Pościel hotelowa

Bawełna czysta czy z poliestrem


Temat doboru pościeli to niezwykle trudna decyzja. Jest mnóstwo trendów i zaleceń, a tak naprawdę nie ma jednej rady. Od pościeli obiektowej wymaga się więcej niż od zwykłych produktów przeznaczonych dla użytkowników domowych. Z tego powodu z założenia musi odznaczać się ponadprzeciętną wytrzymałością na procesy konserwacji (pranie, dezynfekcja). Nie może podlegać tzw. pilingowaniu, co ma niestety miejsce przy pościeli z włókien niskiej jakości.



Pościel z czystej bawełny ma wiele zalet równoważących niedogodności. Jednak jeśli mówimy o dobroczynnym działaniu naturalnych włókien, to mamy na myśli tylko pościel z bawełny „bio” z upraw ekologicznych.

Zalety bawełny i mieszanek

Taka pościel jest trwała, dobrze wchłania wilgoć. Fachowo wyprana, wykrochmalona i uprasowana wygląda świeżo, elegancko i komfortowo. Można używać wybielaczy i odplamiaczy na bazie chloru i innych agresywnych składników. Kłopotliwa jest konserwacja w wysokiej temperaturze, konieczność krochmalenia oraz maglowana zapobiega pilingowaniu, ale jednocześnie nadaje tkaninie połysk. Przy praniu pościeli bawełnianej zużywamy więcej wody i energii potrzebnej do konserwacji, ale za to pościel z czystej bawełny to pewny i bezpieczny wybór. Jednocześnie wchodzą na rynek tkaniny z mieszanki bawełniano- poliestrowej, tzw. polikom czy policotton. Ich zaletami są łatwość konserwacji w niższej temperaturze, mniejsze zużycie wody oraz krótszy czas suszenia i trwałe kolory. Minusem pościeli z mieszanki jest podatność na mechacenie (pilingowanie) przy włóknach niskiej jakości. Zdarza się odczucie tzw. zimnego chwytu (jak przy przygryzaniu akrylowego swetra) oraz możliwe jest żółknięcie od odplamiaczy i wybielaczy. Za to tkanina jest trwalsza, lżejsza i cieńsza. Aby tkanina z mieszanki sprawiała naturalne wrażenie i miała dobre właściwości, najlepiej zastosować proporcje 65 proc. bawełny i 35 proc. poliestru w składzie surowcowym tkaniny. I tu kolejna uwaga: przy decyzji zakupu pościeli z mieszanki policotton najlepiej jest skorzystać z oferty renomowanego dostawcy. Wybór tkaniny zależy od preferencji, możliwości konserwacji w obiekcie lub poza nim oraz koncepcji wnętrz. Weźmy pod uwagę, że bawełna jest świetnym włóknem, ale wymaga sporo pracy i energii, a co za tym idzie generuje większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, wodę, środki piorące i odprowadzenie ścieków niż pościel z mieszanki. Pościel z policottonu ma te zalety, że pierze się w niższej temperaturze, szybciej schnie i nie wymaga krochmalenia. Niebezpieczeństwem jest zakup z uwzględnieniem tylko ceny, bo można trafić na tkaniny niskiej jakości, a co za tym idzie szybkie pilingowanie wyrobu, który wygląda nieestetycznie i wręcz niechlujnie.

Hotele wybierają biel

Większość hoteli zamawia pościel białą niezależnie od rodzaju tkaniny. Wiąże się to z możliwościami konserwacji i odplamiania. Głównie jest to podyktowane dbałością o gościa hotelowego, aby pościel była zachęcająca i dawała odczucie czystości. Szlachetna biel działa dobrze na podświadomość gościa, kojarząc się z elegancją i czystością. Pościel kolorowa jest droższa, a biała jest zwyczajnie łatwa do utrzymania w dobrym stanie i zawsze widać na pierwszy rzut oka, czy ktoś w niej spał. Biel jest kolorem ponadczasowym, eleganckim i praktycznym. Oczywiście można znaleźć pościel we wszystkich kolorach. Szczególnie popularne jest ecru, jasnożółta, jasnołososiowa lub zielonkawa. Bywa również pościel bordowa, srebrzysta lub złotawa. Wśród wzorów od dawna króluje satyna ze wzorem w jeden lub dwa paski o różnych szerokościach, np. w sieci Hyatt – o szerokości 8 mm, a w Novotelach o szerokości 1 cm. Modne są również tkaniny w kostkę, wzory damasceńskie, kwiatowe, „ziarenka kawy” itp. Generalnie mówimy o tych tkaninach „adamaszek”, ale weźmy pod uwagę, że prawdziwy adamaszek jest z tkaniny jedwabnej. Tu w kontekście „adamaszek” i „satyna” rozumiemy splot, a nie materiał, niezależnie od rodzaju włókna.

Trwałość i delikatność

Pościel domowa ma ok.125 g/mkw. Od pościeli obiektowej wymagamy przede wszystkim trwałości i dobrego wyglądu przy jednocześnie częstej i agresywnej konserwacji. Z tego powodu ma ok. 160 g/mkw. Zdarza się, że np. prześcieradła mają nawet 180 g/mkw. Pościel domowa jest zapinana na zamek, zapinki lub guziki, podczas gdy pościel profesjonalna ma tylko zakłady. Inne są również długości włókien na tkaninę i nici oraz sposoby wykańczania poszew. Najwyższej jakości pościel bawełniana charakteryzuje się wyjątkową trwałością i delikatnością dzięki zastosowaniu miękkiej przędzy czesanej podwójnie skręcanej. Przędza taka jest używana do produkcji najbardziej luksusowej pościeli adamaszkowej. Dobrzy producenci oferują tkaniny z przędzy tylko najwyższej jakości, sanoforyzowane (technologicznie wykurczone) o kurczliwości rzędu ±5% po osnowie i wątku według normy PN-83/P-82010.16.

Nie ma w tej chwili praktycznie żadnych ograniczeń w rozmiarach. Kilka z wiodących firm dysponuje satyną o szerokości prawie 300 cm! Coraz większy jest nacisk na tworzenie mieszanek z doskonałym jakościowo poliestrem o zminimalizowanej sk [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl



Autor: Bogna Węgorska

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *