Marka która dotrzymuje obietnicy

Do budowy wyróżniającej się marki hotelowej nie wystarczy wysokojakościowy produkt. Nie stworzymy „potrzeby posiadania” bez komunikacji i nawiązania relacji z klientem. Od czego więc zacząć?

Podstawą budowy procesu komunikacji z rynkiem jest strategia marketingowa, w której centrum stoi klient, a ściślej mówiąc wybrane grupy docelowe, jakim dedykowany jest dany produkt hotelowy. Natomiast strategia marketingowa znajduje swoje mocne i wyraźne podstawy w strategii biznesowej. Pamiętajmy, że tworzenie koncepcji marketingowych z pominięciem strategii ogólnej skutkuje w najlepszym wypadku niską skutecznością działań marketingowych i wysokimi kosztami, a w skrajnych przypadkach – spadkiem sprzedaży w miarę intensyfikacji działań marketingowych. Wynika to z niespójności pomiędzy komunikacją marketingową (obietnica), a tym co marka faktycznie może zaoferować (spełnienie obietnicy).

Obietnica, czyli misja

Każda inwestycja opiera się na pewnym wyobrażeniu, jakieś wizji. Również aspiracje inwestorów hotelowych znajdują swój wyraz w celach i strategicznej wizji marki. Wizja to wyobrażenie o tym, jak dana marka ma wyglądać w przyszłości, wyrażenie tego, jakie mają być kierunki jej rozwoju i tego, czym organizacja (hotel, grupa) będzie się zajmowała w przyszłości (co będzie stanowiło produkt). Wizja rzadko formułowana jest na papierze, raczej istnieje „w głowach” managerów. Natomiast jej formalnym wyrazem jest misja.

Jakkolwiek kwestią oczywistą jest, że podstawowym celem istnienia i funkcjonowania każdego przedsięwzięcia jest zysk, to misja wykracza poza ramy finansowe. Pokazuje na zewnątrz, co organizacja chce osiągnąć, w jakich obszarach i na jakich rynkach chce działać, czym będzie się kierować realizując cele, co chce uczynić dla zaspokojenia potrzeb swoich klientów, a wreszcie wartości, jakimi się kieruje w swojej działalności. Mówiąc inaczej, jest odpowiedzią na pytania: „po co istniejemy?”; „w co wierzymy, jakie mamy wartości?”, „jakie zaspokajamy potrzeby?” i „jakie wartości dodane oferujemy klientom?”. Wyraża strategiczny cel istnienia firmy, określa jej najważniejsze zadania i powiązane działania oraz komunikuje wartości oferowane klientom. Sformułowana zbyt wąsko, ogranicza i tłumi wyobraźnię czy kreatywne podejście do tworzenia marki. Potraktowana zbyt szeroko – niewiele mówi o istocie działalności firmy i jej celach. Chociaż adresowana do otoczenia – klientów, dostawców, właścicieli – przede wszystkim wspomaga osoby zarządzające oraz pracowników w realizacji celów strategicznych. W sposób hasłowy daje również podstawę do budowania solidnej i konsekwentnej (przynajmniej w założeniu) komunikacji marki. Jest obietnicą, jaką komunikujemy klientowi. Konstrukcję misji należy oprzeć na wybranych atrybutach wyróżniających czy też kombinacji cech, na bazie których będziemy budować skojarzenia związane z daną marką. M [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Katarzyna Królak

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *