Rynek noclegowy w Krakowie

Autor: Jakub Wajdzik
ht_2008_06-15.jpgW połowie czerwca w Krakowie funkcjonowało 110 skategoryzowanych hoteli posiadających łącznie niemal 11,7 tys. miejsc noclegowych. Kolejne pięć budowanych obiektów dysponuje promesami. Wśród funkcjonujących hoteli najwięcej, bo aż 64, to obiekty o standardzie trzech gwiazdek. Dysponują one ponad połową wszystkich miejsc noclegowych w hotelach skategoryzowanych.

Struktura bazy hotelowej Krakowa, wyraźnie odbiega od średniej krajowej. Większy udział zarówno pod względem liczby obiektów, jak i miejsc noclegowych mają przede wszystkim hotele trzygwiazdkowe oraz hotele wyższych kategorii. Statystyczny krakowski hotel jest także większy (106 łóżek) od statystycznego hotelu w Polsce (ponad 88 łóżek). Warto także zwrócić uwagę na fakt, że połowa bazy hotelowej miasta skoncentrowana jest w jego ścisłym centrum. W lutym 2008 r. wykorzystanie miejsc noclegowych w Krakowie wynosiło 36,6 proc. (w samym województwie małopolskim 42,3 proc.). W odniesieniu tylko do hoteli wykorzystanie miejsc noclegowych wyniosło również 42,3 proc. (rok wcześniej 41,9 proc.), zaś pokoi - 48,5 proc. i zwiększyło się w skali roku o 1,2 pkt procentowego. Według danych Małopolskiej Organizacji Turystycznej w roku 2006 roku goście przyjeżdżający do Krakowa wybierali noclegi przede wszystkim w hotelach (53,9 proc.), przy czym hotele były szczególnie preferowane przez cudzoziemców (68 proc.).


W stolicy hoteli

Kraków, który uniknął zniszczeń pożóg wojennych XX wieku, oddaje do dyspozycji gości wiele hoteli zlokalizowanych w budynkach sięgających swoją historią nawet epoki renesansu. Część funkcjonujących hoteli zbudowano od podstaw w XIX wieku lub na początku dwudziestego stulecia. Jednak na nich "hotelowy" Kraków się nie kończy

ht_2008_06-13.jpg


W samym centrum Krakowa, w pobliżu Rynku Głównego, czy obszarze wyznaczanym przez wewnętrzną i zewnętrzną okolicą Plant funkcjonuje ponad pół setki hoteli. To liczba porównywalna z hotelami działającymi w Warszawie, i większa od tego, co mogą zaoferować największe z polskich miast. Jednak na tych obiektach Kraków się nie kończy. Krakowski rynek obiektów noclegowych najlepiej charakteryzuje Anna Kraińska, dyrektor Hotelu Polskiego Pod Białym Orłem i wiceprezes Małopolskiej Izby Hotelarskiej "Gremium": - Obecnie Kraków jest pokryty płaszczem pokoi i apartamentów do wynajęcia, kurteczką hosteli oraz kamizelką tworzoną przez hotele i obiekty skategoryzowane.

Te sieciowe radzą sobie nieźle, a małe, rodzinne, prywatne, chcąc zachować status pełnej transparentności, nieźle muszą się natrudzić, by mieć przyzwoite obłożenie. Na początku listopada 2007 roku baza hotelowa w Krakowie obejmowała 107 hoteli. Wśród nich było 6 obiektów pięciogwiazdkowych, 12 czterogwiazdkowych, 60 trzygwiazdkowych, 23 dwugwiazdkowe i 6 jednogwiazdkowych. Łącznie hotele te dysponowały 11,4 tys. miejsc noclegowych. Jednak statystyka zmienia się z miesiąca na miesiąc, ponieważ w stolicy Małopolski powstaje coraz więcej nowych obiektów.


Nie tylko tradycja

Tych o najwyższym standardzie (pięciogwiazdkowym) w mieście jest sześć i są to zarówno hotele sieciowe - Holiday Inn, Radisson i Sheraton, jak i nie należące do żadnego systemu - Crown Piast, Grand czy Sympozjum. W trakcie kategoryzacji znajduje się obecnie wzbudzający wiele kontrowersji, należący do holdingu Liwa Hotel Stary. Obiekty hotelarskie w Krakowie zlokalizowane są przede wszystkim w okolicach Rynku Głównego i dworca PKP oraz na Kazimierzu.


ht_2008_06-14.jpg

Wiele obiektów znajduje się również przy drogach wjazdowych do Krakowa. Coraz ciekawsze pod względem turystycznym jest Podgórze; w tej dzielnicy w najbliższym czasie można się spodziewać powstania nowych obiektów noclegowych. Coraz więcej hoteli powstaje też w Nowej Hucie, która przestaje kojarzyć się już z Krakowem klasy B. W ostatnich latach pojawiły się w mieście pierwsze hotele SPA - Nefretete (Medical SPA) oraz Hotel Business&SPA Farmona z zapleczem konferencyjnym oraz centrum SPA&wellness. Ten obszar usług, zdaniem krakowskich hotelarzy, powinien w najbliższych latach rozwijać się dynamicznie.

Aktywnie działa w Krakowie sieć Hoteli System, która posiada dwa obiekty - Hotel System Premium oraz jeden z dwóch w Polsce POPhoteli, czyli obiektów klasy ekonomicznej. Działalność rozwijają również dwie sieci obiektów butikowych. Należąca do rodziny Donimirskich, która obejmuje hotele: Gródek, Maltański, Pugetów i Zamek Korzkiew k. Krakowa, wkrótce otworzy hotel Kościuszko. Druga z sieci, należąca do braci Likus posiada hotel [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *