Zanocują w lidzbarskim zamku

Najwcześniej za trzy lata w pochodzących z XV-XVIII wieku zabytkowym kompleksie złożonym z trzech skrzydeł podzamcza zamku w Lidzbarku Warmińskim oraz baszty, powinien powstać czterogwiazdkowy hotel ze stu pokojami i basenem w piwnicach.


Spółka Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe "Zamek" zamierza
przekształcić część zamku w Lidzbarku Warmińskim w hotel ze 100
pokojami, salami konferencyjnymi i basenem.Obiekt kupiła za 2,72 mln zł spółka Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe "Zamek", której współudziałowcem jest Andrzej Dowgiałło, właściciel m.in. hotelu Zamek Ryn oraz biura podróży Traveland. Spółka, która była jedynym uczestnikiem ogłoszonego przez miasto przetargu, zapłaci jednak za nieruchomość prawdopodobnie mniej, ponieważ nabywcy zabytków mogą liczyć nawet na 50-proc. zniżkę. Przedzamcze składa się z trzech budynków o dużej powierzchni.

W skrzydle wschodnim już w średniowieczu urzędował wójt, potem sądy. W połowie XVIII wieku przebudował je biskup Adam Grabowski. Stąd potoczna nazwa: Pałac Grabowskiego. W czerwcu 1807 roku podczas bitwy pod Ignalinem odpoczywał w nim cesarz Napoleon Bonaparte. W roku 1994 pożar zniszczył pałac. Przedzamcze zachodnie, to budynek gospodarczy, zaś południowe służyło do celów mieszkalnych. Zanim rozpoczną się prace budowlane inwestor przeprowadzi badania architektoniczne na mającym ok. 2 tys. mkw. terenie przedzamcza.

Spółka Andrzeja Dowgiałły wcześniej zainteresowana była kupnem trzynastowiecznego zamku krzyżackiego w Gniewie, jednak ze względu na wygórowaną cenę (miasto Gniew ustaliło cenę wywoławczą na 41 mln zł), zrezygnowała. Obecnie kupnem zamku w Gniewie zainteresowany jest Polmlek oraz Europejski Fundusz Hipoteczny.Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *