Podatek od nieruchomości – jak płacić dużo mniej

Autor: Małgorzata Dankowska, Małgorzata Nicewicz, Anna Szczepaniec
Podatek od nieruchomości stanowi istotną pozycję kosztową w działalności, do której prowadzenia niezbędne są budynki, a więc także w branży hotelowej. W czasach, gdy każda oszczędność wydatków jest na wagę złota, pominięcie możliwości optymalizacyjnych w podatku od nieruchomości można by określić jako dużą niefrasobliwość. Pokazujemy, co można zrobić, by płacić mniej. W niektórych przypadkach nawet ok. 90 proc. mniej.
Fot. jarmoluk, SXC
Obciążenie podatkiem od nieruchomości występuje w biznesie hotelowym niezależnie od tego, czy podmiot prowadzący tego typu działalność jest właścicielem nieruchomości, czy też ich najemcą. W pierwszym przypadku podatek płacony jest bezpośrednio przez właściciela nieruchomości, a w drugim najemca ponosi przynajmniej część takiego ciężaru ekonomicznego np. w cenie czynszu. W 2014 r. maksymalna stawka podatku od nieruchomości w odniesieniu do budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej lub budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wynosi 23,03 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej. Mimo że zgodnie z przepisami gminy mogą ustalić niższą stawkę, wiele z nich decyduje się na stawki maksymalne. Przy takiej stawce roczny podatek od nieruchomości w hotelu o powierzchni 45 tys. mkw. wyniesie ponad milion zł od samego budynku. Do tego dochodzi podatek od gruntu i budowli. Tymczasem umiejętnie przeprowadzona optymalizacja pozwala na zmniejszenie należnego podatku od nieruchomości nawet o 90 proc. Podatek od nieruchomości a współwłasność i powierzchnie wspólne Zgodnie z literalnym brzmieniem obowiązujących przepisów, jeśli w danym budynku wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku. Do niedawna organy podatkowe próbowały w większości sytuacji interpretować wskazane przepisy wbrew ich literalnemu brzmieniu. Powołując się na zasady wykładni systemowej oraz funkcjonalnej twierdziły, że w sytuacji wyodrębnienia własności lokali obowiązek podatkowy w zakresie części wspólnych budynku powinno się ustalać dla każdego współwłaściciela w takiej proporcji, w jakiej posiada [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

2 komentarze do “Podatek od nieruchomości – jak płacić dużo mniej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.