Cesarska tradycja

ht_2009_03-1.jpg
Charakterystyczna bryła Hotelu President jest legendą i symbolem Bielska-Białej, miasta zwanego "Małym Wiedniem".

Hotel położony jest w centrum miasta przy głównej ulicy, na dawnym trakcie komunikacyjnym, zwanym "cesarką" Wiedeń-Kraków. Budowa hotelu została ukończona w 1892 roku. Autorem projektu był znany bielski architekt i budowniczy Karol Korn, twórca prestiżowych budowli w dawnym Bielsku i Białej. Wysoka bryła budynku o wąskim ryzalicie środkowym, z rustykalnym cokołem, o bogatej ornamentacji (fasada), z wysokim mansardowym dachem, tworzy lekką całość architektoniczną, czyniła z niej perłę architektury neorenesansowej. Usytuowanie obok dworca kolejowego było posunięciem strategicznym i ekonomicznym, a dla wygody klientów uruchomiono konny omnibus, kursujący między dworcem a hotelem. Ciekawostką architektoniczną jest tunel kolejowy (Katowice-Zwardoń) przebiegający tuż pod hotelem. Tunel zbudowano z wielkich kamiennych bloków na 12 m podporach, ma dwa tory i był w tamtych czasach wielkim osiągnięciem technicznym austriackich budowniczych. Pierwsza nazwa Kaiserhof - Hotel Cesarski została nadana na cześć cesarza Franciszka Józefa, znamienitego gościa, i obowiązywała do 1922 r.


ht_2009_03-7.jpg


Hotel był wówczas obiektem wolno stojącym, miał własną powozownię, letnią werandę i zadrzewiony ogród od południowej strony, splendoru dodawała mu wielka egzotyczna palma stojąca pośrodku oryginalnego klombu.


ht_2009_03-39.jpg

Na przełomie wieków właścicielem hotelu został Eugeniusz Szarka. Hotel liczył wtedy 50 komfortowych pokoi i salonów z widokiem na góry. Obiekt posiadał luksusową restaurację, kawiarnię, stoły bilardowe, stanowiska dla dorożek i taksówek. Gośćmi hotelu byli bogaci kupcy, przemysłowcy, oficerowie wojska, politycy, artyści. W roku 1922 zmienił nazwę na cześć pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza i nazwano go "Prezydent", hol przyozdobił duży portret prezydenta i inne pamiątki. Pod koniec lat 30. zlikwidowano letni ogród, wybudowano nowy budynek restauracyjny. Nowym właścicielem do końca lat trzydziestych stał się Akcyjny Bank Hipoteczny we Lwowie.


ht_2009_03-35.jpg

Dalsze losy hotelu trochę się skomplikowały, był tu sztab armii "Kraków", także w budynku okresowo mieściły się szpital, biura i Miejski Dom Kultury. Tradycja i potrzeby miasta oraz postulaty mieszkańców okazały się silniejsze i od początku lat sześćdziesiątych hotel znowu został otwarty. W latach 1959-1960 dobudowano do hotelu Dom Technika NOT.Ľ EP

Nazwa hotelu: HOTEL PRESIDENT Właściciel: BIRCH Sp. z o.o. powiązana z irlandzką grupą developerską IGD Sp. z o.o. Kategoria przyznana: *** (trzy gwiazdki) Liczba pokoi: 36 (jednoosobowe, dwuosobowe i studia) Liczba miejsc noclegowych: 76 Liczba lokali gastronomicznych: 2 (restauracja i kawiarnia) Liczba miejsc w restauracji i kawiarni jest podawana razem: 120 miejsc (część gastronomiczna w kształcie liter L, kawiarnia połączona z restauracją), Liczba sal konferencyjnych: 2 (mała i większa) Liczba miejsc w salach konferencyjnych: mała 12 osób, większa 60 osób Hotel nie posiada SPA Liczba zatrudnionego personelu ogółem: ok. 30 osób Przynależność do sieci hotelowych: brak

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *