Odtwarzanie muzyki w hotelu – kiedy można nie płacić

Odtwarzanie muzyki w hotelowym lobby jest standardem i ma niewątpliwie wpływ na budowanie atmosfery hotelu. Trzeba jednak pamiętać, że każdy przedsiębiorca odtwarzający publicznie muzykę zobowiązany jest do płacenia tantiem na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi.

 


Odtwarzanie muzyki w częściach wspólnych hotelu to jedynie mały wycinek zagadnienia związanego z opłatami za prawa autorskie i prawa pokrewne, które wzbudzają wiele kontrowersji wśród właścicieli obiektów noclegowych. Ale akurat w tym przypadku najłatwiej znaleźć rozwiązania alternatywne.

 

Są tabele

Generalnie, zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, aby żądać opłat za publiczne odtwarzanie chronionych utworów należy wykazać, że odtwarzanie to przynosi zysk, w którym uprawnieni (autorzy, wykonawcy, producenci fonogramów) mają prawo uczestniczyć. Ustalenie podstaw wynagrodzenia według tak przyjętych kryteriów jest natomiast niezmiernie problematyczne, w przypadku obiektu hotelowego bowiem nie sposób jest obiektywnie określić jak odtwarzanie muzyki przekłada się na osiągane zyski. Wobec tych wątpliwości, rozwiązaniem przyjętym przez ustawodawcę jest wprowadzenie tabel określających wysokość opłat w zależności od spełnienia przez przedsiębiorcę

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Anna Dynek

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *