Ceny lekko w górę

W lutym ceny pokoi hotelowych w większości dużych miast, oprócz Wrocławia i Gdańska, wzrosły w porównaniu do lutego 2013. To tym bardziej pozytywny sygnał, że jeszcze w styczniu ceny we wszystkich miastach były niższe niż rok wcześniej. Takie wnioski płyną z analizy wyborów dokonywanych przez korzystających z serwisu hotele.pl.

Zporównania średnich cen w hotelach poszczególnych kategorii wynika, że 5-gwiazdkowe hotele w lutym najdroższe były w Krakowie (507 zł), a najtańsze we Wrocławiu (296 zł) i w Katowicach (292 zł). We Wrocławiu i Katowicach najmniejsze były też różnice w cenach między hotelami 5- i 3-gwiazdkowymi, bo wynosiły tylko ok. 95 zł, podczas gdy w Krakowie blisko 340 zł. Wysokie ceny utrzymują się w Poznaniu, gdzie hotele 5-gwiazdkowe były droższe o 100 zł niż w Warszawie, a 4- i 3-gwiazdkowe najdroższe w swoich kategoriach ze wszystkich miast. Tłumaczyć to można licznymi imprezami targowymi z Meble Polska na czele, podczas gdy dla innych miast jest to jeszcze okres najniższego obłożenia, a więc i niższych cen, bo sezon konferencyjny zaczyna się dopiero w marcu–kwietniu. Poznań może też liczyć na wysokie stawki w marcu, bo odbywają się wtedy jedne z największych targów – budowlane Budma. Dzięki takim imprezom Poznań notuje wysokie średnie ceny, gdy wszystkie hotele wykupione są po najwyższych stawkach, chociaż średnie miesięczne obłożenie jest niższe niż w innych dużych miastach, bo poza targami miasto nie przyciąga gości. Ciekawa sytuacja występuje w Krakowie, który cieszy się największym powodzeniem wśród turystów, a jednocześnie ceny hoteli 3- i 4-gwiazdkowych są najniższe spośród wszystkich miast.Wynika to z ogromnej konkurencji na rynku. Działa tam aż 75 hoteli 3-gwiazdkowych i 30 hoteli 4-gwiazdkowych. Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, a pamiętać trzeba jeszcze o kilkuset hostelach oferujących komfort prawie hotelowy i jeszcze liczniejszych apartamentach. Jak wynika z danych hotele.pl, generalnie umacnia się trend wybierania hoteli ze średniej półki. W lutym prawie połowa klientów korporacyjnych, bo aż 49 proc., zdecydowała się na nocleg w hotelach 3-gwiazdkowych. Obiekty 4-gwiazdkowe wybrało ponad 20 proc. rezerwujących nocleg w serwisie hotele.pl. Podobnych wyborów dokonują klienci indywidualni, wśród których co trzeci wybrał właśnie hotel z trzema gwiazdkami. Turyści podróżujący prywatnie, w lutym częściej (o 3 proc.) niż przed rokiem wybierali obiekty 2-gwiazdkowe. Ciekawe wnioski można wysnuć na podstawie wyprzedzenia, z jakim rezerwowane są noclegi. Zdecydowanie z największym wyprzedzeniem rezerwuje się hotele 5-gwiazdkowe. Podczas podróży służbowych klienci hotele.pl robią to na 8,5 dnia przed przyjazdem. Reszta obiektów rezerwowana jest z wyprzedzeniem nie większym niż cztery, pięć dni. Inaczej wygląda to podczas podróży indywidualnych. Tutaj turyści zdecydowanie wolą zarezerwować pokój wcześniej. Z największym wyprzedzeniem decydowali się na nocleg w hotelach 3-gwiazdkowych, bo aż 18,9 dnia.

Wpływ na to mogły mieć ferie zimowe, w tym roku trwające cały luty. 7,5 dnia podczas podróży prywatnej to wyprzedzenie w rezerwacji hoteli 4-gwiazdkowych, a 9,4 dnia w obiektach 5-gwiazdkowych. Średnia cena doby hotelowej w lutym płacona przez klientów korporacyjnych utrzymuje się na poziomie cen styczniowych. I tak, za nocleg w trzech gwiazdkach wyniosła ona 208 zł, a w czterech – 279 zł. Średnia cena w hotelu 5-gwiazdkowym wzrosła w porównaniu do stycznia o 1,3 proc., do 392 zł. Podczas prywatnych podróży trzeba było liczyć się z wydatkiem rzędu 115 zł za dobę w hotelu 3-gwiazdkowym i 236 zł w obiekcie z czterema

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *