Legionelloza zaatakowała pomorskie hotele

W 10 z 30 przebadanych hoteli na Pomorzu znaleziono bakterię legionella pneumonia. To efekt badań prowadzonych od kilku miesięcy przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku – wszczęto je z powodu śmierci na legionellozę niemieckiego turysty (prawdopodobnie zaraził się tą chorobą w jednym z pomorskim hoteli). Natychmiastowa dezynfekcja zniszczyła bakterie, nie ma obaw, że jeszcze zagrożą gościom hotelowym w tych obiektach – powiedział Ryszard Strzemieczny, kierownik działu higieny komunalnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Choroba została opisana w 1976 r. W trakcie odbywającego się w Hotelu Bellevue-Stratford w Filadelfii zjazdu członków Legionu Amerykańskiego (organizacji weteranów II wojny światowej) zmarło nagle – jak wtedy myślano: na zapalenie płuc – 34 z 221 hospitalizowanych uczestników spotkania. Jak ostrzegają lekarze, legionelloza – charakteryzująca się 5–30-proc. śmiertelnością – atakuje osłabione organizmy. Bakterie tej choroby potrzebują do rozwoju wody oraz temperatury powyżej 30°C. Bakteria mnoży się w filtrach wanien, klimatyzatorach i urządzeniach wytwarzających parę wodną. Najbardziej efektywną, najłatwiejszą do realizacji i najtańszą metodą zwalczania bakterii legionella pneumonia jest dezynfekcja termiczna.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *