I Festiwal kultury Średniowiecza MASURIA 2008

Święci i świętowanie w Średniowieczu. Artystyczne i duchowe formy

MASURIA 2008

RYN, 25-27 lipca 2008

Zapraszamy dowzięcia udziału niepowtarzalnym wydarzeniu – I Festiwalu Kultury Średniowiecza MASURIA 2008.

Festiwal odbędzie się w ryńskim zamku w dniach 25-27 lipca 2008 r. W trzydniowej imprezie weźmie udział ponad 350 rycerzy, którzy rozłożą się obozem w grodzie zbudowanym specjalnie między zamkiem i jeziorem Ołów. Nie zabraknie pokazów walk, przedstawień teatralnych i inscenizacji odwołujących się do wydarzeń sprzed kilkuset lat. Opiekę artystyczną nad Festiwalem sprawuje p. Johann Wolfgang Niklaus.

Dziedzictwo kultury średniowiecza w formach niematerialnych, czyli muzyka i teatr, przetrwało do naszych dni dzięki zachowanym rękopisom. Chcąc dziś przedstawić dzieła z tej epoki, artyści by je rozumieć i ożywić muszą, oprócz doskonalenia swojego rzemiosła, podejmować szerokie studia z różnych dziedzin nauk humanistycznych, historii muzyki i teatru, antropologii kultury, teologii etc. Lecz jakie bogactwo, wbrew stereotypowej opinii o wiekach średnich i ciemnych, otwiera się przed nami, gdy wejdziemy w ten świat. Szczególnie kult świętych, artystyczne i duchowe formy jego celebrowania, objawiają nam owe kulturowe bogactwo i mogą w naszym świecie współczesnym ukazać nam źródła europejskiej cywilizacji. Do koncertów i spektakli, realizujących temat przewodni naszego festiwalu, wybraliśmy trzy z najważniejszych średniowiecznych manuskryptów:

Św. Mikołaj – Mirakl, gra o cudach Świętego, spektakl teatru średniowiecznego według „Księgi Gry” z Fleury, manuskrypt z opactwa St. Benoit-sur-Loire, XII w.

Św. Jakub – Koncert Chorału Gregoriańskiego - liturgia – procesja - droga pielgrzymów według Codex Calixtinus, rękopis z Santiago de Compostela, XII w.

NMP – Koncert Cantigas de Santa Maria, pieśni trubadurów o cudach i ku chwały Najświętszej Panienki, manuskrypt z dworu króla Alfonsa X w Kastylii, zwanego Mądrym, XIII w

Dom Tańca – świeckie świętowanie – tańce korowodne w średniowieczu i zachowane
w

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *