B jak Bydgoszcz B jak Bohema

W pochodzącej z drugiej połowy XIX w. bydgoskiej kamienicy powstał jeden z najciekawszych, oferujących starannie stylizowane na klasycyzm i secesję wnętrza, hoteli w województwie kujawsko-pomorskim. Jest szansa, że stanie się najbardziej luksusowym obiektem regionu


Bydgoszcz należy do tych polskich miast, w których historia nieco "namieszała". Pierwszy gród bydgoski wybudowano ponoć już w XI w., pierwsza wzmianka o kasztelanie bydgoskim pochodzi z XII w. Sto lat później gród zajęli Krzyżacy, ale prawa miejskie nadał w XIV w. Bydgoszczy Kazimierz Wielki. W XVIII, XIX w. (przez niespełna osiem lat była stolicą jednego z departamentów Księstwa Warszawskiego) i na początku XX w. Bydgoszcz należała do zaboru pruskiego, a dzięki sztucznej polityce zasiedleńczej ówczesnych władz uznawana była za najbardziej niemieckie miasto tego zaboru.


Wpływy kultury polskiej i niemieckiej widać w architekturze miasta. Bydgoszcz nazywana jest często "małym Berlinem" ze względu na podobny rodzaj zabudowy, formę domów, ich bryły z czerwonej cegły i piętno gotyku, które jest dziełem najwybitniejszych architektów. Szeroko rozpostarte śródmieście słynie przede wszystkim z secesyjnej, eklektycznej i neobarokowej zabudowy. Wprawdzie oficjalna historia miasta nie wspomina o pierwszych hotelach w Bydgoszczy, ale obiekty noclegowe musiały istnieć w tym mieście już w XII w., ponieważ wiódł przez nie bursztynowy szlak.

Wspominamy o tym dlatego, że w ostatnich latach w mieście nabierającym znaczenia zarówno biznesowego, jak i turystycznego powstaje coraz więcej hoteli. Hotel Bohema, który rozpoczął działalność na początku lipca 2008 r., jest najnowszym obiektem tego rodzaju.

Hotel Bohema został zlokalizowany w kamienicy wybudowanej w 1877 r. przy ulicy Konarskiego 9 w Bydgoszczy, która jest reprezentantką klasycystycznego nurtu w architekturze. Od początku istnienia była ona tzw. domem dochodowym (czyli zbudowanym pod wynajem mieszkań i powierzchni handlowych) i pełniła tę funkcję do 2003 roku, kiedy to nabyli ją obecni właściciele. Hotel, zlokalizowany na skraju ponad 300-letniego Parku Kazimierza Wielkiego, to na pierwszy rzut oka ciepła recepcja z kominkiem, freski na ścianach w holu i wiele naturalnych roślin. Na klatce schodowej podziwiać można atrakcję architektoniczną - łukowe stropy z cegły pod stopniami należące dziś do rzadkości.

Hotel Bohema Bydgoszcz
Właściciel: Joanna i Janusz Francz ak S.C. Kategoria: w trakcie kategoryzacji (stara się o 5 gwiazdek)
Liczba pokoi: 23 Liczba miejsc noclegowych: 37
Liczba lokali gastronomicznych: 1
Liczba miejsc w lokalach gastronomicznych: 110
Liczba sal konferencyjnych: 2
Liczba miejsc w salach konferencyjnych: 60
SPA: basen, sauna sucha i parowa, solarium, gabinet masażu, studio kosmetyczne
Liczba zatrudnionych: 20


W starannie odrestaurowanych wnętrzach, w których elementy klasycystyczne przeplatane są z secesyjnymi, urządzono 23 pokoje o indywidualnym wystroju i dwa lokale gastronomiczne, sale konferencyjne oraz centrum SPA. Projekt przebudowy kamiennicy na hotel Bohema oraz dobudowy od strony parku kawiarni i restauracji Weranda jest autorstwa Aleksandra Czepka. Wnętrza obiektu zaprojektowały panie Joanna Franczak i Sonia Tyczyńska.


Według właścicieli obiektu hotel Bohema ma przywoływać barwny świat przełomu wieków i oddawać jego atmosferę i stworzyć obraz niezapomnianych czasów. Hotel Bohema to pomysł na styl życia, który jest wyrazem protestu przeciw obowiązującym konwenansom. Pięć gwiazdek, o które ubiega się hotel Bohema, to pomysł na promocję miasta Bydgoszczy i regionu. "Bo o co tu chodzi? O to, byśmy znowu mieli styl!" - twierdzą właściciele. Wypada tylko życzyć im urzeczywistnienia marzeń.
(apsz)Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “B jak Bydgoszcz B jak Bohema

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *