Dekoracja okna i przy oknie

Gość w hotelu chce się przede wszystkim wyspać. A żeby to było możliwe, po zasunięciu zasłon do pokoju nie może docierać światło. Okno jest też tym punktem pokoju, które, chcemy tego czy nie, przyciąga uwagę. To wystarczające powody, aby przwiązać duża wagę do tego elementu wyposażenia pokoju.

Wystrój okna hotelowego często determinuje pierwsze wrażenie z pokoju, bo zajmuje ono prawie całą przestrzeń jednej ściany, albo jej część na wprost drzwi wejściowych. W związku z tym jest ono pierwszym efektem estetycznym, z którym styka się gość. Co zrobić, aby od razu nie się zraził do pokoju i jak dopasować wystrój okna do całości wyposażenia?

 

Style i materiały

Zasłony i firany to ważna i nieodzowna część designu pokoju. Jednocześnie, podobnie jak i inne elementy wyposażenia, musi to być element funkcjonalny, okno musi mieć łatwo rozsuwające się zasłony o dobrym systemie montażu i nie wypadających zaczepach, łatwe do prania, przyjemne w dotyku oraz dopasowane materiałowo i kolorystycznie do wykładziny, obić ściennych i foteli.

Ponieważ dekoracja okna stanowi dominantę wystroju pokoju, specjaliści doradzają, aby dobór tkanin zaczynać właśnie od okna. Przede wszystkim musi być ono wykonane z dobrych materiałów. Np. w celu uzyskania rodzinnego charakteru wnętrz zastosowanie znajdują m.in. organzy, batyst, tkaniny na bazie welurów i szenili – często z tkanymi lub haftowanymi wzorami. Ich kolorystyka jest cieplejsza i różnorodna. Do wykonania dekoracji w ciepłym stylu używa się większej ilości pasmanterii. W formach przeważają zasłony i firany upinane podwiązkami. Niezmienną popularnością wśród hotelarzy cieszą się tkaniny dekoracyjne na bazie satyn i taft, które są praktyczne oraz zapewniają komfort, różnorodność wzorniczą i długotrwałość użytkowania.

Dostrzegalna jest też oczywiście moda na naturę i ekologię w tkaninach. Stosowane są duże wzory roślinne i kwiatowe na jednobarwnym tle, które wprowadzają odrobinę natury. Hotele nastawione na klientów biznesowych cechuje z kolei prostota formy, nowoczesność oraz stonowane wzornictwo. Można wyróżnić jeszcze kilka zasadniczych trendów w stylizacjach okien: – styl glamour, czyli połączenie bogatych wzorów palmetowych na tkaninach z prostymi, często designerskimi meblami,

– styl minimalistyczny czy też zen, polegający na grze faktur przy zastosowaniu tkanin ton w ton,

– zdecydowanie klasyczne aranżacje, czerpiące inspiracje ze stylów historycznych.

Wystrój uzależniony jest od stylu, w jakim zaaranżowany jest hotel. W nowoczesnym wystroju zauważalne jest duże zainteresowanie tkaninami zdobionymi różnego rodzaju figurami geometrycznymi oraz pasami. Styl klasyczny z kolei obfituje w bogatsze formy dekoracji, wykończone ozdobną pasmanterią. Dominują motywy floralne z pasami oraz „medalionami”.

Podstawowym czynnikiem decydującym o wyborze dekoracji okiennych powinno być dopasowanie do stylu i architektury budynku. W zabytkowej kamienicy raczej nie będą dobrze wyglądały pomarańczow

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Anna Patoleta

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *