polsce hotele nie ustępują architekturą zewnętrzną i wyposażeniem wnętrz obiektom budowanym na świecie, a w wielu wypadkach je nawet przewyższają.Najlepszym przykładem może być obiekt Stary z Krakowa, który wprawdzie nie został skategoryzowany jako hotel, jednak de facto nim jest. Stary zwyciężył w konkursie Prix Villegiature, w kategorii najlepszej architektury wnętrza hotelowego w Europie 2007. I wprawdzie przed nim żaden polski obiekt noclegowy nie został nagrodzony w tym konkursie, to jesteśmy przekonani, że kilka takich "wnętrz" znalazłoby się w Polsce.

Jury podczas głosowania Hotel Andel's - Budynek i jego wykończenie wewnątrz jest kontrowersyjny, a goście hotelu chcą właśnie zobaczyć to, czego nigdy nie zrobią we własnym domu. Hotel Zamek Ryn - Zamek trochę fałszywy, bo w części całkiem nowy, ale imponują i wykończenie, i rozwiązania architektoniczne, i troska o szczegół, i w końcu sam pomysł. Hotel Król Kazimierz - Prezentuje ciekawe rozwiązanie architektoniczne, gdzie nowoczesność łączy się z historią polskiej gościnności. (...)

Jest nietuzinkową wizytówką Kazimierza Dolnego odwiedzanego przez turystów z całego świata. Kiermusy Dworek nad Łąkami - Jest to pierwszy obiekt, który zaczął promować nasza kulturę "szalchecką i sarmacką" i który wyraźnie ożywił zainteresowanie Podlasiem, zarówno w turystyce biznesowej, jak i wśród turystów indywidulanych.

Rok temu ogłosiliśmy konkurs Hotel z Pomysłem, którego ideą jest przedstawianie ciekawych rozwiązań architektonicznych, pomysłów o dużych walorach estetycznych i użytkowych. Promowanie inicjatyw łączących osiągnięcia nowoczesnej światowej myśli, najnowszych trendów ze specyfiką i tradycją polskiego rynku. Do udziału zaprosiliśmy również właścicieli obiektów powstałych w nietypowych budynkach posiadających niecodzienną lub rzadko spotykaną lokalizację.

HOTEL BRANICKI

W odpowiedzi na nasze zaproszenie do konkursu zgłosiło się 14 obiektów. Dużo to, czy mało? Zostawiając duży, bo obejmujący okres od stycznia 2005 roku do grudnia 2007 roku, przedział czasowy dla obiektów mogących brać w nim udział, liczyliśmy na więcej. Wszak w tym czasie do eksploatacji oddano około 150 nowych obiektów, a co najmniej kilkadziesiąt innych poważnie zmodernizowano.

HOTEL BRANICKI

Jesteśmy świadomi, że hotele to budynki użyteczne, które mogą, ale wcale nie muszą być architektonicznymi perełkami. űe mogą, ale wcale nie muszą być zlokalizowane w interesujących miejscach, bo dla hotelu każda lokalizacja jest dobra, jeśli procentuje w liczbie odwiedzających go klientów. űe mogą być wznoszone na bazie niecodziennego pomysłu ale wcale nie muszą, bo często proste powielenie istniejących już rozwiązań przynosi pewne i wymiernie profity. Ale - nie narzekajmy.

Jury obradowało w składzie:
 • Sylwia Bortniak, dyrektor zarządzający Concierge Polska
 • Marta Kuniszyk, członek zarządu i dyrektor finansowy Orbis Travel, wcześniej dyrektor działu rozwoju w Orbis S.A.
 • Joanna Waszkiewicz, dyrektor zarządzająca wydawnictwa PWS-ProMedia
 • Sylwia Szafrańska, dyrektor artystyczny wydawnictwa PWS ProMedia
 • Krzysztof Czekaj, licencjonowany zarządca nieruchomości, grupa DSV Polska
 • Wojciech Łopaciński, dyrektor Hotelu Filmar w Toruniu
 • Leszek Ostaszewski, współwłaściciel i członek zarządu Travel Projekt
 • Jacek Piasta, hotelarz, doradca ds. inwestycji hotelarskich
 • Andrzej Saja, sekretarz Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, z-ca dyrektora hotelu Novotel Warszawa Airport
 • Andrzej Szafrański, redator naczelny miesięczników Hotelarz i Rynek Turystyczny

Czytelnicy "Hotelarza" w internetowym głosowaniu wybrali laureatem czterogwiazdkowy Hotel Branicki w Białymstoku. Drugie miejsce zajął trzygwiazdkowy Hotel St. George w Kudowie Zdroju, zaś trzecie Termy Rzymskie w Chlewiskach. Ten ostatni jest obiektem nieskategoryzowanym. Już w trakcie konkursu zdecydowaliśmy się na pewne odstępstwo od regulaminu, przyjmując dwa obiekty nieskategoryzowane: Kiermusy Dworek nad Łąkami i Termy Rzymskie w Chlewiskach.

HOTEL ANDEL'S

Powodem takiego postępowania była uwaga jednego z Czytelników, który całkiem słusznie stwierdził, że "naprawdę dobre pomysły na obiekty noclegowe często nie mieszczą się w ramach prawnych wytyczonych przepisami kategoryzacyjnymi". Trudno było nie przyjąć takiego punktu widzenia. Główną nagrodę w konkursie, statuetkę dla Hotelu z Pomysłem 2007 zdobył krakowski czterogwiazdkowy hotel Andel's. Głosy obradującego 12 stycznia jury okazały się dość rozrzucone i - co też jest bardzo interesujące - znacznie rozminęły się z wyborem Czytelników.

Spośród 10 możliwych głosów Andel's otrzymał cztery. Dwa głosy - Kiermusy Dworek nad Łąkami, zaś po jednym - ibb Andersia, Hotel Zamek Ryn, Hotel Turówka i Król Kazimierz. Jak widać jury skłoniło się w stronę obiektów z większym ładunkiem estetyki, niż pomysłu, chociaż musi przyznać, że posadowienie designerskiego hotelu w centrum starego Krakowa - to też dobry pomysł. Laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu życzymy wielu gości i wielu lat owocnej pracy w służbie polskiej gościnności.


HOTEL ANDEL'S
.

HOTEL AMALIA
Kudowa Zdrój

HOTEL ANDEL'S
Kraków
HOTEL ibb ANDERSIA
Poznań

Komentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *