Polacy wybierają wypoczynek w kraju

438 milionów mieszkańców Europy odbyło w roku 2006 podróże turystyczne, podczas których nocowało poza domem cztery lub więcej nocy, wynika z najnowszego raportu dotyczącego rynku turystycznego, który opublikował unijny urząd statystyczny Eurostat. 39 proc. turystów spośród mieszkańców 27 krajów Unii Europejskiej odbyło podróże zagraniczne, zaś 61 proc. zdecydowało się na wypoczynek na terenie własnego kraju.

Jak wynika z europejskich statystyk Polacy należą do tych narodów, które nad podróże zagraniczne przedkładają wypoczynek w ojczyźnie: w roku 2006 takich osób było 81 proc. Jednak to nie Polacy, a Grecy przewodzą stawce narodów wybierających wypoczynek we własnym kraju - czyni tak 89 proc. mieszkańców tego kraju. Tuż po Grekach są Rumuni
(88 proc.), Hiszpanie (86 proc.) i Francuzi
(83 proc.). Najmniej chętnie jeżdżą zatem za granicę mieszkańcy krajów, które mają najwięcej atrakcji turystycznych. Najczęściej za granicę jeżdżą Belgowie, z których aż
81 proc., wybiera taki rodzaj wypoczynku.

Kolejne miejsca zajmują Irlandczycy (77 proc.), Słoweńcy (72 proc.) i Duńczycy (69 proc.).
Spośród mieszkańców krajów Europy korzystających z wypoczynku za granicą, ale w obrębie terytorium UE, największy odsetek stanowią Rumuni (83 proc.), Luksemburczycy (82 proc.), Polacy (81 proc.) i Duńczycy (80 proc.). Z raportu Eurostatu wynika, że największy udział w podróżach połączonych z dłuższym pobytem mają osoby w wieku powyżej 65 lat. Od średniej europejskiej odbiega Polska, w której najmłodsi turyści (grupa wiekowa 15-24 lata) stanowią aż 28 proc., czyli niemal dwa razy więcej niż wynosi średnia europejska dla tej grupy.

(apsz)
Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *