Prezes Accoru zwolniony

23 kwietnia rada nadzorcza Accoru jednogłośnie zwolniła prezesa zarządu Denisa Hennequina ze skutkiem natychmiastowym. Powodem było zbyt wolne, zdaniem udziałowców, wprowadzanie strategii asset light i niezadowalające wyniki firmy.

 

Rozdźwięk między prezesem Accoru a radą nadzorczą, która jest zdominowana przez przedstawicieli funduszy private equity Eurazeo i Colony Group, posiadających ponad 20 proc. udziałów w spółce, dotyczył oczekiwanej przez tych akcjonariuszy strategii wprowadzania modelu asset light. Polega ona na wyzbywaniu się własności hoteli i przekształcania firmy w stronę modelu franczyzowego. „Wszyscy członkowie Rady zgodzili się, że obecna strategia jest właściwym kierunkiem rozwoju i pozostaje niezmieniona. Jednak biorąc pod uwagę obecne warunki ekonomiczne i szybkie zmiany w konkurencyjnym środowisku, Accor musi przyspieszyć wprowadzanie tej strategii w celu wzmocnienia swojej pozycji. Dlatego Rada oczekuje, że najważniejszym priorytetem będzie skupienie całej energii i wszystkich zasobów na transformacji modelu biznesowego Accoru”, głosi komunikat spółki wydany po zwolnieniu prezesa. Poza tym spółka odnotowała niesatysfakcjonujące wyniki po pierwszym kwartale, gdy jej przychody spadły o 1,2 proc. do ok. 1,2 mld euro w porównaniu do I kwartału 2012 roku. Sprawujący swoją funkcję od stycznia 2011 roku Hennequin, który wcześniej był szefem McDonalds Corp. na Europę, ściągnięty został do Accoru właśnie w celu dynamicznego rozwoju strategii asset light. Do 2016 roku w portfolio sieci znajdować się ma 40 proc. pokoi w zarządzaniu, 40 proc. we franczyzie, a 20 proc. własnych i w leasingu.

Jak tłumaczył jeszcze w grudniu Hennequin, Accor nie dąży do 100 proc. modelu asset light z kilku powodów. Po pierwsze, europejski rynek jest bardzo rozbudowany, więc w części przypadków uzasadnione zostaje pozostawienie sobie własności hotelu. Po drugie, Accor nie chce pozbawiać się możliwości wpływów pochodzących z rynku operacji hotelowych. – Wyzwaniem dla nas jest robić to szybciej i lepiej – zadeklarował Denis Hennequin podczas internetowej prezentacji przed analitykami rynku.

Rada nadzorcza zdecydowała się wprowadzić przejściowy zespół wykonawczy. Poprzedni wiceprezes zarządu Philipp Citerne został wyznaczony na p.o. prezesa (non-exetutive

Komentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Prezes Accoru zwolniony

 1. • Waiter Super Service to firma działająca na rynku
  gastronomicznym od 2009 roku.
  • Świadczymy usługi wynajmu kelnerów, barmanów i kucharzy.
  • Zorganizujemy obsługę w dowolnym miejscu i czasie.
  • Posiadamy duże doświadczenie i wysokie kwalifikacje poparte
  dyplomami szkół gastronomicznych.
  • Obsługujemy imprezy prywatne i firmowe, zasiadane i w formie
  bufetu, oficjalne i nieoficjalne.
  • W naszym portfolio znajdują się zlecenia dla najlepszych hoteli
  i restauracji w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *