Po podłodze go poznacie

Autor: Kamil Baczewski
Jednym z tych elementów wykończenia hotelu, które wpływają na to, że goście z przyjemnością w nim przebywają i w przyszłości chętnie obiekt odwiedzą są wykładziny podłogowe. Obok walorów czysto użytecznych, takich jak bezpieczeństwo czy odporność na zużycie, wykładziny muszą spełniać kryteria estetyczne

ht_2008_02-3.jpg


Podłoga w obiektach noclegowych musi sprawiać wrażenie spójnej całości z pozostałą częścią wyposażenia. Jeżeli kładziemy wykładzinę w przedwojennym hotelu, który ma zabytkową zabudowę i meble, to raczej nie staramy się kłaść jej w geograficzne wzory. Najczęściej preferowane są wykładziny o kolorach stonowanych, jednolitych, w odcieniach beżowych. Takie też barwy dominują w hotelach konferencyjnych - ludzie przebywający tam muszą mieć możliwość skupienia się i zrelaksowania, a i skrzeczące kolory mogą im to utrudniać. Inaczej jest w hotelach i pensjonatach nastawionych na przyjazdy rodzinne. Tam można "zaszaleć", proponując fajerwerki barw na podłogach.

Na pierwsze kroki

Zanim zaczniemy zamawiać wykładziny, zastanówmy się, w jakich pomieszczeniach chcemy je położyć. I tak np. planując inwestycję w wykładzinę do holu, musimy pamiętać, że powinna ona przede wszystkim być odporna na ścieranie. Bo przecież to hol jest miejscem, gdzie występuje największe natężenie ruchu.Wykładzina do holu powinna być wykonana z poliamidu (nylonu). Wykładziny polipropylenowe nie sprostają tak dużemu natężeniu ruchu, a z czasem utworzą się tzw. ścieżki komunikacyjne. W przypadku wykładzin poliamidowych to nie grozi. Po za tym są one trudnozapalne oraz odporne na grzyby, bakterie i mole. Należy również pamiętać, że do holu wchodzi się z zewnątrz, gdzie panują różne warunki atmosferyczne - pada deszcz, śnieg... lub też słońce świeci tak mocno, że roztapia asfalt.

Dlatego też ważne jest, by łatwo było utrzymać wykładziny w czystości. Wiele wykładzin pokrytych jest specjalną powłoką, która nie pozwala wchłonąć się brudowi w głąb runa - brud zatrzymuje się na powierzchni, dzięki czemu łatwo jest plamę zmyć. Również zaimpregnowana wykładzina nie przemaka, co jest ważne, gdy goście wchodzą z mokrego chodnika wprost do hotelu. Wykładziny hotelowe można kupić z rolki (3, 4,5 metra szerokości) oraz w kaflach. Zaletą tych ostatnich jest łatwość wymiany pojedynczego kafla (50x50 cm). Spód wykładzin z rolek jest z juty syntetycznej.

Natomiast wykładzin kaflowych z masy bitumicznej, co tworzy z nich produkt przystosowany do największych obciążeń. Wykładziny mają różny rodzaj runa - m.in. pętelkowe lub strzyżone (welur). Pętelkowe mają tę zaletę, że brud, zanieczyszczenia nie są tak widoczne, oraz cena jest niższa. W przypadku bardzo efektownych welurów więcej czasu trzeba poświęcić na odkurzanie - brud potrafi "doczepić" się do włosa i wtedy trzeba to miejsce z większą starannośc [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *